Parma kani ostati u Serie A – dolaze bivša zvijezda Arsenala i Rome, i talijanski enfant terrible, obranu čuva vremešni Portugalac

Vrijeme Čitanja: 5min | sri. 15.08.18. | 19:06

Ima tu i par Napolitanaca…

Otvaranje sezone u Italiji je pred vratima.

Za vikend nas očekuje nekoliko iznimno zanimljivih susreta – Inter i Juventus gostuju kod Sassuola i Chieva, kao i Roma koja ide na noge Torinu. Izjednačen dvoboj očekujemo na San Siru gdje dolazi Genoa, a definitivno najzanimljivija utakmica bit će derbi između Lazija i Napolija na Olimpicu.

ODIGRAJ Lazio – Napoli

Između svih tih okršaja, potiho se u raspored ugurala Parma koja će prvu utakmicu igrati na svom Ennio Tardiniju protiv Udinesea.

Nekada pripadnica 'Le Sette Sorelle' (sedam sestara) talijanskog nogometa za vrijeme vladavine vlasnika Calista Tanzija, za čijeg su perioda u deset godina osvojila 8 trofeja – četiri na domaćoj sceni (3 nacionalna kupa i 1 superkup) te isto toliko na europskoj (2 Kupa Uefa, europski Superkup i Kup pobjednika Kupova).

Međutim, ta vremena su daleko iza njih. Propastom glavnog sponzora Parmalata, propala je i Parma, službeno 2004. godine zbog insolventnosti, a klub je preuzela posebna uprava koja se bavila poslovanjem 'predstečajne Parme'.

Klub je tada pao u donji dio ljestvice najvišeg ranga talijanskog nogometa, a nakon preuzimanja predsjedničke palice, Tommaso Ghirardi je za trenera postavio Claudija Ranierija koji je Parmezane uspio održati u ligi u sezoni 2006./07'., ali godinu kasnije su pokleknuli i nakon 18 godina zaigrali u Serie B.

Brzo su se potom vratili u najviši rang sa trenerom Francescom Guidolinom - koji se nije dugo zadržao na klupi - ali klub je uspio tri puta zaredom biti u gornjem dijelu tablice i čak izboriti Europu.

Ipak, 2014. godine susrele su Giallobluse ponovno 'godine olovne' – zbog nagomilanih dugova pod novim predsjednikom nisu dobili UEFA-inu licencu zbog koje nisu mogli nastupati u Europi, i zbog čega su bodovno kažnjeni u prvenstvu, ali to i nije bio najveći problem navijača Parme. Klub je, naime, bankrotirao u ožujku 2015. godine s ukupnim dugom od preko 200 milijuna eura uz 63 milijuna neisplaćenih plaća igračima i klupskom osoblju.

Tada su dotaknuli dno.

Međutim, već u srpnju 2015. godine oformljen je sljednik  'starog kluba', Parma Calcio 1913 te su krenuli od Serie D u nove pobjede koje su kulminirale ovog svibnja uspjevši se u tri sezone zaredom domoći višeg ranga i tako konačno se vratiti u Serie A.

Već prije samog starta nove sezone susreli su ih problemi – vremešni napadač Emanuele Calaio dobio je dvogodišnju suspenziju zbog sumnje u namještanje utakmice u prošloj sezoni, kada je Parmi trebala pobjeda u zadnjem kolu protiv Spezije – bivšem klubu 36-godišnjeg igrača – koji je svojim bivšim suigračima poslao poruku preko Whatsappa da se 'ne trude previše' u sljedećoj utakmici. Uz igrača, Parma je kažnjena prvotno oduzimanjem pet bodova uoči starta prvenstva, ali Talijanski nogometni savez je bio blagonaklon nakon žalbe.

Parma je kažnjena samo novčanom kaznom od 20 tisuća eura, a Calao ne smije zaigrati do prvog dana 2019. godine.

Zanimljivo je da je aktualni trener Parme, Roberto D'Aversa prije gotovo petnaest godina, kao igrač Siene, dobio polugodišnju suspenziju također zbog – namještanja utakmica, a u tom skandalu sudjelovao je i poznati napadač Nicola Ventola.

Ipak, to je sve iza trenutnog stratega kluba iz pokrajine Emilia-Romagna, koji je igračku karijeru gradio po klubovima fenjerašima Serie A, ili onima koji pretendiraju na ulazak iz Serie B u najviši rang. Nakon što je objesio kopačke o klin, dobio je posao trenera u Virtus Lancianu gdje se zadržao dvije sezone, da bi potom 2016. godine preuzeo Parmu i krenuo s njom u penjački pohod po talijanskim ligama.

Trenutna uprava kluba, na čelu sa novopridošlim Kinezom, Jiangom Lizhangom koji posjeduje 60% vlasništva talijanskog kluba, odlučila je pojačati konkurenciju u svlačionici ove sezone.

Zanimljivo je napomenuti, prije nego krenemo u nabrajanje novih pojačanja, da je Lizhang također predsjednik španjolskog prvoligaša Granade, kao i i kineskog Chongqinga, a posjeduje još i 5% dionica NBA momčadi Minnesote Timberwolvesa.

A sada, nova sezona i pojačanja.

ODIGRAJ Parma - Udinese

Parmezani su u jako dobrim odnosima s Napolijem. Pokazuje to i suradnja na igračkom planu, jer je ovo ljeto predsjednik Napolitanaca - omraženi među svojim navijačima - Aurelio De Laurentiis, u redove novopečenog prvoligaša poslao trojicu igrača na posudbu.

Prvi je vratar Lugi Sepe, 27-godišnji čuvar mreže koji će, ako je suditi prema prvoj službenoj utakmici odigranoj ove sezone (poraz u talijanskom Kupu) preuzeti 'jedinicu' u momčadi od, do sada, standardnog 32-godišnjaka, Pierluigija Frattalija.

Drugi od trojice Napolitanaca, je i najvažnije pojačanje iz tog kluba, a riječ je o napadaču Robertu Ingleseu koji prema Transfermarktu trenutno vrijedi 10 milijuna eura, iako nije dobivao puno priliku u momčadi Maurizija Sarrija. Dobrim partijama u novom klubu bi, nada se de Laurentiis, mogao i trostruko povećati cijenu.

Uz nabrojanu dvojicu, tu je još i igrač sredine terena, 23-godišnji Alberto Grassi koji će tražiti svoju priliku s klupe, jer je 43-godišnji trener D'Aversa krajem lanjske sezone pronašao dobitnu kombinaciju i početnu postavu koju rijetko mijenja, u formaciji 4-3-3.

Ali nije tu kraj s igračima Napolija. U žuto-plavom dresu će i ove sezone zaigrati dvojac koji je dao veliki doprinos prošle sezone na posudbi u Parmi, a to su standardni veznjak Jacopo Dezi te krilni igrač Amato Ciciretti.

Desni vezni Dezi, trenutno 26-godišnjak, ne mora se bojati za svoju poziciju u momčadi, jer uz Grassija, novi u veznom redu je samo Leo Štulac koji je pristigao iz Venezije te okupira poziciju defenzivnog veznog. Zato će Amato Ciciretti gotovo sigurno biti 'izguran' iz momčadi jer je Parma pripremila 'paklena' rješenja u napadu. Ili barem jedno od tih novih potpisivanja bi moglo biti pakleno, nadaju se u upravi.

Prvi je novopridošli krilni igrač iz Intera, Jonathan Biabiany, koji je nakon dvije godine u dresu Nerazzura i godine na posudbi u praškoj Sparti, odlučio se na povratak u Parmu gdje je već igrao u dva navrata, a upravo je u njihovom dresu pružao najbolje partije u Italiji.

Uz njega, na drugoj strani bi trebala operirati nekadašnja zvijezda Arsenala i Rome koja je upravo pred potpisom za Giallobluse.

 

 

Trenutno 31-godišnji krilni igrač iz Obale Bjelokosti, Gervinho, probio se na veliku scenu u francuskom Lilleu, odakle je došao u Arsenal, da bi potom proveo tri sezone u Romi. Posljednje dvije godine igrao je u Kini, ali čini se da se zaželio europskog nogometa, te bi mogao biti veliko pojačanje za iskusnu momčad Parme.

Uz njih, što se napada tiče, već se neko vrijeme šuška o velikom pojačanju.

Poznat je kao talijanski 'enfant terrible', a svi ga znamo pod imenom Mario Balotelli. Agent 'Supermarija' je bio u pregovorima s upravom kluba, ali to se zakompliciralo jer za njegove usluge ne fali interesenata, a najozbiljniji su Marseille, Sassuolo i Bologna. Ipak, među navijačima Parme nada umire zadnja, a ako Balo ne dođe, tu je vrlo dobri Inglese.

Da nije sve u napadu, znaju i u Parmi, tako da su doveli iskusnog stopera koji je prije dvije godine osvojio naslov prvaka Europe s Portugalom, prekaljenim stoperom Porta i brojnih uglednih europskih velikana, Brunom Alvesom.

Kako će to sve na kraju mladi trener uštimati i koliko nova Parma Calcio 1913 može u novoj sezoni, nitko ne zna, ali definitivno bismo mogli uživati u njenim igrama.

Piše: Ivan Grubišić

(Foto: Reuters)


Tagovi

ParmaSerie AGervinhoMario BalotelliJonathan Biabiany

Ostale Vijesti