Propast Carmela Anthonyja u četiri slike - od jednog od najvećih tradeova u povijesti do Tadije Dragićevića
Vrijeme Čitanja: 3min | sri. 23.01.19. | 13:23
Možda je trebao otići u mirovinu na vrijeme.
Okončana je i nova epizoda u karijeri Carmela Anthonyja. Houston ga je i službeno poslao u Chicago zajedno s novcem kojeg će Bullsi iskoristiti da bi otkupili njegov ugovor. Doduše, postoji opcija da će ga Chicago poslati u tradeu u novi klub, ali sigurno je da momčad koja tankira i želi imati što bolji pick nema ambiciju da Anthony zaigra za njih.
Tako će Chicago postati drugi klub u ovoj sezoni čiji je Anthony formalno bio član. Prije toga bila je to Atlanta koja je prije početka sezone napravila trade s Oklahomom u kojem se riješila Dennisa Schrodera, a Mela otpustila bez odigrane minute za Hawkse. Anthony je ove sezone ipak igrao – Houston ga je uzeo, ali nakon 10 utakmica i odrekao ga se pa se 34-godišnji košarkaš tako ove sezone u nekoliko navrata našao u prilično čudnim situacijama, pogotovo kada se zna da je riječ o igraču koji je u karijeri na nevjerojatnom prosjeku od 24 poena uz 5,4 skoka po utakmici.
No, priču o propasti Anthonyja i zašto se ona dogodila ostavit ćemo za neki drugi put, a priča o tome kako je ovaj veliki strijelac propao, može se ispričati kroz četiri tradea u koja je Anthony bio uključen tijekom karijere.
Prvi se dogodio 2011. između Denvera i New Yorka, a u cijelu priču je bila uključena i Minnesota. Anthony je silno želio otići iz Nuggetsa, a kada su u Denveru napokon popustili, dobili su sjajan paket. Anthony je zajedno s Chauncey Billupsom otišao iz Denvera u New York, a Nuggetsi su dobili Danila Gallinarija, Wilsona Chandlera, Timofeja Mozgova, Raymonda Feltona, 1. pick 2014. (izabran Dario Šarić), 1. pick 2016. (izabran Jamal Murray), 2. pick 2012. (izabran Quincy Miller) i 2. pick 2013. (Romero Osby). Pick koji se na kraju 'pretvorio' u Šarića mijenjan je još nekoliko puta između više klubova da bi hrvatski reprezentativac na kraju završio u Philadelphia 76ersima.
Nakon šest godina u New Yorku, Anthony je 2017. otišao u Oklahomu, a Thunder je Knicksima također poslao lijepi paket. New York je dobio Enesa Kantera, Douga McDermotta i 2. pick 2018. koji se pretvorio u jako dobrog centra Mitchella Robinsona.
U Thunderu se nije dugo zadržao, već smo spomenuli da je prije početka ove sezone otišao u Atlantu koja je osim njega dobila i 1. pick 2022. godine, a Thunder je dobio Dennisa Schrodera te Timothe Luwawu-Cabarrota iz Philadelphije koja je također bila uključena u ovaj posao.
Posljednji posao je ovaj spomenuti. Houston ga se već dugo vremena želio riješiti, a na kraju je u posao ušao Chicago koji je tako de facto učinio uslugu Rocketsima, a da cijeli posao bude posložen prema NBA pravilima, Bullsi su u Teksas poslali prava za Tadiju Dragićevića.
Tako je ovaj srpski košarkaš, ni kriv ni dužan, postao dio ove priče, a jasno je kako Dragićević nikada neće zaigrati za momčad iz Teksasa. On je samo poslužio kao 'žeton' što je često slučaj s pickovima druge runde koji su često uključeni u tradove kako bi sve bilo potpuno legalno. Uostalom, sam Dragićević je do sada 'promijenio' četiri NBA kluba.
Draftan je 2008. od strane Utah Jazza, a 2012. je Jazz prava na njega poslao u Dallas u velikom poslu četiri kluba oko Lamara Odoma i Mo Williamsa. Dvije godine kasnije je „došao“ u Chicago u poslu za Grega Smitha. Bogata NBA karijera…
(Foto: Reuters)