REUTERS/Michaela Stache

A sad- spektakl! Španjolcima već peti, Englezima drugi finale Eura

Vrijeme Čitanja: 2min | sri. 10.07.24. | 23:00

Posljednja dva finala za Španjolsku su bila uspješna. U Beču su 2008. slavili sa 1-0 protiv Njemačke golom Fernanda Torresa u 33. minuti.

U finalu 17. izdanja Europskog nogometnog prvenstva, 14. srpnja u Berlinu igrat će Španjolska i Engleska.

Španjolskoj će to biti peti europski finale, do sada je slavila tri puta (1964, 2008, 2012), dok je 1984. izgubila od Francuske.

U svom prvom finalu La Roja je 1964. godine u Madridu pobijedila Sovjetski Savez sa 2-1. Domaćin je poveo u 6. minuti golom Jesusa Perede, a samo dvije minute kasnije izjednačio je Galimzjan Husainov. Pobjedu Španjolcima donio je Marcelinho u 84. minuti.

Idući finale Španjolska je 1984. godine izgubila u Parizu od Francuske sa 0-2. Michel Platini (57) i Bruno Bellone (90) donijeli su pobjedu Tricolorima. Posljednja dva finala za Španjolsku su bila uspješna. U Beču su 2008. slavili sa 1-0 protiv Njemačke golom Fernanda Torresa u 33. minuti.

Četiri godine kasnije obranili su naslov porazivši u Kijevu Italiju sa 4-0. Strijelci su bili David Silva (14), Jordi Alba (41), Fernando Torres (84), te Juan Mata (88). Španjolska je tada postala jedina reprezentacija u povijesti koja je obranila naslov prvaka.

Englezi su drugi put uzastopce izborili finale Eura. Na posljednjem su EP-u u finalu u Londonu izgubili od Italije nakon izvođenja jedanaesteraca sa 2-3. Susret je završio 1-1. Luke Shaw je doveo Tri lava u vodstvo u 2. minuti, a izjednačio je Leonardo Bonucci u 67. minuti.