Bach: „Sportaši če poslati poruku mira iz Pariza“
Vrijeme Čitanja: 3min | pon. 22.07.24. | 18:27
Predsjednik MOO-a održao je govor uoči početak Olimpijskih igara
Četiri dana prije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, više stotina sportaša iz svih 206 nacionalnih olimpijskih odbora i olimpijskog tima izbjeglica okupilo se u Olimpijskom selu uputivši snažan poziv miru.
Noseći šalove s porukom "Dajte šansu miru" i držeći zastave s istim natpisom, istaknuli su snažnu ulogu koju sport može imati u njegovanju mira i međusobnog razumijevanja.
Prouči cjelokupnu ponudu na Germaniji i zaigraj odmah (Igraj odgovorno, 18+)
U prigodnoj svečanosti sudjelovali su i sportaši iz zemlja koje su trenutno u međusobnom sukobu ili ratu.
"Kada je naš utemeljitelj, Pierre de Coubertin, oživio Olimpijske igre prije 130 godina, upravo ovdje u Parizu, vidio je to kao način promicanja mira među svim nacijama i ljudima svijeta. Bio je istinski ambasador mira. Danas ste vi, olimpijski sportaši, ambasadori mira našeg vremena," kazao je predsjednik MOO-a Thomas Bach.
"Vi, olimpijski sportaši, pokazat ćete nam kakav bi naš svijet bio kada bismo svi živjeli u istom olimpijskom duhu mirnog suživota. Žestoko ćete se natjecati jedni protiv drugih. U isto vrijeme živite mirno zajedno pod istim krovom, ovdje u olimpijskom selu. Poštujete ista pravila i što je najvažnije poštujete jedni druge. Na ovaj način iz Pariza svijetu šaljete zvučnu poruku mira," dodao je.
Poručio je i neka "ovaj poziv nadahne sve političke vođe svijeta da poduzmu akciju za mir."
U isto vrijeme u nazočnosti predsjednika MOO-a, predsjednika Organizacijskog odbora Pariz 2024. Tonyja Estangueta, šefa Misije Olimpijske reprezentacije izbjeglica Masomaha Ali Zadaa, predsjednice Komisije sportaša Emme Terho, te cijelog Izvršnog odbora MOO-a otvoren je mural Olimpijskog primirja.
"U ovom selu postoji simbol unutar simbola, to je mural olimpijskog primirja. To je mjesto okupljanja i susreta, mjesto dijeljenja i mira. Podsjeća nas na poruku koliko skromnu toliko i ključnu: Igre ne mogu promijeniti sve, ali mogu donijeti nešto vrlo snažno, snagom primjera. Primjer za mir, solidarnost, napredak. Primjer koji cijenimo i trebamo više nego ikad u tim teškim vremenima," istaknuo je predsjednik Organizacijskog odbora Tony Estanguet.
Mural olimpijskog primirja obilježje je svakog olimpijskog sela od Zimskih olimpijskih igara u Torinu 2006., služeći kao snažan simbol sposobnosti sporta da promiče mir i nudi jedinstvenu priliku sportašima iz cijelog svijeta kako bi pokazali svoju podršku vrijednostima mira, poštovanja, solidarnosti, uključenosti i jednakosti.
Svako izdanje nedavnih Olimpijskih igara ima jedinstveno dizajniran mural u Olimpijskom selu koji sadrži potpise tisuće sportaša, trenera i dužnosnika, koji pozivaju na mir i pokazuju svoju podršku olimpijskom primirju.
Tradicija "Olimpijskog primirja" ili "Ekecheiria" uspostavljena je u staroj Grčkoj kako bi se omogućilo sigurno sudjelovanje na drevnim Olimpijskim igrama za sve sportaše i gledatelje.
MOO je odlučio oživjeti koncept olimpijskog primirja za Olimpijske igre, s ciljem zaštite, koliko je to moguće, interesa sportaša i sporta općenito, te iskoristiti snagu sporta za promicanje mira, dijaloga i pomirenje šire.
Od 1993. Opća skupština UN-a više je puta izrazila svoju potporu idealu olimpijskog primirja i misiji MOO-a usvajajući svake dvije godine, godinu dana prije svakog izdanja Olimpijskih igara, rezoluciju pod nazivom "Izgradnja mirnog i boljeg svijeta kroz sport i olimpijski ideal".