Bišćan u intervjuu za Liverpool: Nisam bio dovoljno dobar
Vrijeme Čitanja: 4min | ned. 12.04.20. | 21:04
Negdašnji prvotimac Dinama prisjetio se svojih dana u jednom od najvećih klubova svijeta.
Izbornik Hrvatske U-21 reprezentacije, bivši hrvatski reprezentativac i internacionalac Igor Bišćan, dao je intervju za službenu stranicu jednog od najvećih klubova svijeta u čijem se dresu 2005. u legendarnom istanbulskom finalu okitio naslovom prvaka Europe.
Za pet i pol milijuna funti je u prosincu 2000. prešao iz Dinama u aktualnog prvaka Europe na čijem je kormilu tada bio legendarni Gerard Houllier. Imao je svega 22 godine i mnogo problema u nastojanju da se prvih sezona nametne Francuzu i osigura svoje mjesto barem u rotaciji. Pod njim je odigrao svega 39 utakmica ukupno prije nego je na ljeto 2004. na klupu engleskog giganta zasjeo Rafael Benitez.
To je ujedno označavalo početak sretnijeg perioda za Igora, sezonu 2004./2005. igrao je prilično redovito, osvojio Ligu prvaka, europski Superkup, Community Shield i dva Liga kupa. Ipak, koncem te sezone kao slobodan igrač pridružio se grčkom Panathinaikosu. U razgovoru se prisjetio svojih dana u crvenom dresu i borbi za minutažu.
„Da budem potpuno iskren, nisam bio dovoljno dobar.“, započeo je.
„Nije bilo lako i nisam puno dobivao minuta. Bilo je nužno da promijenim neke svoje poglede na igru. To sam na posljetku i učinio te popravio situaciju. Iako, i dalje je dug put bio preda mnom. Tad sam se već bolje osjećao i igrao sam opuštenije.“
Problem već u startu predstavljao mu je poprilično nepovoljan tajming samog transfera.
„Inicijalni plan je bio da se pridružim klubu u siječnju. Polusezona u Hrvatskoj završena je početkom prosinca, čini mi se 3. tog mjeseca kada sam odigrao zadnju utakmicu. A već tjedan dana poslije Liverpool je igrao s Ipswichem. Najednom se očekivalo da se brzo priključim momčadi radi mnogobrojnih ozljeda koje su je zadesile.
Imao sam i ja sličnih problema, ako se dobro sjećam leđa su bila u pitanju. To me je u startu unazadilo i mučio sam se do kraja sezone.“
Ali je jako dobro svjestan koliko je stepenica preskočio kad su u pitanju intenzitet i očekivanja.
„Ubrzo sam dobio nešto prilike i nisam se žalio. Ta prva sezona je bila nevjerojatna, pobjeđivali smo utakmicu za utakmicom. Nije bilo vremena za 'kukanjem', niže se utakmica za utakmicom a mi ganjamo plasman. Bilo je čudesno.“
Bišćana je Benitez puno bolje koristio, i svih šest utakmica Redsa u nokaut fazi Lige prvaka na putu prema Istanbulu je počeo u prvih 11. No samo finale je proveo na klupi.
Priznaje da mu je ta zadnja sezona bila jako nabijena emocijama s obzirom da se napokon uspio dokazati i to u sezoni u kojoj se Liverpool mitskim naslovom Lige prvaka u jednom od najznamenitijih finala.
„Čim je stigao kao trener, Benitez me je upitao koju poziciju preferiram. Rekao sam da se vidim na poziciji centralnog ili zadnjeg veznog. I to je možda bilo ključno za mene, osjetio sam kako mogu najviše dati na dijelu terena gdje se osjećam najbolje. I to je zaista bilo posebno razdoblje, jedina sezona od njih četiri i pol da mogu reći da sam baš igrao igru koja me je zadovoljavala.“
Dotakao se i samog finala protiv Milana.
„Prirodno je da želiš da tvoja momčad pobijedi, pogotovo jer je upitanju finale Lige prvaka, možda najvažnija moguća utakmica klupskog nogometa uopće. Iako je normalno da sam bio malo razočaran što nisam igrao tada, nije bilo mjesta nikakvim egoističnim osjećajima s obzirom na veličinu utakmice. Jednostavno ne razmišljaš na taj način.
Finale je bilo ludnica. Teško mi je opisati osjećaj poslije tog zadnjeg jedanaesterca, pogotovo zbog načina nakoji smo pobijedili. I ne samo tu utakmicu, već cijelu sezonu. Naročito jer na momente nismo izgledali dobro i djelovalo je kao da nećemo ni grupu proći. No poslije smo se počeli dizati.
Slavlje na stadionu, u hotelu i poslije doček na ulicama grada, teško mi je to dočarati. Toliko nešto emotivno, jednostavno nevjerojatno.“
Liverpool je te sezone jedva u zadnjem kolu grupe A prošao u osminu finala tako što je u zadnjem kolu na Anfieldu pobijedio Olympiakos s 3:1. Bila mu je nužna ta pobjeda jer je uoči zadnjeg kola imao sedam bodova, dok su Grci bili ispred njih s 10. Na kraju su prošli kao drugi s istim brojem bodova i boljim međusobnim omjerom, dok je Monaco s 12 bodova osvojio grupu.
Bayer Leverkusen je svladan lako sa 6:2 u dvije utakmice, nakon čega je u četvrtfinalu na domaćem terenu svladan Juventus s 2:1 golovima Samija Hyypije i možda najvećeg junaka te momčadi Luisa Garcije. U Torinu je održana nula i slijedilo je polufinale protiv domaćeg rivala, zahuktalog Abramovićevog Chelsea.
U dvije poprilično negledljive utakmice Luis Garcia zabio je jedan gol koji je Redse odveo u Istanbul, a neki ni dan-danas nisu sigurni je li lopta prešla crtu. U finalu ih je dočekao Milan u utakmici u kojoj su se Kaka, Ševčenko, Crespo i ostali poigrali s Benitezovim igračima, te se na poluvrijeme otišlo s 3:0 na semaforiu.
No Liverpool se preko Gerrarda, Šmicera i Xabija Alonsa vratio, da bu na posljetku slavio i osvojio prvi naslov prvaka Europe nakon 21 godine. Nezaboravno i nezaboravna godina kluba s Merseya koje je dijelom bio i trenutni izbornik mlade hrvatske reprezentacije.
Iz udobnosti svog doma možete bez problema koristiti širok spektar GERMANIJINE online ponude na najbrži, najjednostavniji način, što je ovih dana vrlo bitno. Za razliku od klađenja na uplatno-isplatnom mjestu, gdje morate obaviti mnogo više koraka kako biste se okladili, preko internetske stranice ili aplikacije germaniasport.hr samo u ŠEST koraka obavit ćete sve što je potrebno kako bi igra započela. Detaljne upute pogledajte OVDJE!
Pogledajte TEČAJEVE Germania Sport kladionice.
(foto: Pixsell)