Šest rukometnih legendi ove godine završava karijeru
Vrijeme Čitanja: 5min | sub. 11.04.20. | 08:57
Istinske ikone svjetskog rukometa najavile su odlazak.
Ovu ćemo rukometnu godinu pamtiti po sjajnom nastupu Hrvatske na Europskom prvenstvu. Kauboji su se nakon deset godina vratili u neko od velikih finala, a nakon četiri godine posta, ponovno je osvojena medalja. Pamtit ćemo 2020. i po pandemiji koronavirusa koja je u potpunosti paralizirala svijet sporta, a toga nije ostao nišen niti rukomet. No, ono što će dodatno obilježiti ovu godinu je odlazak u mirovinu brojnih legendi svjetskog rukometa.
Najveće ime među njima svakako je Arpad Šterbik. Pandemija koronavirusa ubrzala je odluku sjajnog Šterbika o završetku karijere. Legendarni golman, jedan od najvećih u povijesti rukometa, izjavio je kako se njegovo tijelo više ne može nositi s naporima koje traži profesionalni sport.
''Ova odluka je za mene bila teška. Iskreno, bilo bi jako teško ponovno se aktivirati nakon duge pauze. Žao mi je što više neću moći odigrati još jedan Final-Four Lige prvaka. Želio sam osvojiti još jedan naslov prvaka Europe, ali u ovom okolnostima to je za mene nemoguća misija'', rekao je sad Šterbik koji je karijeru okončao kao golman mađarskog Veszprema.
Njegova je karijera započela u srpskom Jugoviću, da bi potom nanizao velikane svjetskog rukometa - Veszprem, Ciudad Real, Atletico Madrid, Barcelona, Vardar te na koncu ponovno Veszprem. U reprezentativnoj je karijeri za reprezentaciju Jugoslavije osvojio svjetske bronce 1999. i 2001. Kasnije je odlučio da će braniti za Španjolsku, s kojom je postao svjetski prvak 2013. te potom i europski prvak 2018. na prvenstvu igranom u Hrvatskoj.
Bivši hrvatski rukometni reprezentativac i jedan od najboljih pivota svijeta u posljednjih 20 godina - Renato Sulić – najzvučnije je ime hrvatskog muškog rukometa koje se oprašta nakon aktualne sezone.
“Sulić će nas napustiti, želi završiti svoju karijeru”, rekao je prije tri tjedna predsjednik Wisle Plock Robert Czwartek.
Tko zna, možda je 40-godišnji Riječanin već i odigrao svoju posljednju službenu utakmicu jer je prvenstvo u Poljskoj završeno te je Kielce proglašen prvakom. No, Wisla je još uvijek aktivna u Ligi prvaka te ih u osmini finala čeka dvomeč protiv Veszprema, kluba u kojem je Sulić u dva mandata proveo ukupno deset godina. Ti se dvoboji igraju tek u lipnju, pa ostaje za vidjeti hoće li se Sulić uspjeti pripremiti za njih ili će dugačka pauza ostaviti traga.
Inače, Sulić je u bogatoj karijeri nastupao za Zamet, Metković, Zagreb, Veszprem, Celje, dok je u Wisli od 2018. godine. U dresu Hrvatske nastupao je od 2001. do 2008. godine, nakon čega je upao u teške nesuglasice sa Hrvatskim rukometnim savezom te je s nepunih 29 godina okončao reprezentativnu karijeru. Kada je hrvatski rukomet u pitanju, ništa čudno, nažalost. Zbog ovakvih smo problema prerano ostajali bez pregršt istinskih legendi i svjetskih rukometnih klasa, dok su, s druge strane, Francuzi i Španjolci brojna zlata osvajali upravo na račun iskustva. Sulić je s reprezentacijom osvojio zlato na SP-u 2003. u Portugalu te srebro na EP-u 2008. u Norveškoj.
Ženski rukomet ostat će bez ponajbolje srednje i lijeve vanjske u posljednjem desetljeću. Potonja je Andrea Kobetić, nekoć poznata pod djevojačkim prezimenom Penezić. Jedna od najboljih rukometašica u samostalnoj Hrvatskoj odlučila se posvetiti obiteljskom životu.
„Prošle sezone sam rekla da ću završiti, ali su me onda uvjerili da promijenim mišljenje. Bez obzira kako igram, želim završiti karijeru. Ne zato što ne igram dobro ili dovoljno, već zbog svog privatnog života. Razmišljam o budućnosti, novom načinu života, obitelji. Bilo bi lijepo pomoći Siofoku u Ligi prvaka, ali za mene je kraj, neću promijeniti mišljenje opet“, rekla je Kobetić koja je sa mađarskim timom osvojila EHF Kup prošle sezone, a na najboljem je putu da to ponovi i ove sezone.
Osim u dresu reprezentacije, Kobetić pamtimo i po tome što je bila nositeljica igre Podravke, Krima, Vardara te Lokomotive, u kojoj je davne 2003. započela seniorsku karijeru.
Drugo renomirano žensko ime koje odlazi u mirovinu je Katarina Bulatović. Godinu starija od Kobetić, ova je sjajna Crnogorka rođena u Kragujevcu, branila je boje Srbije do 2008. godine, ali se potom odlučila na prelazak pod crnogorsku zastavu. Roditelji joj vuku korijene iz Crne Gore, a i rekla je tada da veći potencijal vidi u toj selekciji. Prvi puta dres Crne Gore odjenula je 2011., a već godinu potom je na Europskom prvenstvu igranom u Srbiji stigla do zlatne medalje, kao i do srebra na Olimpijskim igrama u Tokiju. U klupskoj je karijeri čak četiri puta osvajala Ligu prvakinja, a iako je planirala karijeru završiti nakon OI u Tokiju, izjavila je kako najvjerojatnije neće produžiti karijeru za još jednu godinu već da se želi posvetiti obiteljskom životu.
Za kraj su nam ostala još dva muška imena iz svijeta rukometa. Slična dvojba kao kod Bulatović postoji i kod Raula Entrerriosa. Sjajni Španjolac u veljači je napunio 39 godina, a usprkos poznoj dobi, vođa je reprezentacije Španjolske i njezin možda i najvažniji igrač. I on je bio spreman zaključiti karijeru nakon Tokija, ali uslijedila je pandemija koronavirusa i sada cjelokupna španjolska rukometna javnost iščekuje njegovu konačnu odluku. Hoće li se predomisliti i konačno krenuti u lov na zlatnu olimpijsku medalju? Nikoga to ne bi iznenadilo jer mu u kolekciji nedostaje zlato samo s OI, dok pored toga ima dva europska i jedno svjetsko zlato.
Posljednji u nizu ovogodišnjih oproštaja je čuveni mađarski golman Nandor Fazekas. Rođen je daleke 1976. godine i u listopadu će napuniti nevjerojatne 44 godine! Respektabilno, neovisno o tome što je golman. Za reprezentaciju Mađarske debitirao je 1998. godine, branio njezine boje do 2017., a 2002. godine je u dresu Veszprema igrao svoje jedino finale Lige prvaka. Nažalost, bez uspjeha, ali se utješio osvajanjem EHF Kupa 2009. u dresu Gummersbacha.
Iz udobnosti svog doma možete bez problema koristiti širok spektar GERMANIJINE online ponude na najbrži, najjednostavniji način, što je ovih dana vrlo bitno. Za razliku od klađenja na uplatno-isplatnom mjestu, gdje morate obaviti mnogo više koraka kako biste se okladili, preko internetske stranice ili aplikacije germaniasport.hr samo u ŠEST koraka obavit ćete sve što je potrebno kako bi igra započela. Detaljne upute pogledajte OVDJE!
Pogledajte TEČAJEVE Germania Sport kladionice.
(foto: Reuters, Pixsell)