REUTERS/Andres Stapff AS/HB
REUTERS/Andres Stapff AS/HB

Bivši igrač Dinama i Partizana o Sir Bobbyju Charltonu: “Kad je preživio avionsku nesreću prvo je pomislio na svoju profesoricu matematike”

Vrijeme Čitanja: 3min | pon. 23.10.23. | 12:55

Umirovljeni novinar i nekadašnji nogometaš Miroslav Rede je Charltonov vršnjak

U inflaciji velikih riječi kojima nas bombardiraju društvene mreže riječ legenda je ove subote napokon dobila svoj smisao. Nažalost, otišao je jedan od najvećih nogometaša u engleskoj nogometnoj povijesti – Sir Boby Charlton.

Prouči cjelokupnu ponudu za nogomet na Germaniji i zaigraj odmah (Igraj odgovorno, 18+)

Malo je u Hrvatskoj živih ljudi koji su se susreli s Charltonom, a jedan od njih je Miroslav Rede, umirovljeni sportski novinar i urednik, a nekadašnji nogometaš Dinama i Lokomotive te beogradskih klubova Partizana i Rada.

“Dugo me nešto nije ovako rastužilo”, rekao je nekadašnji nogometaš Igoru Flaku, reporter Sportkuba, kojem je nekad bio mentor u Večernjem listu.

Miro Rede je Charltonov vršnjak, a svojedobno su obojica radili za Master Card, skupa s po mnogima najvećim nogometašem svih vremena – Peleom.

“Više puta sam razgovarao s Charltonom, također i Beckenbauerom. Ispričao je je jednom Kaiser Franz detalj iz finala 1966. godine. Utakmica je bila iscrpljujuća, a on je morao motriti i na Bobbya, no toliko ga je izmučio da je u jednom trenutku samo pomislio: neka ova utakmica završi bilo kojim rezultatom jer ja više ne mogu stajati na nogama.”

Imao je Rede dosta susreta, svaki je na svoj način bio zanimljiv.

“Pričao mi je Charlton na što je prvo pomislio nakon što je preživio avionsku nesreću Manchester Uniteda u Münchenu u kojoj je 1958. godine preminulo 25 ljudi, osam igrača iz prve jedanaestorice. Prvo se sjetio svoje profesorice iz matematike. U tom se trenutku i našalio, da je možda bolje da se nije ni probudio.”

REUTERS/Carl RecineREUTERS/Carl Recine

Rede se sjetio i detalja iz prosinca 1991. godine. Tada je Charton rekao i ovo:

“To što se trenutno događa na prostorima bivše Jugoslavije je nešto što treba što prije zaustaviti. Svaki narod ima pravo na svoju odluku, na slobodu. Hrvatska je napadnuta, treba joj pomoći. Rekao mi je da svakako svojim čitateljima prenesem poruku: Sretno, Hrvatska!”

Rede je te 1991. godine pitao Charltona da li mu smeta što nije dobio titulu Sir, a on mu je odgovorio.

“Ne, najvažnije je ono što sam ja uspio u životu postići. Neizmjerno sam sretan što sam igrao nogomet, što sam postao prvak svijeta i što sam uživao. Nisam nikad bio opterećen s dobivanjem nagrada.”

Tri godine kasnije Bobby Charlton je postao Sir Bobby Charlton.

Rede nema dvojbu tko je najbolji igrač Engleske u njenoj bogatoj povijesti.

“Imali su kroz povijest puno dobrih igrača, nisu možda imali takve klase kao Brazil, Argentina, neke europske zemlje, ali Bobby je bio jedan od odabranih. U doba velikog Alexa Fergusona, Bobby je uvijek bio ambasador Manchester Uniteda. Da, to je možda i najbolje razdoblje tog kluba kada ga je vodio Škot. Jednostavno, on je bio legenda koja je dugo, dugo trajala i nakon aktivne igračke karijere. I zbog svega otišao je najveći engleski nogometaš”, zaključio je Rede u razgovoru s Igorom Flakom za Sportklub. (G)

Oglas

Zaigraj odmah, Germania!


Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.



Tagovi

Bobby CharltonManchester UnitedEngleska nogometna reprezentacija

Ostale Vijesti