Spas za Zadar: ABA se proširuje za dva kluba od sljedeće sezone?

Vrijeme Čitanja: 3min | sub. 28.03.20. | 17:25

Nad domaćom košarkom još su veliki oblaci neizvjesnosti.

Domagoj Čavlović predsjednik je posrnulog velikana Cibone. Za portal Basketball.hr dao je kraći intervju te prozborio o tekućim temama: rezanjima primanja igrača, rješenje za prekinutu sezonu HT Premijer lige, budućnost ABA lige i ostale.

HT Premijer liga prekid je dočekala nakon 21. kola, a još nije poznato kako HKS misli riješiti njen ishod.

„U ovom trenutku kada su životi ljudi na prvom mjestu nama to nije na pameti. Postoje te dvije opcije da se liga poništi ili da se proglasi prvakom Zadar na osnovu ove 21 utakmice. U ovom trenutku mi kao klub nemamo svoje jasno mišljenje, već je to jednostavno odluka HKS-a.“, rekao je Čavlović te time zapravo dao do znanja kako su male šanse za treću varijantu – da se liga nekako, u nekom obujmu odigra.

ABA liga je ''drugi par rukavica'':

„U ABA ligi je situacija puno kompleksnija jer je liga koja se naslanja na Euroligu koja također nije završila. Znamo da prvak ABA lige ima pozivnicu za Euroligu, a tu je Partizan koji je trenutno prvi i koji kroz Eurokup gdje dobro stoji može do Eurolige. U razgovoru s čelnicima klubova nekako prevladava mišljenje da bi uslijed ovih problema najbolje bilo ligu proširiti za dva prvoplasirana kluba i 2 ABA lige, a to su Borac i Split.“

Tako bi Hrvatska dobila i treći klub, nakon što je bila izvjesna situacija u kojoj bi ostala na samo jednoj, i to Ciboni koja je jedva izborila ostanak.

Sa financijskog aspekta također su uzeti u obzir raznorazni parametri:

„Kroz neke kontakte direktori pojedinih klubova Eurolige zatražili su mišljenje vodstva lige što napraviti kod isplate ugovora igračima. Njihovo je mišljenje, ako se liga ne nastavi da se ne isplaćuju te dvije ili tri plaće. Mi smo već obavili razgovore s igračima oko smanjenja ugovora, neki su pristali, a s nekima još moramo razgovarati. Činjenica je da ovu krizu moramo svi skupa podnijeti. Kod nas u Hrvatskoj to nisu velike plaće i nismo toliko ovisni u prodaji ulaznica, ali u klubovima Eurolige to su značajna sredstva.“

S obzirom da se sportski klubovi u Zagrebu uvelike financiraju iz gradske blagajne, jasno je da će dio tih sredstava biti preusmjerena u saniranje posljedica potresa koji je najviše pogodios staru gradsku jezgru:

„Vjerojatno će doći do smanjenja određenog dijela financiranja klubova jer jednostavno u ovim vremenima se moramo suočiti s problemima koje ima naš grad. Svi zajedno moramo biti toga svjesni, a ja sam uvjeren da se financiranje mlađih kategorija i njihovih programa neće smanjiti, već bi se to moglo odnositi na podršku klubovima u natjecanju njihovih seniorskih momčadi. I prije ove krize mi smo oformili jednu skupinu koja se trebala baviti strategijom, razvojem i financiranjem klubova u Zagrebu. Cibona kao najveći klub i brend Zagreba nije uključena u tu strategiju. Ona je na tragu toga da se podrže klubovi koji imaju razvijenu bazu omladinskog pogona i oni koji imaju tradiciju. Cilj je da klubovi koji dobivaju najveća financijska sredstva odustanu od naplaćivanja članarine u mlađim selekcijama i na taj način omogućite djeci što kvalitetnije bavljenje košarkom.“

(foto: Pixsell)

 

 


Tagovi

Domagoj ČavlovićCibonakoronaviruspotres

Ostale Vijesti