UPOZNAJTE VARDAR: Gazda bogati Rus, trener Goce Sedloski, igračka zvijezda bek kojeg želi Leicester!

Vrijeme Čitanja: 6min | pon. 20.06.16. | 14:06

Upoznajte Vardar iz Skoplja, prvu europsku prepreku Dinama ovog ljeta.

Na Maksimiru mogu biti zadovoljni. Dinamo će u lov na šesti plasman u Ligu prvaka krenuti protiv makedonskog prvaka Vardara iz Skoplja.

>> Dinamo u pohod na Ligu prvaka kreće protiv Vardara!

Gledajući da su Modri mogli dobiti suparnike iz Luksemburga i Latvije, ali i navodno jako nezgodnu izraelsku Hapoel Beer-Shevu, te ljubljansku Olimpiju, onda je Vardar neka „zlatna sredina“ i suparnik po mjeri.

Ono čega se Dinamo treba paziti jest – Goce Sedloski. Nekadašnji stoper, koji je zbog svoje požrtvovnosti, ali i golgeterskih sposobnosti u modrom dresu stekao status legende, danas sa 42 godine sjedi na klupi Vardara.

Sedloski je u Dinamu proveo sedam godina, da bi 2005. otišao u Japan. Igrao je potom i u Turskoj i Austriji, gdje je u Mattersburgu paralelno počeo obnašati ulogu pomoćnog trenera. Asistent je bio i u reprezentaciji Makedonije, koju je kraće vrijeme 2012. godine vodio i samostalno.

Nakon sezone na klupi Turnova uzeo ga je Vardar kao sportskog direktora, no u ljeto prošle godine Sedloski je postao prvi trener i u premijernoj sezoni obranio titulu prvaka. Bio je to četvrti naslov za Vardar u posljednjih pet godina.

S ukupno devet prvenstvenih i pet kup naslova Vardar je najuspješniji makedonski klub, a taj status uživao je dakako i za vrijeme bivše države, u kojoj je bio 11. klub na ljestvici svih vremena, od 1945. do 1992. godine. Bio je Vardar i prvak Jugoslavije u sezoni 1986/87, ali je kasnije Sud udruženog rada Srbije dodijelio tu, kao i čuvenu „Šajberovu“ titulu – Partizanu.

Od makedonske samostalnosti, Vardaru su se dogodila dva perioda dugotrajnije „suše“. Naslov nisu osvajali od 1995. do 2002. godine kada su tamošnjim nogometom drmali Sileks i Sloga Jugomagnat, te čak devet godina u razmaku od 2003. do 2012., kada su se na vrhu izmjenjivali Pobeda Prilep, Rabotnički, Makedonija, Renova i Škendija.

No, kao što smo gore spomenuli, Vardar posljednjih godina ponovo dominira makedonskim nogometom. Razlog svakako leži i u činjenici da je klub preuzeo ruski poduzetnik Sergej Samsonenko. Ili bolje rečeno, cijelo sportsko društvo, budući da Samsonenko u vlasništvu ima i istoimeni muški i ženski rukometni klub, izrazito naglašenih europskih ambicija.

Bogati Rus postao je vlasnikom nogometnog Vardara u siječnju 2014. na javnom nadmetanju za svega 81.000 eura. Klauzulom u ugovoru obvezao se da će u klub godišnje ulagati minimalno po 1.5 milijuna eura, što od tada i čini.

Međutim, u nogometu stvari idu malo teže nego u rukometu. U kontekstu europskih natjecanja, konkurencija je daleko zahtjevnija, i u kvalitativnom i u kvantitativnom smislu. Vardar je u posljednja tri nastupa u kvalifikacijama za Ligu prvaka ispadao već na prvoj prepreci, no u dva navrata bio je jako blizu skalpa jačih klubova.

U sezoni 2012/13 BATE Borisov izbacio ih je ukupnim rezultatom 3:2, a lani je APOEL bio bolji „na gol u gostima“, nakon ukupno 1:1 u dvije utakmice. Ne treba podsjećati da su i Bjelorusi i Ciprani imali zapaženih rezultata po Europi, štoviše da su u Ligi prvaka redovito pružali više i od Dinama.

Vardar je dosad odigrao 50 utakmica u europskim kupovima, a najviše pamti sezonu 2003/2004 kada je preko CSKA Moskve (1:1, 2:1) došao do posljednje prepreke za ulazak u skupinu Lige prvaka. Ipak, Sparta Prag bila je uspješnija s ukupnih 5:4 u dvije utakmice.

Što se aktualnog Vardara tiče, jedna od zanimljivosti je da su 2011. godine ispali iz makedonske Prve lige. No, potom su kupili licencu od malenog kluba Miravci te već iduće sezone osvojili naslov „dinamovskim“ stilom – s jednim porazom u 33 kola.

Sličnost Vardara i Dinama svakako je i očajna posjeta na tribinama. I dok muškarce i žene na rukometu prate pune tribine i pjesma Komita, nogometaše prema podacima stranice Soccerway gleda u prosjeku tek nešto više od 800 ljudi. Kao i na Maksimiru, znalo je biti posjeta u stilu „seoskih liga“ od tek 200 gledatelja, a rekord Vardara u sezoni je 3.500 navijača na jednoj utakmici.

To pogotovo izgleda mizerno i tužno na velikom i prekrasnom zdanju kao što je Arena „Filip II. Makedonski“, kapaciteta 36.000 mjesta, za kakvom Hrvatska očajnički pati i kakvu je trebala imati odavno da je malo više brige i reda u domaćem nogometu.

Za kraj, najzanimljivije pitanje, sa čime raspolaže Goce Sedloski? Ukupna vrijednost rostera Vardara, na kojem je 27 igrača, prema portalu Transfemarkt iznosi 8.530.000 eura, što je za sedam puta manje od ukupne vrijednosti hrvatskog prvaka. Imaju 10 reprezentativaca te devet stranih nogometaša, no sve to treba uzeti s dozom rezerve.

Naime, Vardar je započeo s pripremama, nalazi se u Austriji, gdje je prije dva dana odigrao i prvu provjeru, remiziravši sa Sturmom iz Graza 1:1. Aktivnosti na ljetnom mercatu tek spremaju, zasad je došao samo kolumbijski napadač Jhon Obregon koji je zadnje igrao na Cipru, dok je s dvojicom iskusnih domaćih igrača raskinuta suradnja. Slobodne ruke dobili su stoper Tanevski i napadač Ivanovski.

Iz Vardara najavljuju prava pojačanja, a hoće li stići neko ekstra ime, ostaje za vidjeti. S gazdom Samsonenkom nikad se ne zna. Novac mu nije problem, no poznate face baš i ne privlači pomisao igranja po makedonskim „poljima“. Prije nekoliko mjeseci aktualna je bila priča o dolasku Andreja Aršavina, ali bivši sjajni ruski reprezentativac ipak se zahvalio i odlučio na odlazak u kazahstanski Kairat. Tako vjerojatno najpoznatije ime u eri Samsonenka na čelu nogometnog Vardara ostaje Senijad Ibričić, koji je u Skoplju boravio u proljeće 2015. godine.

Najveća zvijezda Vardara ili preciznije najvrjedniji eksponat je jedan – desni bek. Radi se o Hovhanesu Hambardžumjanu, 25-godišnjem reprezentativcu Armenije, koji je navodno jako tražena roba. Barem tako tvrde makedonski mediji koji pišu da ga žele belgijski velikani Anderlecht i Club Brugge, moskovski Spartak, pa čak i WBA i engleski prvak Leicester! Vardar za njega traži 700.000 eura, a eventualni transfer iz snova na Otok mogla bi pokvariti činjenica da Hambardžumjan nema potrebne uvjete za stjecanje radne dozvole…

Sličnu vrijednost, po Transfermarktu, ima i sitni brazilski ofenzivac Juan Felipe Alves, autor osam golova u makedonskom prvenstvu, doveden iz CSKA Sofije. Od stranaca tu je još jedan Armenac, napadač Miranjan, zatim Crnogorci Mijušković u obrani i Kojašević u sredini, ukrajinski branič Novak, te u napadu Srbin Ćeran i onaj novi Kolumbijac Oregon. Ima Vardar i jednog Hrvata, radi se o 31-godišnjem vrataru Matiji Kobetiću, niželigaške karijere u Hrvatskoj, inače dečku naše rukometašice Andree Penezić, apsolutne zvijezde ženskog rukometnog Vardara.

Posebno bitni Sedloskom su prekaljeni domaći nogometaši, počevši od Gorana Popova koji je u karijeri igrao i za Dinamo Kijev i West Bromwich. Na golu je Pačovski (46 nastupa za Makedoniju), obranom komandira kapetan Grnčarov (34 nastupa), u vezi je Gligorov (25 nastupa), a naprijed Aco Stojkov (38 nastupa), nekada davno perspektivni junior Dinama.

Na posljednjem spisku makedonske reprezentacije našla su se i dva Vardarova talentirana mladića, 20-godišnji branič Velkovski i 21-godišnji veznjak Nikolov. Pozornost svakako treba obratiti i na Dejana Blaževskog, omalenog majstora nogometne igre, kojeg je želio Hajduk nakon što ga je svojedobno upoznao u dresu Turnova.

Što se sustava igre tiče, Sedloski u pravilu koristi 4-2-3-1, uz rijetke iznimke kao što su 4-3-3, odnosno 4-4-2. Prošlog ljeta na Cipru je kod APOEL-a izvukao 0:0 igrajući 5-3-2, a nešto slično može se očekivati i na Maksimiru, pogotovo ako Vardar izvuče dobar rezultat kod kuće.

Prvi susret u Skoplju igra se 12. ili 13. srpnja, a uzvrat u Zagrebu je 19. ili 20. srpnja.

Grafika: Vedran Duhaček

(Foto: Pixsell)


Tagovi

izdvajamoVardarGoce Sedloski

Ostale Vijesti