Afirmirali nekoliko mladića i iskoristili dobar ždrijeb, ali Hrvatska ih se nema razloga plašiti
Vrijeme Čitanja: 3min | uto. 28.01.25. | 08:01
Nema dvojbe da Mađari rastu kao reprezentacija, više nije nikakva novost njihov plasman u četvrtfinale velikih natjecanja, ali i dalje nisu reprezentacija od koje treba strahovati
Veszprem je klub u rukometnom svijetu poznat po najgorem omjeru uloženog i dobivenog. Nijedan klub nije toliko dugo prisutan u europskom vrhu, od čega u prošlih 10 godina kumulativno imaju možda i najviše uloženog zelenog papira. Usprkos tome, postali su sinonim za gubitnički klub.
Odigraj na svoje favorite u širokoj ponudi na Germaniji (Igraj odgovorno, 18+)
Od 2002. godine čak 10 puta igrali su na Final Fouru Lige prvaka, četiri puta plasirali su se u finale i svaki put su iz njega izašli kao poražena momčad. Vrhunac gubitničkog mentaliteta pokazali su 2016. godine kada su u 45. minuti finala imali nevjerojatnih devet golova prednosti protiv Kielcea te su uspjeli izgubiti i to finale.
Iako nisu na toj razini rezultata, Mađarska kao država puno ulaže u sport općenito, rukomet je svakako pri vrhu ulaganja, ali reprezentativnog uspjeha nema na vidiku. Dapače, pomalo je nevjerojatno da za državu koja je u trenutnoj formi uspostavljena 1920. godine, imaju samo jednu osvojenu medalju s velikih natjecanja. To je srebro na Svjetskom prvenstvu 1986. godine, kada im je zlato uzela moćna Jugoslavija.
Hrvatska - Mađarska
Nedostatak gotovo ikakvih reprezentativnih uspjeha nagnalo je Mađare da pojačaju ulaganja u rukomet, pogotovo u posljednjih 10-ak godina, a sve s ciljem da se snaga Veszprema, Pick Szegeda, Tatabanye i drugih klubova prelije i na reprezentaciju. Neosporno je da napreduju već nekoliko godina, ali isto tako, plasman u polufinale i dalje im je misaona imenica od Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine. Stoga su s velikim ambicijama stigli na ovogodišnje prvenstvo, a gledajući njihov roster, možemo reći da već dugo nisu imali momčad spremniju za rezultatski iskorak, iako moramo naglasiti da i dalje ne ulijevaju strahopoštovanje. Njihove nove zvijezde ili su još uvijek u nastajanju ili su dosegnule svoj vrhunac, a koji je često ograničen na epizodne uloge u Veszpremu.
Najveće zvijezde momčadi predvodi izuzetno robusni pivot Bence Banhidi, čije zaustavljanje bi moglo biti ključ pobjede Hrvatske. Banhidi ima 29 godina i igra u Pick Szegedu, a pamtimo ga kao igrača koji nas je uništio prošle godine na Euru. Na prvenstvu je zabio 15 golova, ali i iznudio pregršt isključenja i sedmeraca. Nadolazeća zvijezda svjetskog rukometa je Bence Imre, 22-godišnjak koji igra na desnom krilu, a već je dogurao do giganta Kiela. Od mladih igrača ističe se i 21-godišnji Gergő Fazekas, srednji vanjski poljske Wisle, kojem na svojoj poziciji pomaže 36-godišnji Mate Lekai.
Poziciju lijevog vanjskog drži bombarder Richard Bodo (31 godina, Pick Szeged), dok je na desnom vanjskom 33-godišnji Gabor Anscin. Na lijevom krilu najčešće operira 30-godišnji Bendegúz Bóka, član mađarskog Balatonfüredija, dok iz vanjske linije treba obratiti pozornost na Zoltana Szitu, 26-godišnjaka iz Wisle, 22-godišnjeg naturaliziranog Srbina Zorana Ilića, a od igrača koji imaju svoju bitnu ulogu u momčadi, moramo skrenuti pozornost na tandem snažnih pivota - Adrian Sipos (34 godine, Melsungen) i Miklos Rosta (25 godina, Dinamo Bukurešt).
Za kraj nam ostaje vratarska pozicija. Kristof Palasics ima samo 22 godine kao i naš Dominik Kuzmanović i prvi je izbor Cheme Rodrigueza. Trenutačno je član lisabonskog Sportinga, a na meti je Telekom Veszprema i Melsungena. Uz njega, tu su legendarni 40-godišnji Roland Mikler i Laszlo Bartucz (33 god, MOL Tatabanya).
Što se tiče nastupa na ovogodišnjem prvenstvu, Mađarska je uz manje poteškoće uspješno prošla skupinu u Varaždinu. U startu ih je šokirala Sjeverna Makedonija remijem 27-27, a mogli su to i izgubiti jer je momčad Kire Lazarova imala napad za pobjedu. Zatim su lako pobijedili Gvineju 35-18 i malo teže Nizozemsku 36-32. S Francuzima u drugom krugu, blago rečeno, nisu imali šanse i poraženi su sa sedam razlike (30-37). U najvažnijim susretima nakon toga dobili su Austriju 29-26 i Katar 29-23 te prošli u četvrtfinale. Vrijedan rezultat, ali ipak treba reći da se radilo o najslabijoj skupini drugog kruga te su Mađari dobro iskoristili povoljan ždrijeb. Pobjede protiv Nizozemske, Austrije i Katara nisu ništa čega bi se Hrvatska trebala plašiti.