EUROSONG 2019 – Večeri pune blještavila, zabave i dobrih tečajeva

Vrijeme Čitanja: 8min | uto. 14.05.19. | 17:23

Samo u Germaniji. Odaberite svoje favorite i okladite se na najveći glazbeni TV show.

186 milijuna TV gledatelja pratilo je prošlogodišnje izdanje Eurosonga iz Lisabona, dok je izravni prijenos triju večeri putem službenog streama na Youtubeu bio popraćen u 198 zemalja.

Uistinu, dosta se toga događalo tih svibanjskih večeri 2018.

Po prvi put u povijesti natjecanja polufinale nisu preživjeli Rusi, baš kao ni Azerbajdžan ni Rumunjska. U eurosongovskim okvirima do tada beznačajna Češka osvojila je šesto mjesto, dok je Michael Schulte uspio, nakon pet godina vucaranja po začeljima finalnih ljestvica, Nijemce vinuti u sami vrh. Slovencima nisu davane velike šanse za ulazak u finale, a na koncu su bili bolje plasirani i od Finske. Irska je u finale ušla, po kladionicama, kao četvrti favorit za osvajanje natjecanja, a završilla je 16.-plasirana. Po prvi put pobjednik Eurosonga nije došao iz polufinala u kojem je sudjelovala Poljska, a teško se uopće sjetiti kada je najveći favorit uoči finala na koncu i ostao bez naslova. I to se dogodilo lani u Lisabonu... Simpatična  Netta dominirala je beatboxingom i, ako ste zaboravili, reproduciranjem kokošjeg glasanja... Lošiji scenski nastup na polufinalnim večerima, pred samo finale, spustio ju je na drugo mjesto favorita za osvajanje Eurosonga. Ocjene žirija te finalne noći smjestile su je na treće mjesto no 'televoting', dakle glasovi publike, u konačnici su usmjerili eurosong karavanu 2019. ka Izraelu.  

I kako to već zadnjih godina često biva, uvod i u ovogodišnje natjecanje obilježile su kontroverze. Ukrajina je već odabrala svog aduta, platila sve samo ne mali iznos na ime troškova sudjelovanja, i na kraju odustala od nastupa u Izraelu. Pobjednica njihovog kvalifikacijskog natjecanja, MARUV itekao je popularna u Rusiji. Ukrajinci su tražili da 27-godišnja glazbenica potpiše ugovor kojim se obvezuje ne nastupati na teritoriju  Rusije sve do kraja Eurosonga. Odbila je takav ugovor potpisati MARUV, ali i još tri benda pa su Ukrajinci jednostavno bili primorani otkazati nastup u Tel Avivu. U međuvremenu su od nastupa odustali i Bugari, a poljskim predstavnicima, skupini Tulia iz službenog spota, sa obrazloženjem kako Eurosong zabranjuje bilo kakvu promidžbu religijskih simbola i institucija, uklonjen je znak križa.

U konačnici, kroz dvije večeri na ovogodišnjem izdanju Eurosonga predstavit će se 41 zemlja. U prvom polufinalu, večeras od 21 sat, 17 država tražit će svoje mjesto u finalu. Četvrtak donosi drugo polufinale na kojem ćemo dobiti dodatnih 10 finalista. Domaćin natjecanja Izrael te pet takozvanih velikih , zemalja sa zaštićenim statusom ( Francuska, Italija, Španjolska, Njemačka i Velika Britanija) automatski su uvršteni u finale.

Što nas očekuje večeras? 17 zemalja, isto toliko pjesama, 20 žirija i samo 10 mjesta u finalu.

Osim zemalja sudionica, prve večeri će glasove dodjeliti i tri žirija od onih šest izravnih finalistaU večerašnjem slučaju to su Francuska, Izrael i Španjolska.

>>> SPECIJAL GERMANIA SPORT KLADIONICE: Prvo polufinale, tko prolazi do finala

Koliko god se činilo, posebice po tečajevima, izgledno i jednostavno pogoditi barem osam ili devet zemalja koji će kroz prvo polufinale naći put do subote, imajte na umu da niti jedanput u zadnjih sedam prvih polufinalnih večeri, do finala nisu došli baš svi najveći favoriti. Upravo takav rasplet, prošle je godine, bez finala ostavio, po kladionicama favorizirane, Grke i Švicarce, a do subotnjeg nastupa doveo autsajdere kao što su Albanija i Irska . 

Poljska – drugačija od svih i za 1,80 vrijedna probanja

Debitirali su 1994. godine i odmah ostvarili sjajan rezultat. Drugo mjesto osvojila je Edyta Gorniak sa pjesmom “To nie ja!“. Do danas je to najbolji rezultat koji je ova zemlja ostvarila na finalnim večerima.

Od 2004. godine i uvođenja polufinalnog sustava 12 puta su sudjelovali u polufnalima te izborili pet finala, no zanimljivo zvuči podatak da su u zadnjih pet godina samo jedanput ostali bez plasmana u finale. Ovdje ih predstavlja itekako zanimljiva ženska skupina nazvana Tulia. Skupina djevojaka čija je glazba spoj folk, etno primjesa sa modernom produkcijom. Svjetla svjetske pozornice obasjaše ih prije dvije godine, kad Depeche Mode, na svom 'fan pageu' objavljuje folk verziju mega hita Enjoy the Silence. Naravno autorstvo istoga potpisuju ove četiri djevojke iz poljskog Szczecina.

Četiri mlade umjetnice sa sjajnim vokalnim mogućnostima u svojoj osnovi gledateljima predstavljaju moderniju inačicu poljskog folka izvorno poznatog pod nazivom "śpiewokrzyk" što znači bijeli glas. Poseban naglasak stavljaju na intenzitet zvuka, a cilj je maksimalno iskoristiti prirodne rezonatore tijela (s naglaskom na nazalnim i frontalnim registrima). Ovakva vrsta pjevanja postoji ne samo u Poljskoj već i Ukrajini, Bjelorusiji te Bugarskoj. Nastup koji vas neće ostaviti ravnodušnima, nastup koji po svemu ne spade u tradiocionalni eurosongovski svijet.

Teško je očekivati da će Poljakinje biti prihvaćene od strane šireg auditorija, no glasovi stručnih žirija svakako bi mogli ići njima. Spot, na službenom YT kanalu organizatora natjecanja, broji više od 1,1 milijuna pregleda. Što se bodova u svim polufinalnim večerima tiče, Poljake najviše “paze” Njemci pa Irci, Britanci , Norvežani i Ukrajinici. Otežavajuća okolnost je činjenica što niti jedna od pobrojanih država nema pravo glasovanja večeras. Unatoč tome držimo kako je cijena od 1,8 na opciju ulaska Poljske u finale vrijedna igre.

Belgija – dosadnjikavo, bez ritama, a 2,50 za opciju ne ulaska u finale

Belgija je jedna od sedam zemalja koje su sudjelovale na prvom Eurosongu održanom 1956. godine. Do ovogodišnjeg izdanja su skupili čak 60 nastupa, a punih 30 godina čekali su na prvu pobjedu Sandra Kim, tada predstavljena kao 15 godisnjakinja, imala je13 godina no to je nije spriječilo u osvjanju euro trona 1986. godine. Ljubitelji ovog natjecanja pamte, kad već spominjemo Belgiju i epsku završnicu, točnije glasovanje u finalu 2003. U Rigi je sve do glasovanja doslovce zadnjeg žirija, onog iz Slovenije, belgijski predstavik Urban Trad držao prvo mjesto. 162 boda imala je Belgija, Turska pet bodova manje, a Slovenci su Belgijancima dodijelili tri, Turcima 10 bodova te tako poslali natjecanje 2004. u Istanbul.

14 polufinala su iza sebe ostavili Belgijanci i mora se primjetiti kako nisu bili previše uspješni. Samo pet puta su prošli u finale. No većina ispadanja u polufinalnim večerim događala se do 2009. godine i promjene sustava glasovanja. Naime, kako bi se glasovanje učinilo zanimljivijim i manje predvidljivim, EBU odlučuje vratiti žiri na Eurosong 2009. godine. Po pet stručnjaka iz svake zemlje glasuje tokom generalnih proba Eurosonga i čini 50 posto glasova jedne zemlje. Preostalih 50 posto odlazi naravno na televoting. Belgijanci od 2009. do danas imaju omjer 5-5 ali i 3-1 za ulaske u finale zadnje četiri godine.,

Najviše glasova u polufinalima dobijaju od:  Nizozmeske 229, Francuske 174, Portugala 166, Irske  162 te Velike Britanije 143. Od svih spomenutih zemalja samo Francuzi te Portugalci glasuju večeras.

Eliot je još jedan mladi adut u “belgijskom dresu”. 18-godišnji pjevač na sebe je pozornost skrenuo u sedmoj sezoni serijala belgijskog Voicea, a mentorstvo nad njim preuzeo je Pierre Dumoulin, čovjek koji je dobrim djelom zaslužan za belgijsko osvajanje četvrtog mjesta na Eurosongu 2017. Pjesma Wake Up broji 2,1 milijun pregleda na Youtubeu.

Riječ o još jednoj u nizu laganica koje ćemo večeras slušati i gledati. Pjesma sa klasičnim, po ničemu upečatljivim baladnim ulazom te promjenom ritma prije ulaska u refren. Teško se oteti dojmu kako nedostaje očekivana i vokalna, ali i aranžerska eksplozija u završnom dijelu. Na dvije TV probe, Eliot nije imao vokalinh problema, a na pozornicu su pridodani i bubnjari kako bi podigli dodatno dinamiku i ritam. Poprilično neupečatljiva skladba sa sjajnim tečajem za opciju ne prolaska u finale.

Portugal - osebujni i dovoljno čudni za prolaz po cijeni od 2,25 

54 godine su tu, 50 puta sudjelovali na Eurosongu, a tek im je pretposljedni nastup donio prvu pobjedu u povijesti. I dalje su država koja je po broju nastupa najduže čekala na pobjedu. Za zemlju koja se itekako diči glazbenošću usitinu je začuđujuće kako su na ovakvom natjecanju, svih ovih godina, u biti loši. Samo osam od tih 50 nastupa okončano je plasmanom u Top devet. Najboljih pet nisu vidjeli nikada do Sobralove pobjede. Od 2004. do večeras nastupali su 12 puta u polufinalnim večerima a samo četiri puta ušli su u finale. Zemlje koje su im u polufinalima dale najviše bodova su: Francuska, Španjolska , Švicarska, Belgija i Njemačka. Tri od pet pobrojanih i večeras će djeliti svoje glasove.

Osebujan lik je Tiago Miranda poznatiji pod umjetničkim imenom Conan Osiris. Ovaj umjetnik romskog porijekla pleše, pjeva, piše te sam producira pjesme. Početak glazbene karijere, prije 10 godina i nije baš  bio sjajan pa je bio prinuđen potražiti isplativiji posao. Tako je jedno vrijeme radio u lisabonskom sexshopu.  Dosad je objavio dva albuma, a nakon nevjerojatnog uspjeha drugog albuma Adoro Bolos, dao je otkaz i ponovno se posvetio glazbi.

Također, u jednom intervjuu spomenuo je kako se prije nastupa opušta slušanjem pjesme Luckasta si ti -  Miroslava Ilića. Na sebe je skrenuo pozornost itakako zanmljivo aranžiranom pjesmom Telemoveis te scenskim nastupom koji je obogatio i plesač Joao. Po prvi put u novijoj povijesti portugalski izbor za pjesmu koja će ih predstavljati na ES, okončan je na način da i stručni žiriji i publika zauzmu identično stajalište. Maksimalni broj bodova sa obje strane upravo je dobio Conan. Pjesma govori o tome kako je razbio mobitel nakon što mu na poziv nije odgovorila osoba koju je zvao, jer je umrla.

Pjesma na portugalskom, sa nešto više od 1,82 milijuna pregleda na YT,. Nakon vokalno zanimljive uvodne interpretacije, pjesmu podiže neobičan ritam sličan nekim našim ethno zvukovima. Uz sve to obojica prezentera na pozornici izgledaju upečatljivo, ne dvojimo da će i izborom odjeće , bar prema viđenom i pokazanom na službenim probama, na sebe skrenuti i pozornost muškog dijela publike. A upravo to na ovom natjecanju nije zanemariva stvar. Televizijski novinari bili su podosta razočarani načinom na koji su kamere popratile njihovu generalnu probu. Bilo je primjetno kako kamere “šaraju” oko pozornice, previše širokih kadrova, 'totala', a premalo fokusiranosti na dvojac izvođača. Unatoč šuškanjima  kako je u biti Joao ozljeđen, unatoč činjenici kako većini ova pjesma baš i neće “leći" na prvo slušanje, oni su aspolutno jedinstveni te po mnogo čemu drugačiji od svih ostalih sudionika večeras. Njihove šanse za ulazak, po nama, su ipak nešto veće od ponuđenog 2,25 tečaja.

>>> SPECIJAL GERMANIA SPORT KLADIONICE: Tko osvaja EUROSONG 2019.

A da biste iskoristili i sve mogućnosti koje za ovo natjecanje nudi Germania Sport, za Vas smo sastavili  Eurosong polufinalni listić.  U kategoriju zemalja, koji po svim kriterijima novinara portala Germanijak.hr, spadaju među one koji bi “morali” ući u finale svrstane su: Grčka, koja smatramo najvećim favoritom za večerašnju pobjedu, Mađarska, Cipar, Australija i Island. S druge strane držimo kako su šanse San Marina, Crne Gore te Gruzije za plasmanom u finale minimalne pa smo i njih "gurnuli" na ovaj “zicer” listić. Očekujemo i ispadanje neupečatljivih Bjelorusa kao i prolaz Srbije te Slovenije u finale.

Takozvani zicer listić sa pripadajućim kodom 34177561 možete uplatiti putem web računa ili u bilo kojoj od poslovnica Germania Sport kladionice.

Drugi Eurosong listić nosi jasno i viši ukupni tečaj, a samim tim i pripadajući bonus koji Germania Sport podiže Vaše moguće dobitke.

(Foto: Eurovison.tv, Germaniasport.hr)


Tagovi

tv programizdvajamo

Ostale Vijesti