Najnoviji NBA Mock Draft usred korone: Neočekivani prospekt izbio na prvo mjesto
Vrijeme Čitanja: 4min | pet. 03.04.20. | 12:16
Momak koji je izbio na prvo mjesto nema veze sa sustavom prijenosa u automobilu, kao što ni drugi na popisu nije u rodu s glumcem iz "Hitne službe". Za trećeg će tek vrijeme pokazati koliko je ispao mudar povukavši se iz sveučilišne momčadi, dok na četvrtom mjestu imamo jedno ime koje je izbilo u prednji plan tek u zadnjih nekoliko tjedana. Top 5 zaključuje štićenik Nikole Vujčića i velika nada izraelske i europske košarke.
Prekid svih košarkaških liga, kako u Sjedinjenim Državama tako i u Europi, neizbježno je doveo do modifikacija predviđanja sljedećeg NBA Drafta, kad god se on održao.
NCAA sezona je, razumije se, također obustavljena, a njena završnica (odnosno megapopularni March Madnes) dao bi mnoge odgovore o nekim od mladih igrača prijavljenih ove godine. No u ovim okolnostima skauti i menadžeri momčadi morat će djelovati s dostupnim informacijama, dojmovima i bilješkama onoliko koliko im novonastala situacija to omogućuje.
Tijekom 2019., debelo prije drafta, kao potencijalni prvi izbor figurirao je 216 visoki James Wiseman. No on je u jednom trenutku odlučio napustiti sveučilište Memphis i prionuti na momentalne pripreme za nadolazeći draft. Uslijed tog presedana, njegove su ''dionice'' počele padati i polako je prvo mjesto mockova krenuo zauzimati Anthony Edwards.
Ipak, ugledni The Athletic donosi svoje najnovije predviđanje po kojem je ulogu favorita da bude izabran prvi preuzeo LaMelo Ball, po mnogima najtalentiraniji od trojice braće Ball i igrač koji je od svih u vrhu koji se nude ove godine pokazao najviše u najkonkurentnijem natjecateljskom okruženju.
A australska NBL liga to svakako u iznenadnim okolnostima jest, koliko god to čudno zvučalo. NCAA nije još okončala ni konferencijske turnire te se nisu ni znali putnici za March Madness, a još uvijek 18-godišnji Ball bi mogao profitirati od svoje odluke (točnije odluke oca LaVara) da ne igra na sveučilištu, već ode u inozemstvo – prvo Litvu pa Australiju.
Jedna stvar treba biti jasna, a to je dao u ovoj klasi nema Ziona Williamsona niti Luki Dončića. Svaki od igrača, pa i oni koji će na posljetki biti najranije izabrani, imaju dosta mana na kojima trebaju raditi. No razigravačke sposobnosti i pregled terena i igre, kao i vještine s loptom u rukama, stvari su koje su mnoge kod LaMela očarale. Ipak, na drugoj strani posjeduje i neke izričite mane, poput dosta slabog šuta izvana ili loše obrane. Ovo drugo pomalo iznenađujuće ako stvar gledamo iz perspektive genetike. Naime, njegov brat Lonzo, koji nije uspio dovršiti svoju treću sezonu, je odličan obrambenjak.
Edwards s Georgije je po mnogima slika i prilika beka šutera odličnih predispozicija. Strašan atleta, također još uvijek 18-godišnjak, odradio je jednu godinu na svom sveučilištu kako bi se po principu ''one-and-done'' prijavio na draft. Dosta je upitnika vezano uz ovog igrača, no struka je unisona da se radi o igraču s najvećim upsideom u klasi, barem što se tiče vanjskih igrača. Nema izrazitih mana, eventualno selekcija šuta i slobodna bacanja kojih postotak mora pod hitno podići – tek mu je na oko 60%. Ali općenito, radi se o fenomenalnom potencijalu koji uglavnom treba brušenje ionako već sad izraženih vrlina.
Wiseman je pao na treće mjesto s obzirom da su se stvari nešto promijenile u odnosu na ona vremena kad su igrači njegovog tipa bili više na cijeni. Za sada ne djeluje kao centar modernog kova (a to je prije svega onaj koji je prijetnja šutom izvana kao i aktivnom rotacijskom obranom), a povijest pamti propale karijere radi groznih ozljeda upravo igrača na ovoj poziciji. Ovaj lijevoruki centar je nepoznanica s obzirom da ga se nije imalo prilike vidjeti u velikom broj utakmica ove sezone, no ono što je sigurno jest da je u pitanju igrač odličnih fizičkih predispozicija.
Obadiah ''Obi'' Toppin relaitvno je nepoznato ime, no radi se o visokom krilu s kvalitetama traženima u modernoj NBA. Posjeduje dobar vanjski šut, dobar je atleta, a statistikom je ove sezone u NCAA naprosto očarao, pogotovo onom košgeterskom: na okruglih je 20 poena po susretu uz 63.3% šuta iz igre, a to su za sveučilišnu košarku vrlo ozbiljne brojke. Dolazi sa sveučilišta Dayton te je imao najviše šanse od top pet prospekata za zapažen uspjeh na završnom turniru, s obzirom da su momci iz grada koji je na ovim prostorima poznat po nekim drugim (ne sportskim) stvarima bio označen kao jedan od tri do pet favorita za naslov. Za svoju je visinu dosta dobar bloker, ali i skakač.
Na kraju imamo jednog europskog igrača, protežea bivšeg kapetana hrvatske reprezentacije i današnjeg sportskog direktora Maccabija iz Tel Aviva, Nikole Vujčića. Deni Avdija je 205 centimetara visoko krilo, ima svega 19 godina, a ove sezone u Euroligi je dobivao nešto manje od 15 minuta po susretu. Efikasan igrač, iako na šutu za tri poena treba još poraditi, no ovaj igrač ima jako puno prostora za napredak. Vodio je prošle godine Izrael do drugog za redom naslova U-20 prvaka Europe, a košarka mu je u genima s obzirom da mu je i otac Zufer, rodom iz Prištine, bi profesionalni košarkaš, a proveo je drugu polovicu karijere u Izraelu gdje je i Deni rođen.
The Athletic mock draft 2020:
1. LaMelo Ball, Illawarra Hawks
2. Anthony Edwards, Georgia
3. James Wiseman, Memphis
4. Obi Toppin, Dayton
5. Deni Avdija, Maccabi Tel Aviv
6. Killian Hayes, Ulm
7. Cole Anthony, North Carolina
8. Onyeka Okongwu, USC
9. Tyrese Haliburton, Iowa State
10. Devin Vassell, Florida State
(foto: Reuters)