Afirmirali nekoliko mladića i iskoristili dobar ždrijeb, ali Hrvatska ih se nema razloga plašiti
Vrijeme Čitanja: 3min | uto. 28.01.25. | 08:01
Nema dvojbe da Mađari rastu kao reprezentacija, više nije nikakva novost njihov plasman u četvrtfinale velikih natjecanja, ali i dalje nisu reprezentacija od koje treba strahovati
Veszprem je klub u rukometnom svijetu poznat po najgorem omjeru uloženog i dobivenog. Nijedan klub nije toliko dugo prisutan u europskom vrhu, od čega u prošlih 10 godina kumulativno imaju možda i najviše uloženog zelenog papira. Usprkos tome, postali su sinonim za gubitnički klub.
Odigraj na svoje favorite u širokoj ponudi na Germaniji (Igraj odgovorno, 18+)
Od 2002. godine čak 10 puta igrali su na Final Fouru Lige prvaka, četiri puta plasirali su se u finale i svaki put su iz njega izašli kao poražena momčad. Vrhunac gubitničkog mentaliteta pokazali su 2016. godine kada su u 45. minuti finala imali nevjerojatnih devet golova prednosti protiv Kielcea te su uspjeli izgubiti i to finale.
Iako nisu na toj razini rezultata, Mađarska kao država puno ulaže u sport općenito, rukomet je svakako pri vrhu ulaganja, ali reprezentativnog uspjeha nema na vidiku. Dapače, pomalo je nevjerojatno da za državu koja je u trenutnoj formi uspostavljena 1920. godine, imaju samo jednu osvojenu medalju s velikih natjecanja. To je srebro na Svjetskom prvenstvu 1986. godine, kada im je zlato uzela moćna Jugoslavija.
Nedostatak gotovo ikakvih reprezentativnih uspjeha nagnalo je Mađare da pojačaju ulaganja u rukomet, pogotovo u posljednjih 10-ak godina, a sve s ciljem da se snaga Veszprema, Pick Szegeda, Tatabanye i drugih klubova prelije i na reprezentaciju. Neosporno je da napreduju već nekoliko godina, ali isto tako, plasman u polufinale i dalje im je misaona imenica od Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine. Stoga su s velikim ambicijama stigli na ovogodišnje prvenstvo, a gledajući njihov roster, možemo reći da već dugo nisu imali momčad spremniju za rezultatski iskorak, iako moramo naglasiti da i dalje ne ulijevaju strahopoštovanje. Njihove nove zvijezde ili su još uvijek u nastajanju ili su dosegnule svoj vrhunac, a koji je često ograničen na epizodne uloge u Veszpremu.
Najveće zvijezde momčadi predvodi izuzetno robusni pivot Bence Banhidi, čije zaustavljanje bi moglo biti ključ pobjede Hrvatske. Banhidi ima 29 godina i igra u Pick Szegedu, a pamtimo ga kao igrača koji nas je uništio prošle godine na Euru. Na prvenstvu je zabio 15 golova, ali i iznudio pregršt isključenja i sedmeraca. Nadolazeća zvijezda svjetskog rukometa je Bence Imre, 22-godišnjak koji igra na desnom krilu, a već je dogurao do giganta Kiela. Od mladih igrača ističe se i 21-godišnji Gergő Fazekas, srednji vanjski poljske Wisle, kojem na svojoj poziciji pomaže 36-godišnji Mate Lekai.
Poziciju lijevog vanjskog drži bombarder Richard Bodo (31 godina, Pick Szeged), dok je na desnom vanjskom 33-godišnji Gabor Anscin. Na lijevom krilu najčešće operira 30-godišnji Bendegúz Bóka, član mađarskog Balatonfüredija, dok iz vanjske linije treba obratiti pozornost na Zoltana Szitu, 26-godišnjaka iz Wisle, 22-godišnjeg naturaliziranog Srbina Zorana Ilića, a od igrača koji imaju svoju bitnu ulogu u momčadi, moramo skrenuti pozornost na tandem snažnih pivota - Adrian Sipos (34 godine, Melsungen) i Miklos Rosta (25 godina, Dinamo Bukurešt).
Za kraj nam ostaje vratarska pozicija. Kristof Palasics ima samo 22 godine kao i naš Dominik Kuzmanović i prvi je izbor Cheme Rodrigueza. Trenutačno je član lisabonskog Sportinga, a na meti je Telekom Veszprema i Melsungena. Uz njega, tu su legendarni 40-godišnji Roland Mikler i Laszlo Bartucz (33 god, MOL Tatabanya).
Što se tiče nastupa na ovogodišnjem prvenstvu, Mađarska je uz manje poteškoće uspješno prošla skupinu u Varaždinu. U startu ih je šokirala Sjeverna Makedonija remijem 27-27, a mogli su to i izgubiti jer je momčad Kire Lazarova imala napad za pobjedu. Zatim su lako pobijedili Gvineju 35-18 i malo teže Nizozemsku 36-32. S Francuzima u drugom krugu, blago rečeno, nisu imali šanse i poraženi su sa sedam razlike (30-37). U najvažnijim susretima nakon toga dobili su Austriju 29-26 i Katar 29-23 te prošli u četvrtfinale. Vrijedan rezultat, ali ipak treba reći da se radilo o najslabijoj skupini drugog kruga te su Mađari dobro iskoristili povoljan ždrijeb. Pobjede protiv Nizozemske, Austrije i Katara nisu ništa čega bi se Hrvatska trebala plašiti.
Tagovi
Ostale Vijesti
Nogomet
Košarka
Rukomet
Tenis
Odbojka
Basket 3x3
eKošarka
Baseball
Stolni Tenis
Vaterpolo
LOL
Snooker
eNogomet
Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.
Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.