Jerome Miron-Imagn Images
Jerome Miron-Imagn Images

Tko je neprijatelj Dallasa broj 1, čovjek koji je poslao Dončića u Lakerse?

Vrijeme Čitanja: 5min | uto. 04.02.25. | 15:00

„Luka Dončić je razmijenjen za Anthonyja Davisa“, razina potrebne mentalne gimnastike kako bi se logički uskladio ovaj potez je zastrašujuća

Tko je neprijatelj broj 1 Teksasa i Slovenije, potpisnik najnevjerojatnije razmjene u povijesti NBA lige i čovjek koji je od Dallasa Mavericksa napravio siročad? Ime mu je, vjerojatno ste već čuli, Nico Harrison.

Odigraj na svoje favorite u širokoj ponudi na Germaniji (Igraj odgovorno, 18+)

Spomenuti, naime, ima određeni košarkaški pedigre: nakon srednje škole, zabio je preko tisuću poena u NCAA ligi, pa iako smatran velikim talentom, njegova košarkaška karijera nije doživjela projicirani uzlet te je, nakon diplome na sveučilištu Montana, radio kao prodajni predstavnik za jednu farmaceutsku firmu. Priliku za povratak u košarkaški svijet dobio je 2002. godine kada ga je zaposlio Dallas, na poziciju regionalnog predstavnika. Tijekom tog vremena Harrsion je mudro razvijao odnose s najvećim NBA zvijezdama, poput Dirka Nowitzkog i Tima Duncana, a ubrzo je promoviran na poziciju nacionalnog marketing menadžera za NBA ligu, zbog čega je surađivao s najvećim superstarovima, Michaelom Jordanom i Kobejem Bryantom.

Prvi puta je došao pod povećalo javnosti 2013. godine u jednom od najvećih neuspjeha Nikea u moderno doba. Harrison je, uz još nekolicinu dužnosnika Nikea, stigao na sastanak sa Stephom Curryjem, tada 25-godišnjim superstarom koji još nije osvojio niti jedan od svoja četiri naslova, ni MVP naslove, čak nije zabilježo niti jedan All-Star nastup. Ali svi su znali u kojem smjeru će ići njegova karijera.

Curry je tijekom svoje četverogodišnje NBA karijere nosio Nike tenisice, ali njegov prvi ugovor je isticao, pa je obitelj Curry održala sastanke sa svim vodećim kompanijama.

Laura A. Oda/Oakland Tribune/MCT/ABACAPRES.COMOakland Tribune/PIXSELL Laura A. Oda/Oakland Tribune/MCT/ABACAPRES.COMOakland Tribune/PIXSELL

Under Armour je, primjerice, Curryju ponudio četiri milijuna dolara godišnje i priliku da postane plakatno lice kompanije. Nike, čija je ponuda iznosila 2,5 mil. dolara, nije mečirao ponudu konkurentskog proizvođača, a povrh toga, sastanak s Curryjima je prošao nevjerojatno loše. Jedan od predstavnika je nazivao Curryja Stephon, umjesto Stephen, a na Power Point prezentacije je stajalo ime Kevina Duranta, umjesto Curryjevog.

Curry je na kraju prihvatio ponudu Under Armoura, dok je reputacija Nikea, i ponajviše Harrisona, dobila veliki udarac. Doduše, Harrison je devet godina kasnije ispričao svoju stranu priče.

„Postoji članak u kojemu stoji kako sam ja krivo izgovarao Curryjevo ime. To apsolutno nisam bio ja. Ali nitko nije znao kako se drugi zovu, pa su to prišili meni jer je to seksi. Ali ja tog dečka znam još iz srednje škole, zastupao sam njegovog oca. Kako da mu ne znam ime? Možda sam ga nazvao Seth (po bratu nap.a.), ali sigurno mu nisam krivo napisao ili izgovarao ime. Nike je napravio pogrešku, a da je ostao s Nikeom, njegov brend bi postao čudovište“, pravdao se Nico koji je 19 godina proveo u Nikeu, što je bilo dovoljno Marku Cubanu i vrhušci Dallasa da mu ponude poziciju sportskog direktora 2021. godine, na kojoj je zamijenio Donnieja Nelsona.

U jednom od svojih prvih poslova, Harrison je s delegacijom kluba otputovao u Ljubljanu kako bi Dončiću pod nos gurnuo petogodišnji ugovor vrijedan 215 milijuna dolara.

REUTERS/Borut ZivulovicREUTERS/Borut Zivulovic

U tri naredne sezone, Harrison je oko slovenskog playmakera izgradio momčad koja je ušla u društvo najužih pretendenata za naslov – dva puta je Dallas igrao finale Zapadne konferencije, a protekle sezone su Mavericksi dogurali do velikog finala u kojemu je ipak Boston bio prejak i Celticsi su slavili s komotnih 4-1.

Ono što je kod slučaja Harrison bitno istaknuti je 2023. godina, kada mu se uloga malo promijenila. Cuban je koncem godine prodao većinski paket dionica milijarderki Miriam Adelson, vlasnici kockarnica i luksuznih hotela pod kapom kompanije Las Vegas Sands. Poznavatelji prilika u Mavericksima ističu kako je ipak frontmen kluba postao njezin zet Patrick Dumont i čije odluke, nerijetko, Harrison tek samo provodi.

Ali teško je posve u to povjerovati nakon Harrisonovog javnog istupa u kojemu je pojasnio Dončićev trade.

„Prvi puta kada sam mu predložio taj trade, Patrick se samo nasmijao. On je, na koncu, vlasnik i on odlučuje, ali povjerio je momčad meni i treneru Jasonu Kiddu. Ocjenjivat će vas kao vođu, i u jednom trenutku, ako stvari ne budu funkcionirale, tako će se i mene procijeniti. Moja ideja je bio taj trade, a Kidd nije znao za to sve do trenutka kada je posao finaliziran“, tvrdi Harrison koji je odlučio sav teret preuzeti na sebe.

NBA insajder Marc Stein ističe kako je „Harrison donio odluku, ali je imao podršku većinskog vlasnika Dumonta i uglavnom više nikoga“.

Sada se mora pravdati za ovaj, apsolutno šokantan potez. Dallasovim navijačima, slovenskim navijačima, čitavoj košarkaškoj zajednici. Jer uistinu nikome nije jasno kako je mogao razmijeniti košarkaša koji je, umirovljenjem Dirka Nowitzkog, postao sinonim za Maverickse. Igrača s kojim su se u Dallasu posistovjećivali, zbog kojeg su se kupovale ulaznice, prodavali dresovi i koji je, na koncu, jedan od najboljih košarkaša današnjice.

„Luka dončić je razmijenjen za Anthonyja Davisa“, razina potrebne mentalne gimnastike kako bi se logički uskladio ovaj potez je zastrašujuća.

Jer, pobogu, zašto bi se klub, odnosno bolje rečeno – franšiza, odrekla svog najboljeg igrača, pa onda tvrdila kako se ovaj, pazite sad „debljao i bio fizički nespreman“, samo da bi umjesto njega dovela Anthonyja day-to-Davisa, hodajuću ambulantu i košarkaša koji se prehladi nakon malo bržeg prolaska protivničkog beka pored njega?!

Jerome Miron-USA TODAY SportsJerome Miron-USA TODAY Sports

Ako je stvar novaca, ako su u Dallasu procijenili da Dončić ne zavređuje super-max ugovor od 345 milijuna dolara, onda je opet pitanje tko ga u NBA ligi zaslužuje? Pa i ako uzmemo u obzir činjenicu da Luka nije poznat po radnoj etici i brizi o svom tijelu, ipak se radi o košarkašu koji ima drugi najveći prosjek poena u doigravanju nakon Michaela Jordana. Pa zar Harrison stvarno nije ništa naučio na slučaju Vlade Divca, koji je i dan danas predmet sprdnje jer nije draftirao upravo Slovenca?

Ali Harrison je odlučio odbaciti Dončića i staviti sve karte na duo Kyrie Irving i Davis.

„S njima možemo pobjeđivati sada i u naredne tri, četiri godine“, reći će Harrison. Pa onda možda treba uzeti u obzir i da je taj Harrison odlučio biti pukovnik, biti najzaslužniji za potencijalni naslov Dallasa, kako bi imao prava na hvaljenje, što je svojevremeno želio uživati i pokojni Jerry Krause, ali u njegovom klubu je ipak stanovao Nj. V. MJ.

Ne uspije li ovaj eksperiment i ne donese li Davis naslov Mavericksima ove sezone ili one iduće, Harrison će definitivno biti pokojnik, "onaj koji je poslao Dončića u Lakerse" i trebat će ozbiljno razmisliti o promjeni adrese. U tom slučaju, jeftino je odbacio budućnost Mavericksa i za to će morati odgovarati. I ovog puta neće moći okriviti nikoga drugog, osim samog sebe. A donese li naslov, eh, onda će zaslužiti epitet vizionara. Dončićev odlazak će se onda lakše prebroditi u Teksasu.

Oglas

Zaigraj odmah, Germania!


Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.



Tagovi

NBADallas MavericksNico HarrisonLuka DončićAnthony DavisLos Angeles Lakers

Ostale Vijesti