Najomraženiji lik atletike srušio Bolta u zadnjoj utrci, a ovo je njegova priča
Vrijeme Čitanja: 4min | ned. 06.08.17. | 16:21
Usain Bolt otrčao je svoju posljednju stotku, ali Gatlin je pokvario slavlje.
Vjerojatno najbolji sprinter kojeg je svijet ikad vidio odlazi sa samo 30 godina na leđima, a iza sebe ima osam zlata s Olimpijskih igara te 11 zlata i 14 ukupnih medalja sa Svjetskih prvenstava. Uz sve to je i rekorder na 100 i 200 metara s rezultatima koje će teško nekad netko srušiti. Bolt odlazi kao omiljeni sportaš u cijelom svijetu, odlazi na vrhu kao naša Janica Kostelić, no uz dužno poštovanje ovo nije priča o njemu već o novom svjetskom prvaku na 100 metara i jednom od najomraženijih likova u atletici posljednjih 10 godina.
Justin Gatlin je trkač koji ima 35 godina i vjerojatno je svima dobro poznat kao vječito drugi iza Usaina Bolta, barem posljednje četiri godine. Ima srebra iz Pekinga 2015. na 100 i 200 metara, oba puta iza Bolta, ima srebro s Olimpijade u Riju na stotki iza Bolta, ima srebro na 100 metara sa Svjetskog prvenstva u Moskvi 2013. iza Bolta, ima broncu s Olimpijade 2012. iz Londona gdje je također bio iza Bolta. Ipak, u Boltu možda i najvažnijoj utrci karijere pobijedio je Gatlin i dobio salve zvužduka, vjerojatno znate zašto. Novi/stari svjetski prvak ima dvije doping afere iza sebe.
Najomraženiji lik atletike prvi put je pao doping test 2001. godine kad je imao samo 19 godina i bio na početku sveučilišne karijere te slovio kao neviđen talent. Bio je pozitivan na amfetamine, no cijeli je slučaj povezan s lijekovima koje je pio od rane mladosti zbog poremećaja u ponašanju pa je istinitost cijele priče ostala u zraku. S obzirom koliko je doping kontrola rigorozna i nemilosrdna stvar teško je bilo kome govoriti što je bila istina.
Drugi put je pao 2006. godine u kolovozu. Taman je bio na vrhuncu moći, trčao je u svibnju 9,77 na sto metara i postavio svjetski rekord. Nakon toga opet je pao, ovog puta bilo je puno ozbiljnije, pad je bio zbog testosterona. Prvotno je dobio kaznu od osam godina suspenzije što u prijevodu znači doživotno isključenje iz tog sporta. Kazna je kasnije prepolovljena na četiri godine. Ipak, u tom periodu do 2010. izbrisan mu je svjetski rekord.
Gatlin je u to vrijeme bio pod trenerom Trevorom Grahamom čijih je čak osam atletičara bilo pozitivno na doping testu ranije sa sličnim optužbama. Gatlin se branio da nije znao ni svjesno uzimao bilo što zabranjeno, no priča sa Grahamom 'smrdjela' je od početka. On je na kraju optužio masera Christophera Whetstinea da je umasirao Gatlinu kremu s testosteronom na ozlijeđeni but bez njegovog znanja te na taj način pokušao sanirati ozljedu. Naravno, nemoguće je tvrditi istinitost bilo koje priča i od toga se treba odmah ograditi, ali isto tako je moguće da je Gatlin svjesni prevarant, a moguće je da je žrtva trenera koji je namjerno dopingirao sportaše kako bi imao što bolje rezultate iza sebe.
Gatlin je u to vrijeme bio svjetski i olimpijski pobjednik i najbrži čovjek na svijetu i bio je to veliki šok za atletsku javnost i ljubitelje tog sporta. Nikad, pa sve do danas nisu mu to oprostili. Nije mogao bez sporta, išao je na probe s NFL klubovima koji su njegovu brzinu htjeli iskoristiti na poziciji trkača-hvatača, ali na kraju nigdje nije prošao i morao je odustati od te ideje.
Atletici se vratio 2010. godine i od tada ga proganjaju zvižduci s tribina i porazi od Bolta koji je jedina prava zvijezda u tom sportu koji marketinški i nije toliko iskoristiv kao nogomet ili košarka. Istom tom omiljenom Boltu publika nije ni malo zamjerila skandale i preljubničke avanture. Na primjeru Gatlina, sportska i atletska javnost i fanovi pokazuju svoje licemjerje u punom obujmu ne prihvaćajući mogućnost istinitosti druge strane priče.
Puno je sportaša imalo problema s dopingom u karijeri. Sjetite se nedavno kada je Mirko Filipović liječio bolesno rame testosteronom, otišao penziju pa se ekspresno vratio i priznao liječenje hormonom rasta. Nitko ga nakon toga nije nazivao varalicom. Marin Čilić navodno je pao doping test zbog glukoze, no svejedno je suspendiran. Nitko mu nije zviždao u ovogodišnjem finalu Wimbledona. Nitko osim sportaša i ljudi oko njih ne znaju priču, ali Marinu se tad vjerojatno dogodila pogreška s glukozom u pogrešno vrijeme i test je bio pozitivan, Gatlin je možda samo bio žrtva pohlepnog trenera.
Dugo je Gatlin očito skupljao sve zvižduke i poraze u sebi pa vratio Boltu težak udarac na oproštaju. Svaki put kad bi se njegovo ime pročitalo na stadionu doživio bi salve uvreda, kao da nije dosta Boltova sjena. Gatlin je sada opet svjetski prvak, ispratio je Bolta u mirovinu, a na kraju je pokazao veličinu i kleknuo pred velikog Jamajčanina.
Možda je kriv, možda nije kriv, ali je odradio svoju kaznu baš kao Filipović, Čilić, baš kao Marija Šarapova koja se trenutno vraća tenisu nakon suspenzije. Sve što je do sad izdržavao vjerojatno je naplatio jučerašnjom pobjedom s 9,92, skinuo je omiljenog heroja atletske javnosti, no opet je prošao kao sporedni lik u cijeloj priči. I nakon velike pobjede bio je u drugom planu, Bolt je slavio, Boltu se pljeskalo, Bolt se oprostio, dok će Gatlina doživotno pratiti sjenka bez obzira da li je svjesno ili nesvjesno išao protiv pravila. Je li Gatlin prevarant ili veliki šampion i žrtva? To vjerojatno zna samo on, a vama je ostavljeno na slobodnu procjenu treba li ga ponižavati. Osuđen je, odslužio je, opet je prvak svijeta.
(Foto: Action Images)