Cijela Fola kao pola Roga: Dinamovcima zabio sin legende, a Schalkeov amater ih "vozao" poput Messija!
Vrijeme Čitanja: 6min | čet. 16.07.15. | 11:15
Najskuplji igrač vrijedi im tek 50 tisuća eura više od najjeftinijeg Dinamovca, ali zasluženo su odigrali 1:1 na Maksimiru.
Dinamo je sinoć doživio jednu od najvećih europskih sramota u novijoj povijesti. Svega 1:1 na domaćem terenu s luksemburškim „patuljcima“ ide uz bok strahovanju i porazu 0:3 kod Kopera. Dinamo je tog srpnja 2010. preživio u Sloveniji zahvaljujući 5:1 iz prve utakmice, ali već početkom kolovoza ispao je Lige prvaka na penale od Šerifa. Bila je to velika pljuska Mamićevom klubu.
Više od samog rezultata, Modre treba brinuti činjenica da je Fola 1:1 ostvarila sasvim zasluženo. Već u prvih 15-ak minuta Luksemburžani su tri puta natjerali Eduarda na intervenciju. Potom su stigli u vodstvo, a brzi Dinamov gol za izjednačenje nije ih pokolebao. Štoviše, nastavili su kao da se ništa nije dogodilo, baš kao i nakon (prestrogog) isključenja Ronija u 65. minuti. Jučerašnjim remijem u svom petom europskom izletu (debitirali 1973. godine) stigli su do najvećeg uspjeha u povijesti kluba. Pogodak Samira Hadjija bio je tek treći gol Fole u Europi.
GRAD IZ KOJEG STIŽE FOLA TAMAN JE DA ISPUNI MAKSIMIR
Fola Esch stiže iz grada Esch-sur-Alzette na jugozapadu Luksemburga. Grad je to koji graniči s Francuskom, a ima 33.000 stanovnika. Dakle, cijelo stanovništvo moglo bi stati na Dinamov stadion. Za dodatnu usporedbu, gradska četvrt Maksimir ima 49.000 stanovnika.
Esch-sur-Alzette ima i gradski derbi. Osim Fole, tu je i Jeunesse Esch, najuspješniji luksemburški klub s 28 titula. Fola je prvak bila u sedam navrata, ali čak pet puta do 1930. godine. Od njih su trofejima bogatiji i Stade Dudelange, F91 Dudelange i CA Spora Luxembourg.
Preostala dva naslova Fola je uzela 2013. i ove godine. Oba puta „kuglice“ su ih potom u kvalifikacijama za Ligu prvaka spojile s Dinamom. Prije dvije godine Modri su slavili s ukupnih 6:0. U prvoj utakmici Fola se kod kuće držala do 59. minute, a onda se otvorilo i Zagrepčani su im uvaljali petardu. Na Maksimiru je „nula“ stajala sve do 78. minute, kada je Kramarić pogodio iz penala za minimalnu pobjedu.
Zanimljivo, u odnosu na prvu utakmicu otprije dvije godine i onu jučerašnju, kod Fole je u prvih 11 bilo osam istih igrača. Novi su tek Martino, Martin i Francoise. Kod Dinama pak samo dvojica „starih“, Pinto i Soudani, a bio bi i Ademi da se nije ozlijedio.
Naravno, ova usporedba nije najbolja, jer Fola bi zasigurno imala još koje novo ime da joj je financijska moć približna Dinamovoj. Međutim, stvar je da u Dinamu više nema čak 11 igrača od njih 18 iz zapisnika te luksemburške utakmice igrane 16. srpnja 2013. To potvrđuje ono što je između ostalog obilježilo Mamićevu vladavinu – konstantno lutanje.
Vrijednost aktualne momčadi Fole, prema podacima s Transfermarkta, iznosi sićušnih 2.400.000 eura. Čak deset Dinamovih nogometaša pojedinačno je vrjednije od njih 27 na rosteru prvaka Luksemburga. Najskuplji kod Fole je Fouad Rachid, s vrijednosti od 200.000 eura. Riječ je o 23-godišnjem veznjaku koji sinoć nije igrao. Stigao je nedavno iz Nancyja, gdje je nastupao za rezerve u 4. francuskoj ligi. Za prvu momčad u proteklih pet godina upisao je tek šest nastupa u Ligue One. Samo jednom igrao je cijelu utakmicu, protiv Sochauxa u sezoni 2011/12.
Od onih koji su igrali, najvrjedniji je Stefano Bensi, procijenjen na 175.000 eura. Jakob Dallevedove, „desetka“ koja je u nekim navratima Dinamovce posramila kao da je Lionel Messi, vrijedi 150.000 eura. Koliko i Dinamov junior Endri Cekici.
TKO SU „PATULJCI“ KOJI SU ODIGRALI AL PARI S HRVATSKIM PRVAKOM?
THOMAS HYM – Branio je i prije dvije godine, a sinoć nije imao posla kao što se očekivalo. Ulijevao je sigurnost. Ima 27 godina i cijelu karijeru je u luksemburškoj ligi. Prije Fole bio je rezerva u Differdangeu.
MASSIMO MARTINO – Desni bek u potpunosti je neutralizirao Josipa Pivarića koji je u ovakvoj utakmici, skupa s Pintom, trebao biti dodatna napadačka snaga Dinama. Martino ima 24 godine, skupio je 17 nastupa za Luksemburg, a u karijeri je godinu dana proveo van domovine. Može se pohvaliti jednim nastupom za Wuppertaler u njemačkoj 3. ligi. Bilo je to prije pet godina.
JULIEN KLEIN – Ima 27 godina i cijelu karijeru je u Foli Esch.
ERWAN MARTIN – Francuskom stoperu ovo je druga sezona u Foli. Ranije je bio rezerva u rezervama Metza. Nešto sitno igrao je u francuskoj 3. i 4. ligi.
MEHDI KIRCH – Još jedan Francuz. Kirch je u Foli već četvrtu godinu, a došao je iz Belgije. Tamo je jednu sezonu igrao u 3. ligi za BX Brussels.
BEN PAYAL – Luksemburški reprezentativac s 59 utakmica za nacionalnu momčad. Igrao za gradskog rivala Jeunesse Esch, potom bio u Dudelangeu, a od 2013. je u Foli.
RONNY – Prestrogo isključeni Ronny stiže sa Zelenortskih Otoka. Bivši je reprezentativac te države s 20 nastupa. Riječ je o 36-godišnjem veteranu koji je karijeru izgradio u Luksemburgu. Tu je naime još od 2003. godine.
STEFANO BENSI – Najskuplje noge Fole gledali smo sinoć samo 25 minuta, a zatim je Bensi izašao zbog ozljede. Vrijednost mu je 175.000 eura i ima 21 nastup za Luksemburg. Tri godine bio je član Dudelangea, a onda je stigao u Folu. Što se inozemne karijere tiče, jednu sezonu proveo je u 2. belgijskoj ligi.
JAKOB DALLEVEDOVE – Njemačka „desetka“ ostavila je najbolji dojam. Vrtio je Dinamovce kao da je Messi, a zapravo je 27-godišnjak koji je nastupao za amaterske momčadi Schalkea i Ingolstadta. U karijeri ima 11 odigranih minuta u 2. Bundesligi. U Foli Esch izrasta u legendu, tu je od 2010. godine.
EMMANUEL FRANCOISE – I on je Francuz. S interesantnom, ali ipak ne previše bogatom karijerom. Jedan nastup za Metz u Ligue One. Sezona među rezervama Kaiserslauterna, sezona u Dudelangeu, pa tri godine u belgijskom drugoligašu Viseu. Prije dvije godine igrao je u 3. talijanskoj ligi za Cremonse, a onda je došao u Folu.
SAMIR HADJI – Sinoćnji strijelac i najzanimljiviji igrač Fole Esch. Ne toliko zbog gola i nogometnih kvaliteta, koliko zbog činjenice da mu je otac legendarni Marokanac Mustapha Hadji. Tata je igrao za Sporting Lisabon, Deportivo, te u Premierligi (Coventry City, Aston Villa), sin je zvijezda tek u Luksemburgu. Odbačen iz Nancyja i Strasbourga, skrasio se u Foli gdje je lani bio četvrti strijelac lige s 12 golova.
JULIEN HORNUSS – U 25. minuti zamijenio ozlijeđenog Bensija i odmah glavom asistirao Hadjiju za 0:1. Nekoć bio u engleskom MK Donsu, pa je pokušao u Villarrealu B, ali nakon toga morao se zadovoljiti španjolskim niželigašima. Od 2010. u Foli, joker s klupe.
AHMED RANI – Alžirski veznjak ušao je kao svježa krv u finišu. Cijelu karijeru u Luksemburgu, osim prošle sezone kada je u domovini nastupao za CS Constantine. I tamo je ulazio s klupe.
BASILE CAMERLING – On se može pohvaliti i jednim relevantnim trofejom: 2006. godine bio je član Nancyja kada je taj klub osvojio francuski Liga kup. Doduše, Camerling baš i nije igrao, pripala mu je medalja više kao članu momčadi. Kasnije igrao po 3. i 4. francuskoj ligi. Prije dvije godine ambiciozno je pokušao na Otoku, no nije uspio na probama u Boltonu, QPR-u i Charltonu. „On je dobar igrač, ali nekoliko mjeseci udaljen od potrebne spreme“, kazao je 2013. tadašnji Boltonov menadžer Dougie Freedman. Nije ni čudo da se Camerling odlučio na ipak poluprofesionalno igranje nogometa u Luksemburgu.
(Foto: Pixsell)