REUTERS/Kacper Pempel/Radovan Stoklasa / Igor Kralj/PIXSELL
REUTERS/Kacper Pempel/Radovan Stoklasa / Igor Kralj/PIXSELL

Tko može zaustaviti 'teror' Danske? Konkurenciju muče ozljede, Hrvati i Norvežani računaju na publiku

Vrijeme Čitanja: 10min | uto. 14.01.25. | 08:02

Današnjim utakmicama počinje još jedno veliko rukometno Svjetsko prvenstvo, a jedino pitanje koje se u rukometnim kuloarima postavlja jest: Tko može stati na kraj neviđenoj dominaciji Danske koja je u lovu na četvrto uzastopno zlato? Kako igraju, djeluju nezaustavljivo, ali konkurencija je itekako opasna, usprkos svojim brigama i problemima

Nakon mjeseci iščekivanja, danas počinje Svjetsko prvenstvo u rukometu, koje će se od 14. siječnja do 2. veljače po prvi puta igrati u tri zemlje - Hrvatskoj, Norveškoj i Danskoj. U Lijepoj našoj igrat će se u Zagrebu, Varaždinu i Poreču, a Hrvatska će sve svoje utakmice prvog i drugog kruga igrati u Areni Zagreb. U teoriji, ako stignemo do borbe za medalje, izabranici Dagura Sigurdssona samo bi posljednji dvoboj turnira odigrali u Oslu, no do sjevera Europe vrlo je dalek put, a iste planove kao Hrvatska, dijeli još pregršt drugih reprezentacija.

Odigraj na svoje favorite u širokoj ponudi na Germaniji (Igraj odgovorno, 18+)

Sustav natjecanja je vrlo jednostavan i praktičan. U prvom krugu imamo osam skupina sa po četiri reprezentacije. Prve tri prolaze u drugi krug, gdje se abecednim redom sparuju četiri skkupine glavnog kruga. Dakle, skupina A i B će tvoriti novu skupinu 1 i tako sve do skupina G i H, koje će popuniti skupinu 4. Bodovi osvojeni u duelima s reprezentacijama u prvom krugu, a koje su prošle u glavnu fazu, prenosit će se. Na koncu, iz četiri novonastale skupine glavne faze, prva dva sastava ovjerit će prolaz u četvrtfinale.

Skupina A

Danski Herning bit će domaćin vjerojatno najizjednačenije skupine na prvenstvu. U skupini A, doduše, Njemačka je izraziti favorit za prvo mjesto, kao i jedan od glavnih konkurenata za medalju. Nijemci su na OI u Parizu osvojili srebrnu medalju, njihova mlada momčad oduševila je četvrtfinalnim izbacivanjem Francuske, ali sada su i očekivanja od njih daleko veća. Samim time i pritisak. Problem su i ozljede, zbog kojih je izbornik Alfred Gislason ostao bez bitnog tandema srebrnih olimpijaca - pivot Jannik Kohlbacher i šuter Sebastian Heymann.

Uz njih, u skupini su još Češka, Poljska i Švicarska, pri čemu se Poljaci ističu kao prvi kandidati za drugo mjesto. Konačno su kompletni, sa svim najboljim igračima, a imena kao što su Kamil Syprzak, Adam Morawski i Arkadiusz Moryto sugeriraju da bi Poljaci konačno, nakon devet godina tapkanja u mjestu, mogli napraviti iskorak. Češku i dalje predvodi sjajni vratar Tomaš Mrkva, a jaka snaga je i izbornik Xavi Sabate. Švicarska će biti blagi autsajder skupine, ponajprije zbog teške ozljede najboljeg igrača Lucasa Meistera iz Magdeburga.

REUTERS/Wolfgang RattayREUTERS/Wolfgang Rattay

Skupina B

Nakon najizjednačenije, slijedi vjerojatno najmanje napeta skupina prvenstva. Čine je Danska, Italija, Tunis i Alžir i ne samo da se očekuje suvereno dansko osvajanje skupine, već će svi protivnici koji budu poraženi jednoznamenkastom razlikom imati razlog za zadovoljstvo pruženim otporom. U odnosu na zlato u Parizu, Dancima se oprostio legendarni tercet Mikkel Hansen, Niklas Landin i Hans Lindberg, ali zaista ne treba naivno misliti da će biti slabiji zbog toga. Izbornik Nikolaj Jacobsen objavio je popis igrača za SP i on izgleda tako da je teško odlučiti s koje pozicije prijeti veća opasnost. Predvodi ih najbolji golman svijeta Emil Nielsen, dok su dvije glavne zvijezde u polju ujedno i dva najbolja gol igrača današnjice - Simon Pytlick i Mathias Gidsel, pri čemu je potonji ujedno i najbolji igrač svijeta. I ono što je najbolje za Dance, u momčadi imaju samo jednog debitanta - pivota Skjerna Emila Bergholta.

Talijani su svoju snagu pokazali u dodatnim kvalifikacijama za SP, kada su senzacionalno nokautirali Crnu Goru, a za očekivati je da se uz Tunis bore za drugo mjesto.

Skupina C

U ovoj ćemo skupini imati reprizu finala iz 2015. godine, u kojem je Francuska pobijedila Katar. Isti ishod očekujemo i ove godine, ponajviše zato što su Katarani daleko od najslavnijih dana, kada su predvođeni legijom stranaca i domaćim terenom stigli na korak do najviše stepenice pobjedničkog postolja. Od tada, Francuzi su dodali još nekoliko zlata svojoj bogatoj riznici, a očekuje se da i na ovom prvenstvu budu najozbiljniji izazivači Danske. Ako ni zbog čega, onda radi osvojenog europskog zlata prije godinu dana u finalu upravo s Dancima. Doduše, na Olimpijskim igrama u Parizu doživjeli su pravi kolaps i senzacionalno ispali u četvrtfinalu od Njemačke, dok su u novi ciklus krenuli bez nekih od legendarnih imena tamošnjeg rukometa. Najveći rukometaš svih vremena Nikola Karabatić završio je igračku karijeru, dok su se od nacionalnog dresa oprostili Valentin Porte i Timothey N'Guessan.

Velike probleme s ozljedama, Francuzi imaju uoči dolaska u Poreč. Dika Mem i Elohim Prandi zadobili su teže ozljede ramena i bili su više mjeseci van rukometnih parketa, ali iz stožera reprezentacije stigla je potvrda da će obojica biti spremna za SP. Kentin Mahe i Yanis Lenne uzeli su dodatnu pauzu za oporavak te nisu redovito trenirali. Lenne muku muči s leđima, dok je Mahe u nešto boljem stanju, ali ozljeda lakta ga i dalje muči dovoljno da bude van stroja. Pored njih, Hugo Descat također nije trenirao zbog problema s leđima. Neovisno o konačnom stanju rostera, Francuzi su veliki favoriti u skupini, ali nema sumnje da su im ozljede poremetile pripreme za prvenstvo.

Glavni rivali u skupini će im biti Austrijanci koje predvode Sebastian Frimmel i Lukas Huteček, ali im veliki hendikep predstavlja neigranje Nikole Bilika. Nagazna mina bit će Katarani sa svojom legijom stranaca, koju s klupe predvodi legendarni Veselin Vujović. Kuvajt je apsolutni autsajder skupine i svaki bod koji osvoje, bit će vrijedan slavlja.

REUTERS/Cathrin MuellerREUTERS/Cathrin Mueller

Skupina D

Na papiru najslabija skupina prvenstva ona je u kojoj je i nominalno najslabiji nositelj - Mađarska. Neovisno o velikim ulaganjima naših susjeda u rukomet i sport općenito, Mađari i dalje ne spadaju u ešalon reprezentacija od koje protivnici strahuju. Iako, treba naglasiti da posljednjih godina kontinuirano napreduju i čine se sve spremniji za proboj u polufinale, rezultat koji čekaju od 2012. godine i OI u Londonu. Ono što je posebno fascinantan podatak, Mađari u svojoj rukometnoj povijesti imaju samo jednu medalji i to srebro sa Svjetskog prvenstva 1986. godine. Danas ih predvode krilo Bence Imre iz Kielea, snažni pivot Bence Banhidi i lijevi vanjski Richard Bodo iz Szegeda. Glavni rivali u grupi trebali bi im biti Nizozemci, koje predvodi nekoliko zaista sjajnih igrača. Prije svih, Kay Smits iz Flensburga, kao i tandem PSG-a: Luc Steijns i Dani Baijens. Bit će zanimljivo vidjeti i koliko može pomlađena Sjeverna Makedonija. S klupe ih vodi legendarni Kiro Lazarov, a protiv Hrvatske su u pripremama pokazali jako dobru igru.

U ovoj skupini, Gvineja se ističe kao najslabija momčad i trebala bi predstavljati lakši posao za preostale članove skupine.

Skupina E

Na papiru, Norvežani djeluju vrlo moćno, ali su u padu posljednjih godina. Kao i Hrvatska, posljednji puta medalju su uzeli 2020. godine na Euru, a od tada se više nisu plasirali u finale. Po imenima, nikoga ne bi iznenadilo ako bi se momčad za koju igraju Sander Sagosen, Kristian Bjornsen, Sebastian Barthold, Magnus Gullerud i Markus Abelvik Rod plasirala među četiri najbolje, ali imaju nekoliko velikih izostanaka. Dio momčadi na prvenstvu neće biti Harald Reinkind, Alexander Blonz, Kent Robin Tonessen i Goran Johannessen. Jesu li to nenadoknadivi hendikepi ili Norvežani mogu na domaćem terenu stići do posljednjeg dana turnira? Bit će jako zanimljivo ispratiti što je pripremio izbornik Jonas Wille.

Jednako zanimljivo će biti pratiti Portugal, koji ima sreću da u svojim redovima ima megatalentiranu braću iz Sportinga. Srednji vanjski 22-godišnji Martim Costa mozak je momčadi, a desni vanjski Francisco Costa, koji će u veljači napuniti tek 20 godina, glavni su razlog zašto je Sporting najveći hit Lige prvaka. Nikoga neće začuditi ako do vrlo visokih razina uzdignu i portugalsku reprezentaciju, pogotovo jer imaju pomoć pivota Barcelone Luisa Fradea, sjajnog beka Miguela Martinsa iz Aalborga, dok će prijeko potrebno iskustvo donijeti Alexandre Cavalcanti i Fabio Maghalaes. Bez dileme, Portugal je momčad pred kojom je strašno dobra budućnost. Počinje li ona već početkom 2025. godine?

Brazil i SAD trebali bi se boriti za treće mjesto u skupini, iako treba napomenuti da je u tom duelu Brazil apsolutni favorit. Većina igrača brani boje europskih klubova, imaju dvojicu u Barceloni (Thiagus dos Santos i Miguel Candida), a vrlo jak adut je i Haniel Langaro iz bukureštanskog Dinama. Veliki hendikep predstavljat će im neigranje pivota Rodriga Moraesa, ujedno i kamena temeljca njihove granitne obrane.

RITZAU SCANPIX/Action ImagesRITZAU SCANPIX/Action Images

Skupina F

Bez dileme, ovo je skupina u kojoj su prva dva šešira spojila najjaču kombinaciju gledajući sve skupine. Švedska i Španjolska reprezentacije koje su se posljednjih godina naosvajale medalja na velikim natjecanjima, ali će na ovom prvenstvu biti u statusu pritajenih favorita. Šveđane su poremetile ozljede, Španjolsku smjena generacije predvođene Maquedom, Sarmientom, Canellasom i drugima. Šveđani su prije nekoliko dana remizirali s Islandom u pripremnom dvoboju na kojem se ozlijedio Max Darj, sjajni pivot i možda najvažnija karika njihove obrane. Osim Darja, prvenstvo će propustiti još dva izuzetno bitna igrača - Felix Claar i Oscar Bergendahl.

Što se Španjolaca tiče, tu su i dalje braća Dušebajev, Ferran Sole, Agustin Casado, Gonzalo Perez de Vargas i to je jamac stabilnosti i zadržavanja statusa reprezentacije koja može do medalje. Bit će zanimljivo vidjeti i koliko će igrati Petar i Đorđe Cikuša, blizanci hrvatsko-srpskog porijekla koji slove za generacijske talente.

U ovoj su skupini još Japan i Čile, koji će u međusobnom duelu odlučiti o trećem putniku u glavnu fazu natjecanja.

Skupina G

Ova će se skupina pratiti pod povećalom i u hrvatskom stožeru jer se križa s našom. Predvode je Slovenija i Island, dok bi o trećem mjestu trebali odlučivati Kuba i Zelenortski Otoci.

Island je uoči prvenstva imao golemu nesreću s ozljedama. Prvo im se prije mjesec dana teže ozlijedio najbolji igrač Omar Magnusson, dok je prije nekoliko dana stigla vijest o ozljedi drugog najboljeg pojedinca u reprezentaciji - Arona Palmarssona. Iskusni srednji vanjski zbog ozljede lista neće biti spreman za prvi krug i sigurno će propustiti uvodne tri utakmice prvenstva. Bez Magnussona i Palmarssona, status favorita za poziciju broj jedan u grupi ipak pripada izabranicima Uroša Zormana.

Slovenci su pomladili sastav, nema više iskusnih Doleneca i Bombača, a veliki hendikep predstavlja im izostanak snažnog pivota Mateja Gabera, izuzetno bitnog u obrani. Slovenci su vrlo jaki na poziciji srednjeg vanjskog, gdje je genijalac iz Barcelone Domen Makuc, uz Mihu Zarabeca iz Wisle i Roka Ovničeka iz Nantesa. Ipak, glavna zvijezda momčadi je Blaž Janc, jednako kvalitetan na obje pozicije koje primarno pokrivaju ljevaci. Za snagu na crti i to u oba smjera, i ove će godine biti zadužen Blaž Blagotinšek. Sve skupa, Slovenci se čine kao vrlo jaka momčad spremna ponoviti fantastičan doseg s Olimpijskih igara u Parizu, kada su završili na četvrtom mjestu.

REUTERS/Bernadett SzaboREUTERS/Bernadett Szabo

Skupina H

I na kraju, stigli smo do skupine u kojoj je Hrvatska! I skupine, koja nije nimalo lagana, a usput je - egzotična. Da, upravo tako možemo nazvati skupinu sa samo jednom europskom reprezentacijom, a u kojoj su još Bahrein, Argentina i Egipat.

Hrvatska prvenstvo otvara 15. siječnja u 20.30 sati protiv Bahraina. Iako na papiru djeluju kao najslabiji protivnik u skupini, Bahrain se posljednjih godina isprofilirao kao redoviti osvajač medalje na prvenstvu Azije, kao redoviti sudionih Svjetskog prvenstva, a nastupili su i na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine. Naravno, radi se o reprezentaciji koja je u dvoboju protiv Hrvatske apsolutni autsajder, ali daleko od toga da će biti mačji kašalj za izabranike Dagura Sigurdssona. Svi igrači igraju im u domaćoj ligi i bit će jako uigrani, a da vrijede, pokazali su pobjedivši Katar u pripremnom dvoboju u Dohi.

Što se Argentine tiče, na njihovom popisu nema braće Diega i Pabla Simoneta, uvjerljivo najvećih zvijezda argentinske reprezentacije. Obojica će propustiti Svjetsko prvenstvo iz osobnih razloga, priopćili su Argentinci. Diego je bez ikakve dvojbe najpoznatiji argentinski rukometaš i već godinama igra u vrlo jakom Montpellieru, dok dvije godine mlađi Pablo nastupa za španjolski Benidorm. Pored njih, na popisu nema niti dvojice najboljih strijelaca u povijesti reprezentacije - veterana Federica Fernandeza i Federica Pizarra. Dakle, Argentinci u Hrvatsku dolaze bez svoje čak četiri najveće zvijezde u posljednjih 10 godina i nema sumnje da će biti značajno oslabljeni, pogotovo u odnosu na SP 2021. godine. Tada su nas u drugom krugu šokirali 23-19 pobjedom i time nam u velikoj mjeri uskratili borbu za plasmanom u četvrtfinale.

A u skupini je i Egipat, selekcija koja je ponizila trupe pod vodstvom Hrvoja Horvata na startu prošlog SP-a u Švedskoj. U odnosu na taj dvoboj, Egipat je nešto u slabijem ritmu zadnje dvije godine, a ovdje dolaze hendikepirani. Naime, prvenstvo će propustiti Yehia El-Deera, srednji vanjski Veszprema, ali tu su i dalje izuzetno moćna imena kao što su Yahia Omar iz PSG-a, Ahmed Hesham iz Montpelliera te Ali Zein iz Dinamo Bukurešta.

Za kraj nam ostaje Hrvatska. Pripremni period odrađen je s maksimalne tri pobjede. I dok dvoboj protiv oslabljene Italije nije toliko odjeknuo u javnosti unatoč visokoj pobjedi, mučenje protiv Sjeverne Makedonije zabrinulo je rukometnu javnost. No, uslijedila je rapsodija protiv Slovenije, tako da je realno teško reći na kojo je Hrvatska trenutno razini. ŠTo se sastava tiče, najveći je hendikep neigranje Mateja Mandića. a odluku o tome tko će biti u sastavu izbornik će donijeti najvjerojatnije tek dana, 14. siječnja, nakon zadnjeg treninga. Još se treba vidjeti zdravstveno stanje Davida Mandića koji je propustio dva treninga. Kao što je poznato, u prvom krugu se može prijaviti 18 igrača. Njih 16 ide u zapisnik, a dvojica će biti u pričuvi. Inače, tijekom Svjetskog prvenstva izbornik može promijeniti pet igrača.

Oglas

SP rukometaša, skupina H

1. kolo, 15. siječnja

Egipat - Argentina, 18.00

Hrvatska - Bahrein, 20.30

2. kolo, 17. siječnja

Bahrein - Egipat, 18.00

Hrvatska - Argentina, 20.30

3. kolo, 19. siječnja

Argentina - Bahrein, 18.00

Egipat - Hrvatska, 20.30

ODIGRAJ ODMAH!


Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.



Tagovi

Svjetsko prvenstvo rukometašaSP rukometaša 2025.danska rukometna reprezentacijaFrancuska rukometna reprezentacijašvedska rukometna reprezentacijašpanjolska rukometna reprezentacijahrvatska rukometna reprezentacijaSlovenska rukometna reprezentacijaislandska rukometna reprezentacija

Ostale Vijesti