Bio je član 'generacije '82.', kasnije je igrao za Crvenu zvezdu, a sada je preuzeo najvećeg Dinamovog prijeratnog rivala
Vrijeme Čitanja: 3min | pon. 26.09.22. | 10:48
Bivši igrač Dinama, Crvene zvezde i Elchea, Milivoj Bračun, preuzeo je klupu zagrebačkog HAŠK-a 1903, koji se natječe u 3.NL Centar
Milivoj Bračun bio je član zagrebačkog Dinama od 1980. do 1986. Krenuo je kao napadač, no Miroslav Blažević 'vizionarski' je postavio Bračuna na poziciju desnog beka, na kojoj se ustalio u udarnoj momčadi Dinama koja je 1982. osvojila naslov prvaka bivše države, a sezonu kasnije i nacionalni Kup. Na ljeto 1986. pojačao je Crvenu zvezdu, a kasnije je igrao i u španjolskom Elcheu.
"Zbog utakmice protiv Real Madrida završio sam u španjolskoj ligi. Čelnici Elchea gledali su me u dvije četvrtfinalne utakmice Kupa prvaka 1987. godine. Igrali su Crvena zvezda i Real. U prvoj utakmici, na prepunoj Marakani, pobijedili smo s 4:2, ali smo u uzvratu izgubili s 0:2", rekao je svojedobno Bračun za Večernji listi.
Zanimljivo, Bračun je dio svoje karijere proveo i u prethodniku modernog HAŠK-a, TPK-u.
Bračun se kasnije okrenuo trenerskom poslu, vodio je Istru 1961, Segestu, Hrvatski dragovoljac, Koper, Zagreb, Olimpiju, Rijeku, Inter, Slaven Belupo, Dugo Selo i Vinogradar, a sada će preuzeti HAŠK 1903, klub koji je preuzeo tradiciju prijeratnog HAŠK-a koji je svojedobno bio najveći rival Građanskog, prethodnika Dinama.
HAŠK 1903 je ujedno i najstariji živući nogometni klub.
Prvi nogometni i športski klub (PNIŠK) je prvi hrvatski nogometni klub osnovan u ljeto 1903. U studenom iste godine osnovan je i Hrvatski akademski športski klub (HAŠK). Dvoboj PNIŠK-a i HAŠK-a odigran pred 800 gledatelja 16. listopada 1906. smatra se prvom službenom nogometnom utakmicom u Hrvatskoj, a završio je rezultatom 1:1.
PNIŠK je prestao funkcionirati već 1909. godine, a HAŠK je živio do 1945. te je uz zagrebačke klubove Gradjanski i Concordiju te splitski Hajduk bio jedan od najjačih i najpopularnijih hrvatskih nogometnih klubova prijeratnog doba. HAŠK je svoje domaće utakmice igrao na Maksimiru, današnjem domu Dinama, a stvorio je neke od najboljih hrvatskih prijeratnih igrača poput Ice Hitreca, Ratka Kaciana i Zlatka Čajkovskog.
Padom NDH i uspostavljanjem druge Jugoslavije, HAŠK je prestao funkcionirati. Pred raspad SFRJ-a, 23. studenog 1990. klub je obnovljen. Taj obnovljeni klub neko se vrijeme borio s Dinamom (koji je 1992. promijenio ime u HAŠK Građanski) za pravo na HAŠK-ovu tradiciju, no nakon godina sporenja novom HAŠK-u je priznata tradicija svojeg 87-godina starijeg prethodnika, a Dinamu tradicija Grajdanskog, najvećeg HAŠK-ovog prijeratnog rivala.
HAŠK je od hrvatskog osamostaljenja tavorio po nižim ligama, a 2006. fuzirao se s Naftaš Ivanićem, klubom iz Ivanić Grada. Novi HAŠK 1903 igra u Zagrebu, na Pešćenici, a trenutno se nalazi na 16. mjestu Treće nogometne lige Centar, četvrtog ranga hrvatskog nogometa.
Bračun je na klupi HAŠK-a zamijenio Ivana Piplicu kojem je presudio težak 1:5 poraz od Segeste.
"Ovo je klub koji jako dobro poznajem ne samo iz svojih igračkih dana koje sam proveo na Pešćenici. Imam dovoljno motiva da izazovem onaj pozitivan šok jer momčad po imenima sigurno vrijedi više od mjesta koje drži na ljestvici. Već u Karlovcu pokušat ćemo odigrati što je bolje moguće, iako igramo protiv lidera prvenstva", rekao je Bračun za Sportske novosti.