Završio snježni cirkus: Na tronu kralj veleslaloma i kraljica slaloma, najljepša priča iz Slovenije

Vrijeme Čitanja: 6min | pon. 20.03.17. | 14:21

Gotova je još jedna skijaška sezona - Veliki kristalni globusi pripali su Austrijancu Marcelu Hirscheru i Amerikanki Mikaeli Shiffrin, ali posebna priča ove sezone je sjajna nasljednica Tine Maze.

Jučer je ženskim veleslalomom i muškim slalomom stavljena točka na 'i' još jedne sezone Svjetskog skijaškog kupa. U slalomu je trijumfirao Švicarac Andre Myhrer i stigao do prvog plasmana na postolje nakon St.Moritza 2016. godine. Felix Neureuther je sjajno odradio drugu vožnju i sa šestog skočio na drugo mjesto, dok je treći bio Austrijanac Michael Matt.

Marcel Hirscher je vodio nakon prvog laufa, ali na koncu zauzeo ipak četvrtu poziciju. No, već ranije je osigurao globus za ukupnu pobjedu u slalomu. Uzeo je četvrti slalomski globus i zaključio svoju najbolju sezonu u karijeri. Sjajni Austrijanac je ove sezone osvojio dva naslova svjetskog prvaka, jedno srebro, dva mala kristalna globusa i šesti uzastopni Veliki kristalni globus za ukupnu pobjedu u Svjetskom kupu.

Ovo je čudesno. Često razmišljam o tome koliko će još dugo biti moguće skijati na ovako visokom nivou. U ovom trenutku je jako zabavno. Nadam se da ću biti još i bolji. Ispred mene i mog cijelog tima je vrlo zanimljivo i izazovno ljeto kako bi se što bolje pripremili za iduću sezonu“, rekao je nakon posljednjeg nastupa Hirscher.

Ove sezone ubilježio je šest pobjeda, devet drugih te jedno treće mjesto u 25 utrka koliko je vozio. Imao je samo pet plasmana izvan Topa 10. Bio je najbolji u svojim najjačim disciplinama - slalomu i veleslalomu te ukupnom poretku, što mu je bilo dovoljno za uvjerljivo slavlje s ukupno 1599 osvojenih bodova ove sezone.

'Kraljevska' disciplina pripala je 34-godišnjem Talijanu Peteru Fillu, koji je kao i prošle sezone uzeo Mali kristalni globus u spustu. Ove sezone mu je to pošlo za rukom na zanimljiv način, budući da nije ostvario niti jednu spustašku pobjedu. Ipak, četiri druga mjesta, po jedno treće i četvrto te 16. i 22. bili su mu dovoljni za uzimanje globusa.

Jedinu ovosezonsku pobjedu Fill je ubilježio u superveleslalomu u norveškom Kvitfjellu, a globus u toj disciplini otišao je Norvežaninu Kjetilu Jansrudu. 32-godišnji Norvežanin je ostvario tri pobjede u superG-ju ove sezone i okitio se srebrnom medaljom na Svjetskom prvenstvu. Nakon što mu je za samo 23 boda pobjegao Mali globus u spustu, u superveleslalomu je uspio zadržati prednost pred Hannesom Reicheltom i u ukupnom poretku je završio na drugom mjestu sa 924 osvojena boda.

Globus u alpskoj kombinaciji pripao je Francuzu Alexisu Pinturaultu, koji je slavio u Santa Caterini i bio 20. u Wengenu.

Što se naših skijaša tiče, samo su četvorica naših predstavnika osvajala bodove u Svjetskom kupu ove sezone. Najviše ih je sakupio naš 'specijalist' za veleslalom Filip Zubčić. 24-godišnji 'Zuba' je ove sezone nastupio u 12 utrka i najbolji plasman mu je 13. mjesto u veleslalomu u francuskom Val d'Isereu. Ima još 14., dva 16. i 27. mjesto u svojoj najjačoj disciplini, dok je u alpskoj kombinaciji bio 20. i 30.

Do prvih bodova u Svjetskom kupu u karijeri došao je naš 24-godišnji Matej Vidović, koji je na slalomu u Kranjskoj Gori, zauzeo 21. mjesto i osvojio prvih deset bodova u karijeri.

21-godišnji Istok Rodeš je bio 25. na slalomu u švicarskom Adelbodenu i osvojio šest bodova, a devet bodova je ove sezone uzeo naš veteran Ivica Kostelić. 'Profesoru' je bila želja još jednom nastupiti na Svjetskom prvenstvu i to u omiljenom mu švicarskom St.Moritzu. I uspio je, kroz kvalifikacije je izborio nastup u utrci te zauzeo 38 mjesto. Što se Svjetskog kupa tiče, problemi s koljenom nisu dopustili previše nastupa pa je 38-godišnji Ivica startao u samo četiri utrke i osvojio bodove u alpskoj kombinaciji u Wengenu 22. mjestom. Na slalomu pred domaćim navijačima na 'njegovom brdu' u Zagrebu nije uspio izboriti drugu vožnju, a u Santa Caterini je ostao izvan kruga osvajača bodova u kombinaciji i superveleslalomu.

Posljednja utrka sezone kod skijašica – veleslalom – pripao je Talijankama, koje su zauzele sva tri mjesta na postolju. Slavila je Federica Brignone, ispred sunarodnjakinja Sofije Goggije i Marte Bassino. Prvi je put to nakon 1996. godine da smo tri Talijanke vidjeli na tronu u nekoj utrci Svjetskog kupa. Mali kristalni globus je u ovoj disciplini osvojila svjetska prvakinja, Francuskinja Tessa Worley, koja je tako donijela Francuskoj prvi mali veleslalomski globus nakon 1993. godine.

U drugoj tehničkoj disciplini – slalomu, neprikosnovena vladarica je svjetska prvakinja, 22-godišnja Amerikanka Mikaela Shiffrin, sa šest ovosezonskih pobjeda te po jednim drugim i trećim mjestom. Ukupno je ove sezone ubilježila 11 pobjeda, od čega tri u veleslalomu, u kojem je na koncu zauzela drugo mjesto, a sve skupa joj je bilo dovoljno za osvajanje Velikog kristalnog globusa, prvog u karijeri. Postala je tek treća Amerikanka koja je uspjela doći do ukupne pobjede i prestižnog naslova, kojeg je podsjetimo, triput osvajala naša Janica Kostelić.

Ovo mi je bio san i cilj još otkad sam imala pet godina i zbilja je teško objasniti kako se osjećaš kada se tako nešto konačno dogodi nakon 20 godina“, rekla je Shiffrin.

Globus u spustu je pripao ovosezonskoj senzaciji, Slovenki Ilki Štuhec, koja je ostvarila četiri spustaške pobjede i dva treća mjesta. U alpskoj kombinaciji je bila prva, druga i treća te je tako bila i najbolja 'kombinatorka' i zaključila najljepšu ovosezonsku priču Svjetskog kupa. Do ove sezone 27-godišnja Slovenka nije imala niti jedan plasman među Top 3, a ove sezone je sve 'sjelo' na svoje mjesto i sve je iznenadila. Odlična je bila i u superveleslalomu u kojem je ostvarila dvije pobjede te drugo i treće mjesto, ali joj je mali globus izmakao za samo pet bodova. Trijumfirala je Tina Weirather iz Lihtenštajna, koja je globus uzela pobjedom na završnici Svjetskog kupa u američkom Aspenu.

Što se naših skijašica tiče, u ženskoj konkurenciji, ove je sezone bodove u Svjetskom kupu osvajala samo naša 20-godišnja skijašica, Leona Popović. Osvojila je svoje prve bodove u karijeri, njih ukupno 27 bodova i to u alpskoj kombinaciji, zahvaljujući dva odlična nastupa u švicarskoj Crans-Montani, kada je zauzela 17., odnosno 18. mjesto. Nastupala je u slalomu i veleslalomu, no nije uspjela proći u drugu vožnju.

Nova sezona Svjetskog skijaškog kupa počinje već tradicionalno u austrijskom Söldenu 28. listopada.