Sramotan tretman najvećeg talenta hrvatskog rukometa
Vrijeme Čitanja: 4min | ned. 20.01.19. | 08:00
Halil Jaganjac jučer je vraćen sa Svjetskog prvenstva natrag u Hrvatsku.
Na Svjetsko prvenstvo u rukometu Lino Červar poveo je 18 igrača, a na utakmicama ima pravo koristiti njih 16. Kao prekobrojan dvojac za prvi krug označeni su Ivan Slišković i Halil Jaganjac, obojica s pozicije lijevog vanjskog. Bila je to iznenađujuća odluka jer se radi o našim ponajboljim pucačima izvana, a takvih nam u sastavu kronično nedostaje. No, nakon sjajno odrađenog prvog kruga, teško je bilo što prigovoriti stručnom stožeru na igračkom odabiru.
Tijekom turnira svaka reprezentacija ima pravo na tri zamjene, a jučer je jedna od njih iskorištena i u hrvatskom taboru. I zvučala je doista nevjerojatno. Za nastavak turnira otpisan je Jaganjac, a umjesto njega je stigao Kristian Bećiri, 24-godišnji pivot Celja. Sve to ne bi nimalo bilo čudno, da Červar u sastavu već nema tri pivota. Odluka je još nevjerojatnija kada uzmemo u obzir da Željko Musa igra u životnoj formi, a Marin Šipić pokazuje da je već sada, sa samo 22 godine, itekako bitna karika u reprezentaciji. Da se razumijemo, Bećiri igra vrlo dobro u najboljem slovenskom klubu, ali koja momčad treba četiri pivota u sastavu koji broji samo 18 igrača? U najmanju ruku teško razumljiv potez.
Podsjetimo, Jaganjac je jedan od najvećih talenata svjetskog rukometa. Stasao je u omladinskom pogonu riječke Kozale, nakon čega je uslijedio transfer u PSG. Potom je stigao odlazak u skopski Metalurg, gdje je mladi lijevi vanjski igrao iznad svih očekivanja. U prošloj sezoni je bio drugi strijelac Lige prvaka u grupnoj fazi, nakon koje je Metalurg ispao, pa ga je dosta igrača prestiglo do kraja natjecanja. Slično je krenuo i ove sezone, sve dok Makedonce nisu pritisle financije. Jaganjac potom odlazi u Nexe i potpisuje višegodišnji ugovor s drugim najjačim hrvatskim klubom, koji je ove sezone prvi puta u povijesti pobijedio i nedodirljivi PPD Zagreb.
Kada smo kod jedinog kluba koji je bio prvak Hrvatske, spomenimo i da je ljetos, prema pisanju mnogih medija, Jaganjac bio na korak do potpisa za njih, ali se ipak transfer nije realizirao. Nekoliko mjeseci kasnije, pojačao je redove najvećeg rivala. Nexe je time dokazao kako je u pravom naletu i jasno daje do znanja da je spreman ozbiljnije ugroziti najdužu vladavinu u hrvatskom klupskom sportu. Nitko to ne želi reći jasno i glasno, ali puno se po sportskim forumima i društvenim mrežama piše o tome kako je upravo prelaskom u Nexe, Jaganjac zaradio ovakav tretman u reprezentaciji.
Iako statistika nikada ne treba biti jedino pravo mjerilo, spomenimo i kako je Jaganjac trenutno na 59 golova u 13 utakmica Seha lige, dok je veteran Damir Bičanić na 33 gola u jednoj utakmici manje. Istovremeno, Bičanić na ovom prvenstvu igra samo u revijalnim utakmicama, protiv Japana i Bahreina. Protiv svih ozbiljnijih protivnika, nije u izbornikovim planovima. Ako je tome tako, nije li, dugoročno gledano, bolje u momčad uvoditi jednog od najtalentiranijih vanjskih igrača na svijetu, umjesto veterana koji je posljednji puta na velikom natjecanju igrao 2015. godine, a danas nije ništa bolji igrač nego tada?
Sljedeći problem koji bi iz ovakvog odnosa mogao nastati je interes drugih reprezentacija za Jaganjca. Ako je neki sport poznat po tome da se dresovi nacionalnih selekcija mijenjaju kao čarape, to je, nažalost, upravo rukomet. Sjetimo se Sergeja Rutenke koji je igrao za tri reprezentacije, a isto je za rukom pošlo i Danijelu Šariću. Arpad Šterbik već godinama donosi pobjede Španjolcima, Kubanci su rasprostranjeni po cijelom svijetu, dok se Katara i njihovog srebra 2015. godine mora Međunarodna rukometna federacija mora stidjeti, s obzirom na to da je dozvolila domaćinima prvenstva da praktički kupe cijelu momčad. Jaganjac bi mogao zaigrati za Bosnu i Hercegovinu iz koje vuče korijene, a sigurno bi se za njega raspitali i Makedonci kod kojih je stekao klupsku afirmaciju. Sjetite se da su dres Makedonije godinama nosili Srbin Nemanja Pribak i Slovenac Renato Vugrinec. Povijest rukometnih reprezentativnih transfera definitivno postoji i nešto je što ne smijemo prelako otpisati kao realan scenarij.
Za kraj se osvrnimo na izjavu Line Červara povodom objave putnika za prvenstvo. U posljednji trenutak zbog ozljede je otpao pivot Leon Šušnja, a izbornik je rekao kako zbog te ozljede na prvenstvo ide upravo junak naše priče. Uz dužno poštovanje najtrofejnijem izborniku u povijesti hrvatske rukometne reprezentacije, ali u ovoj izjavi nešto ne štima. Već smo objasnili nelogičnost oko četiri pivota u konkurenciji od 18 igrača. Spomenuli smo i sve razloge zbog kojih se s Jaganjcem nema što čekati, a izbornik smatra da je on tu samo zato jer se ozlijedio jedan solidan i neafirmiran 25-godišnji pivot?
Iako reprezentacija igra fantastično i ponovno je svi smatraju za jedne od favorita prvenstva, u najmanju ruku potrebno je izborniku postaviti pitanje oko statusa nadolazeće zvijezde svjetskog rukometa. A tko zna, možda bi trebali na još neku adresu odaslati ovo goruće pitanje.
Piše: Ivan Mušlek
(Foto:Pixsell)