0-1 Hrubesch (10.), 1-1 Vandereycken (75.-11 m), 1-2 Hrubesch (88.)

Igrač utakmice: Horst Hrubesch

Stadion: Olimpico

Broj gledalaca: 47860

Uveden je novi sustav natjecanja, na završnom turniru osam reprezentacija podijeljenih u dvije skupine

Te 1980. na EP igralo je osam reprezentacija podijeljenih u dvije skupine. Taj sustav natjecanja bit će na snazi sve do Eura 1996. u Engleskoj, kad je prvi put nastupila i – Hrvatska!

Najveće iznenađenje u kvalifikacijama predstavljao je trijumf Grka u skupini, ispred SSSR-a i Mađarske. Svi ostali favoriti našli su se u Italiji. Njemačka je protutnjala kroz skupinu smrti osvetivši se Čehoslovacima za Beograd i dobivši pomlađene Nizozemce 3-2 (do 80. minuta bilo je 3-0), tako da joj je posljednji susret s Grcima bio nevažan. U skupini B domaćin je vodio veliku borbu s Englezima i Belgijcima. Španjolci su bili slabi. Engleskoj je u prvom ogledu protiv Belgije poništen čist gol za pobjedu. Ispostavilo se, to će momčad koju je predvodio fantastični Kevin Keegan koštati plasmana u finale. Belgijci su skupili jednak broj bodova kao Talijani (po četiri), bilo je 0-0 u njihovom nadmetanju, u presudnom 3. kolu, tako da se domaćin turnira zbog manjeg broja postignutih golova ukupno u skupini (1-3) morao pomiriti s činjenicom da će biti drugi i da će u borbu za treće mjesto.

U finalu nije nedostajalo uzbuđenja, a ni drame, ali Nijemci su tada već uveliko znali da pobjeđuju finala. U 88. minutu, onako po njemački, Hrubesch je svojim drugim pogotkom donio titulu Panzerima. Belgija nikad prije ni poslije nije imala bolju momčad. Igrali su vratar Pfaff, pa Gerets, Vandereycken, Van der Elst, Ceulemans... S klupe ih je predvodio najdugovječniji izbornik Guy Thys.