U Bilićevom stilu: Ovo su najnepravednije otpušteni treneri Premiershipa
Vrijeme Čitanja: 4min | pet. 18.12.20. | 13:55
Gazde premierligaša često su nemilosrdni, nepravedni i manjka im smisla za objektivno valoriziranje učinka njihove struke.
Manje-više svak tko prati najkonkurentniju i najbogatiju nogometnu ligu svijeta, engleski Premiership, s pravom se pita zašto je Slaven Bilić dobio otkaz na mjestu trenera West Bromwich Albiona.
Kad je prije 18 mjeseci zasjeo na klupu Baggiesa, dobio je zadatak da unutar dvije sezone odvede momčad u Premiership. On je to uspio u prvoj, a nakon 13 kola u elitnom društvu, i to nakon što je na Etihadu remizirao s Manchester Cityjem, uručen mu je otkaz.
S obzirom na njegov prošlogodišnji uspjeh te na činjenicu da momčad nije gotovo nimalo ojačana za potrebe znatno većih izazova premierligaškog nogometa, postavlja se pitanje je li zaista zaslužio otkaz, ako se u obzir uzima samo njegov trenerski rad. No daleko od toga da je on jedini u novijoj povijesti engleskog nogometa čiji je otkaz ‘’podigao obrve’’, a mi donosimo još nekoliko sličnih primjera.
1. Roberto Di Matteo
Bivši talijanski veznjak kao trener je klub čiji je dres nosio kao igrač doveo na vrh Europe. Chelsea je 2012. postao prvakom Europe nakon jedanaesteraca u finalu protiv favoriziranog Bayerna, i to na njegovoj Allianz Areni.
U ljeto 2011. postao je pomoćnik Andre Villas-Boasa na klupi ‘’Plavaca’’ (prethodno je trenirao WBA, baš poput Bilića), a nakon što je Portugalac otpušten, zauzeo je mjesto v.d.-a glavnog trenera. No s obzirom da je instantno požnjeo velike uspjehe, odnosno osvojio Ligu prvaka kao i FA kup, dobio je dvogodišnji ugovor.
Ipak, s obzirom da je klb u novoj sezoni nanizao nekoliko lošijih rezultata, vrlo brzo je smijenjen, a na klupu je zasjeo Rafael Benitez.
On This Day in 2012, Roberto Di Matteo was sacked after 8 months at the club.
— CFC-Blues (@CFCBlues_com) November 21, 2020
Forever grateful for our Champions League winning manager. What a man ???? #CFC
2. Claudio Ranieri
Tvorac čuda s Leicesterom te je 2016. osigurao povijesni rezultat. U prvenstvu gdje su naslovi rezervirani za najmoćnije i najbogatije, režirao je rezultatsko čudo u kojem je prvi underdog nakon Blackburna 1995. osvojio Premiership.
Prosječni nogometni fanatik zaključio bi kako si je ovime Talijan osigurao ogromne kredite na trenerskoj poziciji. No prevario bi se. Leicester City se tijekom 2017. našao svega jedan bod iznad zone ispadanja na 13 utakmica do kraja prvenstva, i to je bilo dovoljno da se ovom trenerskom mađioničaru uruči otkaz.
#OTD last year Claudio Ranieri was sacked by Leicester, less than a year after winning the Premier League title ????
— JAFA ⚽️???? (@jafa) February 23, 2018
He's been heavily linked with the Italy national team job ???????? do you reckon he could be the man to turn the Azzurri around?
What's your #JAFA?#JustAFansAnalysis pic.twitter.com/HleucmsZVV
“Nakon ovog što je Ranieri napravio, dati mu otkaz u ovom trenutku krajnje je neoprostivo, neobjašnjivo i odurno.”, rekao je bivši dugogodišnji napadač ‘’Lisica’’ i jedno od najrenomiranijih nogometnih TV lica danas, Gary Lineker.
3. Chris Hughton
Jedan od najpristojnijih pojedinaca u nogometu prije desetak godina trenirao je Newcastle, a inače je poznat po dobro radu sa klubovima s dna lige koje je potrebno izdići. Reputaciju sličnu onome Samira Toplaka u HNL-u.
‘’Svrake’’ nisu osvojile trofej od 1955. (FA kup), a slično poput Bilića, vratio ih je iz Championshipa u Premiership odmah prve sezone kad ih je preuzeo.
Upisao je lijepe uspjehe svladavši Arsenal u gostima, kao ljutog rivala Sunderland s ogromnih 5:1 u North East derbyju, no Mike Ashley je smatrao kako treba bolje rješenje s obzirom na 11. mjesto na tablici tijekom 2010.
4. Quique Sanchez Flores
Španjolac je po drugi put 2019. zasjeo na klupu Watforda zamijenivši Javija Garciju. No tri sezone prije smijenjen je od strane istog kluba. Čini se da pozicija na sredini tablice kao i u polufinale FA kupa nije bilo zadovoljavajuće.
5. Frank de Boer
2017. bivši dugogodišnji nizozemski reprezentativac je zasjeo na klupu Crystal Palacea. Prethodno je četiri puta vodio Ajax do naslova titule prvaka, s malim intermezzom u karijeri kad je vodio Inter.
No malo je teško za vjerovati kako je proveo svega 77 dana na Selhurst Parku, od čega je 30 dana bila predsezona. Istina, prve četiri utakmice i četiri poraza bez postignutog gola nisu neki uvod u sezonu, no možda je ipak mogao dobiti više šansi.
6. Carlo Ancelotti
Prije sramote s Di Matteom, Chelsea je nepravedno otpustila i Ancelottija. Otpušten je nakon što je klub 2011. završio ‘’tek’’ kao drugi u prvenstvu, s obzirom da se očekivao naslov. Nema veze što je sezonu prije osvojio dvostruku krunu.
Nekoliko sezona poslije s Real Madridom je osvojio svoju treću Ligu prvaka, a prije šest dana je upravo svoje bivše poslodavce sa Stamford Bridgea otpratio bez bodova. Trenutno mu ide prilično dobro na klupi Evertona, bez obzira što mu nedostaje nekoliko ključnih igrača.