: Luka Stanzl/PIXSELL
: Luka Stanzl/PIXSELL

Kreće Svjetsko prvenstvo: Prilika za Hrvatsku da potvrdi rukometno nasljeđe

Vrijeme Čitanja: 7min | sri. 11.01.23. | 21:00

Sretan rukomet svima koji slave!

Pred nama je 28. izdanje IHF Svjetskog prvenstva za muškarce, koje će se održati u Poljskoj i Švedskoj od 11. do 29. siječnja.  

ŠTO NAS ČEKA?

Bit će to drugo izdanje IHF Svjetskog prvenstva za muškarce s 32 reprezentacije, nakon što smo prvi gledali u Egiptu 2021., a obilježit će ga i povratak navijača na tribine nakon što je prethodno izdanje igrano bez navijača. zbog pandemije mrskog nam koronavirusa, odnosno, epidemije COVID-19. Uvedene su i na ovome posebne mjere opreza i zaštite od tog napornog virusa, nisu prihvaćene s prevelikom srećom, ali provodit će se.

Turnir će se igrati na devet mjesta – pet u Švedskoj i četiri u Poljskoj – a zadnji vikend će se održati u Tele2 Areni u Stockholmu. Dva četvrtfinala i jedno polufinale trebali bi se odigrati u Ergo Areni u Gdanjsku. Po tri najbolje reprezentacije prolaze dalje u drugi krug, koji donosi križanja skupina (A-B, C-D, E-F, G-H), a zatim će iz tih novoformiranih skupina drugoga kruga po dvije najbolje reprezentacije proći u četvrtfinale gdje se igra turnirskim sistemom, odnosno, na ispadanje.

Hrvatska skupina G križa se sa skupinom H, u kojoj su smješteni aktualni svjetski prvak Danska, potom Belgija, Bahrein i Tunis. Ta skupina drugoga kruga igrat će se u Malmöu, u tamošnjoj Malmö Areni. Otvaranje prvenstva je na rasporedu 11. siječnja u 21 sat u Spodek Areni u Katowicama, u utakmici između sudomaćina Poljske i Francuske.

 GDJE JE HRVATSKA?

I naši Kauboji imaju svoje mjesto na ovome turniru i to u Skupini G gdje ih je postavio ždrijeb za koji se 2. srpnja održao u Katowicama u Poljskoj. Ovo društvo uključuje četiri momčadi s tri kontinenta, s dvije afričke strane, SAD-om i našim Hrvatima.

Poznata je izreka u sportu: "Dobar si onoliko koliko ti je dobar zadnji rezultat". Hrvatskoj je na IHF Svjetskom prvenstvu za muškarce taj rezultat najlošiji plasman u 14 nastupa – 15. mjesto. Od 1995. godine skupili smo pet medalja – jedno zlato (2003.), tri srebra (1995., 2005., 2009.) i jednu broncu (2013.). Ali Egipat 2021. bio je katastrofa za visoke standarde hrvatskog rukometa.

Ovo je prvenstvo na kojemu Horvat i njegovi izabranici moraju polučiti uspjeh i pokazati da su dorasli težini zadatka, a najteži je nositi hrvatski dres. Generacije prije njih stvorili su renome u svijetu koji je već godinama poljuljan, u javnosti je stvoren strah litice do koje je došao naš rukomet, a spas je u ovom Mundijalu. 

KOGA NEMA, BEZ NJEGA SE MORA (I MOŽE)

Nije dobro krenulo za Hrvatsku još prije nekoliko mjeseci. Odavno se pričalo o tome kako je Ivan Pešić ozlijedio pubičnu kost, osjetio i trbušni zid pa ga je Horvat poštedio u utakmici u Varaždinu, ali tu nije bio kraj crnim vijestima. Mamić, Mandić, Pavlović, Čupić, na kraju i Lučin… Sve se slagalo protiv nas. 

No, sudimo li po pripremnim utakmicama, Hrvatska ne izgleda loše. Nije to najbolja izvedba ikad, ali nije nešto što bi trebalo stvarati probleme u ovoj skupini. Osobito kada su u napadu raspoloženi sva tri srednja vanjska, a uz to im se prikloni raspucani Ivan Martinović, a u obrani proradi iskustvo s mladošću. 

Naša je reprezentacija neporažena protiv sve tri momčadi s kojima će se susresti u grupnoj fazi ostvarivši osam pobjeda iz osam utakmica. Pa, idemo ih malo upoznati…

EGIPAT JE ULAZNICA ZA BODOVE

Hrvatska svoj prvi susret igra 13. siječnja u 20:30 protiv aktualnih afričkih prvaka Egipta. Faraoni će biti osnaženi svojim izvrsnim posljednjim turnirima, sa sedmim mjestom na Egiptu 2021. naglašavajući napredak koji je potvrđen četvrtim mjestom na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020., a nekoliko mjeseci kasnije i potpunom dominacijom na CAHB Afričkom muškom prvenstvu 2022. ovog ljeta.

Međutim, Poljska/Švedska 2023. vjerojatno će biti posljednje prvenstvo za izbornika Egipta Roberta Garciu Parronda, koji je produžio ugovor do kraja turnira. On je želi pokazati još jednu izvanrednu izvedbu za momčad koja je pod njegovim vodstvom posljednjih godina od autsajdera postala jedan neugodan protivnik za sve reprezentacije pa i za europske velikane. Ipak, imat će nešto više problema ovoga puta bez desnog beka Yahie Omara, nakon što mu je sezona prekinuta zbog ozljede.

Hrvatska je do sada igrala četiri puta protiv Egipta na svjetskim prvenstvima i sva četiri puta slavila. Posljednji susret dviju strana kulminirao je pobjedom Hrvatske 21:19 u utakmici osmine finala u Francuskoj 2017. Ovaj će nam susret, rekao je i Domagoj Duvnjak, biti finale.

Da si ne lažemo, Egipat je najškakljiviji protivnik naše skupine, a najbolja reprezentacija u drugi krug prenosi dva boda koja su praktički ulaz u četvrtfinale. Bude li Hrvatska slavila protiv Egipćana, druge dvije utakmice bi trebale biti tek nešto teži treninzi, ali budemo li kiksali, vjerojatno će baš oni biti ti koji će prenijeti dva boda u nastavak natjecanja. 

Što se drugih protivnika i njihovog odnosa s Egiptnom tiče, iako se nikada prije ovog događaja nisu susreli sa Sjedinjenim Američkim Državama, Egipat je dominirao Marokom u prošlim susretima i na Svjetskom prvenstvu i na CAHB prvenstvu u afričkom rukometu, pobjeđujući u svakoj utakmici koju su ikada igrali. U jedinoj utakmici odigranoj između Egipta i Maroka u vodećem svjetskom rukometnom natjecanju, Faraoni su u Francuskoj 2001. odnijeli čistu pobjedu 28:19. Njihov posljednji susret bio je prošlog ljeta, na CAHB muškom afričkom rukometnom prvenstvu 2022., gdje su Egipat je izdominirao 36:21.


MAROKO NAM JE STARA MUŠTERIJA 

Maroko također ima negativan međusobni rezultat protiv Kauboja. Hrvatska se susrela s Marokom na Islandu 1995., gdje je slavila 33:21, u Japanu 1997., gdje je slavila 26:17, te u Njemačkoj 2007., gdje je slavila 35:22. Stoga je njihova prosječna razlika u pobjedi 11,3 gola po utakmici.

Do sada su od 1995. na SP-ima nastupili sedam puta, a najbolji plasman im je 17. mjesto (Egipat, 1999.), dok su na Afričkom prvenstvu dva puta bili brončani (2006. i 2022.).

Naravno, ove su godine oni, baš kao i mi, nošeni nogometnim nabojem nakon što im je reprezentacija u Kataru polučila povijesni uspjeh. Izbornik marokanske rukometne reprezentacije Noureddine Bouhaddioui, istaknuo je kako reprezentacija ima za cilj ostvariti pozitivne rezultate u preliminarnoj fazi, kako bi izborili glavni krug nadolazećeg Svjetskog prvenstva. Ta bi ambicija, ako se ostvari, bila pothvat bez presedana u povijesti nacionalnog rukometa.

Marokanski recept? SAD. U jednom je razgovoru njihov izbornik istaknuo kako su Hrvatska i Egipat teškaši svjetskog rukometa te da će ciljati na pobijedu protiv SAD-a kako bi se probili do glavne runde, budući da u nju idu tri najbolje plasirane momčadi skupine.

“ROOKIE” SAD

Upravo su Amerikanci protivnici Maroku u prvoj utakmici prvenstva, također u petak. Bit će to susret na koji SAD stiže nakon pripremnog poraza od Norveške s visokih 43:26 u Gjensidige Cupu, što i nije toliko iznenađujuće s obzirom na to koliki je SAD autsajder. Zapravo, kada pogledamo njihove pripremne utakmice i protivnike, mora im se skinuti kapa što su se odlučili za tako jaka imena.

Amerikanci su kroz povijest natjecanja zaredali četiri puta 16. mjesto, a jednom su bili 21. i posljednji put kada su nastupali prije 12 godina završili su 24.

Budući da će se reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država vratila prvi put od 2001. na Mundijal, tek se moraju susresti s Egiptom ili Marokom u natjecanju. Ipak, igrali su jednom protiv Hrvatske, u pretkolu Francuske 2001., gdje je naša strana slavila s velikih 41:12.

Skupina se na papiru ne čini kao neka koja bi Hrvatskoj trebala pomrsiti planove, a sigurno ne u mjeri da ne prođemo u drugi krug, unatoč svim ozljedama koje nas muče, no treba odigrati pametno. Egipat moramo shvatiti kao finale, to je naša glavna utakmica i od toga ne smijemo bježati, baš kao ni od činjenice da će konačni rezultat ovog natjecanja uvelike usmjeriti budućnost hrvatskog rukometa. Ono što nam sigurno treba je pozitiva. I u rezultatu i u razmišljanju. Kao što smo bili uz nogometaše, sada moramo biti i uz rukometaše. Oni su naši i mi smo njihovi, a rukomet je naš sport. 

Sretno, Hrvatska!


RASPORED SKUPINE G (Jönköping):

1. kolo, 13. siječnja

18:00 Maroko - Sjedinjene Američke Države

20:30 Egipat - HRVATSKA

2. kolo, 15. siječnja

18:00 Egipat - Maroko

20:30 HRVATSKA - Sjedinjene Američke Države

3. kolo, 17. siječnja

18:00 Sjedinjene Američke Države - Egipat

20:30 HRVATSKA - Maroko


POPIS PUTNIKA NA SP 2023.

Vratari:

DOMINIK KUZMANOVIĆ – RK NEXE

DINO SLAVIĆ – RK PPD ZAGREB

MATE ŠUNJIĆ – US IVRY HANDBALL

Lijeva krila:

MARIN JELINIĆ – RK NEXE

LOVRO MIHIĆ – ORLEN WISLA PLOCK

Desna krila:

FILIP GLAVAŠ – RK TRIMO TREBNJE

PAOLO KRALJEVIĆ – RK PPD ZAGREB

Pivoti:

ŽELJKO MUSA – RK PPD ZAGREB

MARIN ŠIPIĆ – HC KRIENS – LUZERN

NIKOLA GRAHOVAC – RK PPD ZAGREB

LEON ŠUŠNJA – ORLEN WISLA PLOCK

JAKOV GOJUN - RK PPD ZAGREB

Srednji vanjski:

DOMAGOJ DUVNJAK – THW KIEL

LUKA CINDRIĆ – BARCA

IGOR KARAČIĆ – HC LOMZA VIVE KIELCE

Lijevi vanjski:

ZVONIMIR SRNA – RK PPD ZAGREB

JOSIP ŠARAC – FRISCH AUF GÖPPINGEN

Desni vanjski:

IVAN MARTINOVIĆ – MT MELSUNGEN

LUKA ŠEBETIĆ – GWD MINDEN


STRUČNI STOŽER:

HRVOJE HORVAT, IZBORNIK

IVANO BALIĆ, TRENER

NINOSLAV PAVELIĆ, TRENER VRATARA

ŠIME TOMAŠEVIĆ, KONDICIJSKI TRENER

ŽELJKO KERCEL, FIZIOTERAPEUT

FILIP ŠIMUNOVIĆ, FIZIOTERAPEUT

ANTE ROTIM, LIJEČNIK

DOMAGOJ GAJSKI, LIJEČNIK

SILVIJA JURATOVAC, MT TRENER

IVICA UDOVIČIĆ, DIREKTOR NACIONALNIH SELEKCIJA

IVICA MARAŠ, GLASNOGOVORNIK I TEAM MANAGER

ZDRAVKO MIRILOVIĆ, TEHNIKO


Tagovi

hrvatska rukometna reprezentacijaSP u rukometu 2023Hrvoje Horvat

Ostale Vijesti