Upoznajte Stromsgodset: Od avangarde i Odegaarda do potpunog osipanja! Hajduku prijeti - bivši zatvorski čuvar!
Vrijeme Čitanja: 6min | pet. 24.07.15. | 15:39
Kao i Dinamo, Hajduk također za idućeg europskog protivnika ima Norvežane...
Hajduk je uvjerljivom pobjedom u uzvratu protiv Kopera nastavio sanjati skupinu Europske lige ili barem play-off, odnosno protivnika koji bi napunio Poljud i blagajnu splitskog kluba. Ključno će biti treće pretkolo, a ono Hajduku, baš kao i Dinamu, nosi suparnika iz Norveške.
Očekivano, reklo bi se, iako je Stromsgodset „visio“ u uzvratu. Poslije 2:1 pobjede u Češkoj, jučer su kod kuće izgubili 0:1 od Mlade Boleslav, tako da je presudio pogodak više u gostima. Na otvaranju europske sezone eliminirali su albanski Partizani – ukupno 4:1. Ali nije bilo lagano kako rezultat sugerira...
>> Upoznajte Molde: Stadiončić bombončić, čudo na lijevom krilu i glavna zvijezda kao uteg momčadi!
Stromsgodset stiže iz lučkog grada Drammen, s oko 65.000 stanovnika, smještenog u vrlo popularnom istočnom dijelu Norveške. Šire gradsko područje ima nešto manje od 100 tisuća ljudi i šesto je po veličini u cijeloj državi. Grad krase brojni parkovi i drvoredi, dokovi, živahno obojene kuće od drveta. Dojam zaokružuje rijeka Drammenselva koja se slijeva u fjord Drammensfjord. Stanovnici žive dobro, Drammen je glavna luka za uvoz automobila i voća u zemlji, pa ne čudi da su 2008. dobili prestižnu nagradu za grad koji se najbolje razvija u Europi.
Glavna razonoda i zabava lokalnim žiteljima svakako je sportsko društvo Stromsgodset. Imaju više sportskih sekcija, između ostalih i momčad za bendi. Riječ je o zimskom sportu u kojem se lopta udara štapom. Igra se na otvorenom, na ledu. Podsjeća na hokej, no pravila su mu slična nogometnim.
Nogometni klub ipak je najpopularniji u Drammenu. Stromsgodset je osnovan davne 1907. godine, ali dugo je čekao na značajnije uspjehe. Sve do 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća. Tada se pojavilo zanimljivo društvo predvođeno golgeterom Steinarom Pettersenom. Gradski dečko zabijao je i u bendiju i u nogometu, no apsolutni junak postao je 1970. kada je Stromsgodsetu donio prvi naslov norveškog prvaka. U nogometu, naravno. Samo koju godinu ranije bili su amateri, ali u svega nekoliko sezona od 4. lige dogurali su do titule. Pod nadimkom „Dečki iz Rodgate“, zapravo ulice u Drammenu u kojoj je većina živjela.
Nakon te romantične priče klub se ipak srozao. Igrao je po nižim ligama, tu i tamo se vratio u elitu pa još brže ispao. Klasični yo-yo. Početkom ovog tisućljeća pet sezona bili su drugoligaši, bez većih ambicija. Štoviše, financije su postajale sve kritičnije i zamalo su bankrotirali. Spasila ih je 2005. skupina lokalnih investitora, popravili su se organizacijski i ekspresno su počeli stizati rezultati.
Nova promocija u najviši rang Tippeligaen stigla je 2007. i od tada nisu više napuštali najbolje društvo. Prve tri godine trajala je svojevrsna konsolidacija na svim klupskim razinama. Momčad se borila za ostanak, a onda počela dizati. Nakon 10., 11. i 12. mjesta, završavaju kao sedmi i osmi.
Pojavljuje se talentirana generacija koja 2012. godine završava kao druga. Iduće sezone – titula! Druga u povijesti kluba. Igrali su sjajan napadački nogomet, „miksali“ fizičku snagu karakterističnu za Skandinavce s brzinom i eksplozivnosti afričkih igrača. Stromsgodset je postao svojevrsna avangarda norveškog nogometa, neki su mu predviđali čak i proboj u Ligu prvaka, ali šampionska momčad brzo se osipala. Ponijeli su se, reklo bi se, prije kao Balkanci nego Skandinavci.
Doduše, kumovala je svemu i činjenica da Norvežani prvenstvo igraju unutar kalendarske godine. Tako je Stromsgodset titulu osvojio u studenom 2013., a u kvalifikacijama za Ligu prvaka zaigrao tek u srpnju iduće godine. U međuvremenu su otišli trener Ronny Deila i važni veznjak Stefan Johansen (oboje Celtic), te glavni napadači. Ofenzivni kvartet Kamara-Kovacs-Diomande-Storflor zabio je u pobjedničkoj sezoni ravno polovicu golova, da bi prva trojica ubrzo digla sidro iz Drammena.
Nisu imali sreće niti sa ždrijebom. Zapala ih je iskusna Steaua, koja je bila neumoljiva – 3:0 u dvije utakmice. Taj neuspjeh kao da je bio početak blagog pada za Stromsgodset jer lani su završili tek četvrti s 21 bodom zaostatka za prvakom Moldeom, dok su u aktualnoj sezoni na petom mjestu. Potrošili su i jednog trenera, mladog Davida Nielsena, što je znakovito budući da je njegov prethodnik Deila na klupi sjedio punih šest godina...
DANAS IH VODI BIVŠI ZATVORSKI ČUVAR
Napadački stil i titula donijeli su Ronnyju Deili klupu Celtica. Zamijenio ga je dotadašnji pomoćnik, spomenuti Nielsen, prigodno najavljen kao „novi Deila“. Zadržao se tek sezonu, nisu bili zadovoljni četvrtim mjestom. Službeno: razišli su se sporazumno.
I dok je Nielsen otišao u danskog drugoligaša Lyngby, Stromsgodset je novo rješenje opet odlučio pronaći u vlastitim redovima. Bjorn Petter Ingebretsen nije imao zapaženu igračku karijeru, ali dugo je trenirao talente iz okruga Buskerud u kojem je Drammen. Prije deset godina došao je u Stromsgodset, radio s mladima i kao asistent, a s 48 godina dočekao veliku šansu. Forsira sustav 4-3-3, a vjerovali ili ne, prije nego što se bacio u trenerske vodio, radio je kao zatvorski čuvar!
NAJSKUPLJI JE BRANIČ, VEZNI RED ČINE KLINCI, U NAPADU FALI GOLGETER
Cijeli roster Stromsgodseta prema Transfermarktu vrijedi 13.800.000 eura i gotovo je sedam milijuna jeftiniji od Hajdukova. Najskuplji je Lars Christopher Vilsvik, procijenjen na 1.800.000 eura.
Riječ je o desnom beku kojeg su pronašli među amaterima u Njemačkoj. Došao je na probu 2009. i zaradio trogodišnji ugovor. Bio je strpljiv, jer prvo su ga stavili u rezervnu momčad. S vremenom je izborio status prvotimca. Vilsvik je odigrao nekoliko utakmica i za Norvešku, jer mu je otac Norvežanin. Iako nije pretjerano visok (ima 182cm), zna se naći na pravom mjestu kod prekida. Treba ga dobro paziti, jer Albancima je u 1. pretkolu zabio dva gola poslije kornera, nogom i glavom.
Slično kao i kod Hajduka, i Norvežani u veznom redu imaju neke talentirane mladiće. „Box to box“ Iver Fossum (19) i krilo Gustav Wilkheim (22) prvi su strijelci kluba u norveškom prvenstvu, oboje s pet pogodaka. Tu je i 21-godišnji Ronning, ali i dva nogometaša iz Gane. Mohammed Abu i Bismark Adjei-Boateng bili su u Man Cityju, a u Drammen su stigli prije nekoliko godina uslijed neslužbene suradnje dva kluba koja je s vremenom oslabila. Ostali su jer ipak nisu kvaliteta za City, iako su obojica – dobri.
Najveće muke Norvežani imaju u napadu. Iako trener Ingebretsen igra s trojicom naprijed, ne zabijaju lakoćom. Početkom sezone baš su se mučili, sada se realizacija malo popravlja. Ali i dalje fali klasični golgeter, a bome i pravi kreativac u vezi. Milina je to bila u šampionskoj 2013. godini, Johansen je uglavnom kreirao, a Kamara, Kovacs, Diomande i Storflor neumoljivo trpali – 33 od 66 golova u prvenstvu!
Rekli smo, Deila je uzeo Johansona u Celtic, a otišla su i tri napadača. Ostao je tek Oyvind Storflor, ali njemu je 35 godina. Nije ih previše usrećio Flamur Kastrati, rođen u Oslu, porijeklom s Kosova. Bio je u nizozemskom Twenteu i Njemačkoj, ali malo pokazuje u Stromsgodsetu.
Možda nešto bude od druge napadačke kupovine. Marvin Ogunjimi, robusni Belgijac, došao je prošle godine. Ove sezone zabija svaku drugu utakmicu, četiri pogotka u osam nastupa. Ali trenutno je ozlijeđen. Mijenja ga također visoki i snažni Thomas Sorum, koji je posljednji puta sezonu s dvoznamenkastim brojem golova imao 2011. u Haugesundu.
Da nisu „bauk“, odnosno da su poprilično nazadovali, dokazuje i činjenica kako nemaju igrača u norveškoj reprezentaciji. Niti na širem popisu. Sve u svemu, ovako nekako izgleda idealnih 11: Pettersen – Vilsvik, Hoibraten (Madsen), Valsvik, Hanin – Ronning, Abu, Fossum – Storflor (Kastrati), Ogunjimi (Sorum), Wikheim.
A NAJPOZNATIJI SU IPAK PO – „NORVEŠKOM ČUDU OD DJETETA“
Kako to obično i jest u Norveškoj, vidjeli smo i na primjeru Moldea, stadion im je „bombončić“. Dom Stromsgodseta zove se Marienlyst i ima kapacitet za 8.935 gledatelja. Trava je umjetna, to je standardno prednost Norvežana. Hajdukovci će se morati dobro spremiti na takve uvjete.
Na Marienlystu je svoje prve seniorske korake napravilo i „norveško čudo od djeteta“. Martin Odegaard rođen je u Drammenu, a već kao 13-godišnjak počeo je trenirati s prvom momčadi Stromsgodseta.
Debitirao je s 15 godina i, dakako, postao najmlađi debitant u povijesti Tippeligaen. Ubrzo i najmlađi strijelac. Godinama su na klupska vrata kucali skauti najboljih europskih klubova, a nakon 23 nastupa i pet pogodaka za matični klub Odegaard je u siječnju ove godine završio u Real Madridu. Za 2.800.000 eura plus razne bonuse.
Ljetos je Stromsgodset po jubilarni 10. puta izašao na euro-scenu. Samo dva puta prolazili su prepreke (Hapoel Tel Aviv 1999. i Debrecen 2014.) i zapravo ovoga srpnja izbacivši Partizan i Mladu Boleslav dostigli taj učinak. Nadamo se da ga protiv Hajduka neće i prestići. Neka ostanu najpoznatiji po Martinu Odegaardu...