Analiza: Hrvatska od Rusije ima problem s napadačima koji u klubovima igraju odlično (GRAFIKA)
Vrijeme Čitanja: 5min | pon. 21.06.21. | 09:41
Tko će zaigrati u napadu protiv Škotske?
Od utakmice finala Svjetskog prvenstva u Rusiji, nakon koje se od reprezentativnog dresa oprostio Mario Mandžukić, Hrvatska sve to vrijeme ima problema s napadačima. A to je zaista šteta jer Hrvatska ima prilično kvalitetne napadače koji se još k tome u klubovima nalaze u jako dobroj formi.
S napadačima se 'lutalo' još od prve post-mundialske utakmice protiv Portugala (1:1). A niti danas, gotovo tri godine kasnije, nemamo kristalnu sliku tko je u ovom trenutku prva napadačka opcija u reprezentaciji
Tada je, u toj prvoj utakmici nakon Rusije, u napadu zaigrao Marko Livaja, a zamijenio ga je Ivan Santini. Njih dvojicu smo prošlu polusezonu mogli gledati u HNL-u, a nadamo se da će tamo i ostati te da ćemo još neko vrijeme ovakve kvalitetne napadače pratiti u domaćoj ligi.
Nakon najvećeg poraza u povijesti reprezentacije, onih 0:6 protiv Španjolske, u špici je protiv Engleske na Rujevici (0:0) krenuo Ante Rebić, a zamijenio ga je u Livaja u 80. minuti utakmice. Na tom dvoboju Dalić je prvi put probao Andreja Kramarića na krilu, iako je napadač Hoffenheima imao dosta slobodnu ulogu na terenu te je često igrao i kao druga špica.
Prvi od tri prava 'skalpa' od prvenstva u Rusiji Hrvatska je ostvarila 15. studenog 2018. kada je na Maksimiru pala Španjolska 3:2. Tada je u špici zaigrao Andrej Kramarić, Rebić i Perišić su bili na krilima, a Modrić na polušpici. Pobjedu su Vatrenima donijeli Kramarić i lijevi bek Jedvaj.
Ta postava, samo s Vlašićem na mjestu Modrića koji se povukao iza, odigrala je i 1:2 protiv Engleske na Wembleyju. Kramarić je poentirao i na toj utakmici.
U Euro kvalifikacijama u napadu su u pravilu igrali Kramarić i Petković, nekada zajedno, nekada samostalno. Brekalo, Perišić i Rebić priključivali su se napadu s krila. Dvije najbolje utakmice Hrvatska je odigrala protiv Slovačke (4:0) i Mađarske (3:0), dva sudionika Eura 2020, kada je u napadu igrao Petković, a na krilima Rebić i Perišić.
U drugoj Ligi nacija Hrvatska se nije posebno proslavila, a jedinu pobjedu (Švedska 2:1) Hrvatska je upisala kada je igrala - bez napadača. Perišić i Brekalo započeli su u prvih 11 u vrhu napada, no pobjedu je na kraju Vatrenima donio Andrej Kramarić u 84. koji je zamijenio Brekala 10 minuta ranije.
U prijateljskoj utakmici protiv Švicarske asistencijom je debitirao Ante Budimir, a onda je i zabio u prijateljskoj protiv Turske. Budimir je zaigrao u sve tri utakmice kvalifikacija za SP, dva puta krenuvši od prve minute.
Od umirovljenja Marija Mandžukića, u 31 utakmici, hrvatski su napadači zabili svega 12 pogodaka. Bruno Petković šest, Andrej Kramarić četiri te Mario Budimir i Ivan Perišić po jedan. Hrvatski napadači imali su još osam asistencija.
Statistički gledano, hrvatski napadači su nakon Svjetskog prvenstva u Rusiji zabijali 0.38 golova po utakmici, nešto manje od jednom u svake tri utakmice.
Ovdje se postavlja pitanje koga staviti u napad protiv Škotske?
Andrej Kramarić je naš najbolji napadač za kojeg se zainteresira Bayern i prvi igrač nakon Davora Šukera koji je u nekoj od Liga petice zabio 20 ili više golova (iako je i Mario Mandžukić u tri uzastopne sezone zabio više od 20 za Bayern i Atletico, ali u svim natjecanjima). No do sada se pokazalo kako je Kramarić igrač kojem se treba posvetiti igra. U svim klubovima u kojima je igrao on je bio centralna figura momčadi. U Lokomotivi, Rijeci i Hoffenheimu. U klubovima u kojima se trebao uklopiti u sustav, nije dobio pravu priliku (Dinamo i Leciester). U reprezentaciji ne zabija puno. Ali isto tako luta po pozicijama od napadača i povučene špice preko desetke do krila. Kramarić za reprezentaciju nije zabio puno, svega 14 pogodaka, no neki od njih su bili presudni za uspjeh Hrvatske u Rusiji (Ukrajina, Grčka, Rusija) te kasnije u Ligi nacija (Španjolska, Engleska, Švedska).
Bruno Petković je u Dinamu dokazao kvalitetu dostojnu reprezentacije. Priliku koju je dobio u hrvatskom predstavništvu na početku je iskoristio zabivši šest pogodaka u prvih devet nastupa. Dojam je kako bi on i Kramarić u paru mogli jako dobro funkcionirati, iako se obojica vole povlačiti natrag. No, Petković ima iskustvo igranja u paru s još jednim napadačem, u Dinamu je to nerijetko igrao s Marijom Gavranovićem, ali i Lukom Ivanušecom kada je talentirani hrvatski veznjak igrao na mjestu polušpice.
Ante Rebić je odličan krilni napadač, ali nije napadač. Istina, u Milanu je u završnici sezone igrao na poziciji napadača, zabio je čak i četiri pogotka.. Međutim, za reprezentaciju je Rebić zabio ukupno tri gola, od čega niti jedan dok je igrao napadača. Rebiću više pašu prodori s boka i probijanje strane. Protiv Češke jako se puno u prvom dijelu igralo na ubačaje Rebiću, a poznato je da Rebić zabija jako malo s glavom. On nije Mario Mandžukić i tako mu se treba postaviti
Ante Budimir je pak igrač koji vrhunski igra s glavom. Ako seciramo prvi dio utakmice protiv Češke, kada je Hrvatska dugačkim loptama preskakala igru i uputila ‘bezbroj’ neuspješnih ubačaja, Budimir bi se za takav način igre pokazao kao možda i idealni hrvatski napadač. No, završio je na tribinama. Iza 29-godišnjeg centarfora je jako dobra (posebno završnica) sezone u Primeri. Zabio je i Atletico Madridu i Villarrealu te je i on jedan od hrvatskih napadača koji se nalazi u dobroj formi. No, hijerarhija u reprezentaciji je poznata i pitanje je hoće li Budimir uopće dobiti priliku na ovom prvenstvu.
Marka Livaju i Ivana Santinija ovdje nećemo analizirati jer su dobili priliku tik nakon završetka Svjetskog prvenstva.
Ivan Perišić je napadača igrao kad je trebao. Iako nekakva ideja s njim i recimo Budimirom u napadu, a iza njih Kramarić ne zvuči loše.
Sve u svemu, zaključak ove analize jest da se hrvatski napadači u klubovima nalaze u dosta dobroj formi, ali im u reprezentaciji za sada ne ide. Nadamo se da će se to promijeniti u utorak protiv Škotske.