Tko je Ralf Rangnick? Trenersku karijeru obilježili su mu Bosanci, a presing uspoređuje s trudnoćom
Vrijeme Čitanja: 4min | pon. 29.11.21. | 15:52
Novi trener Uniteda netko je čije ime svi znaju, ali malo je onih koji su zapravo upoznati s njegovom trenerskom filozofijom i što je sve u karijeri napravio. Ralf Rangnick je pravi vizionar, čovjek kojeg smatraju tvorcem današnjeg RB Leipziga i Red Bull Salzburga, a sad će u Unitedu pokušati izvući kestenje iz vatre, a potom svojim savjetima klub vratiti na stare slave staze.
Pričalo se o tome danima, pričalo se o tome skoro pa tjednima. O tome se priča od onog trenutka kad je postalo da je Ole postao bivši, a sredinom ponedjeljka sve je i službeno potvrđeno – Ralf Rangnick novi je trener Manchester Uniteda.
Životopis ovog 63-godišnjeg Nijemca toliko je debeo da bi samo na temelju njega, bez da odradi ijedan razgovor, praktički mogao dobiti posao u bilo kojem klubu na ovom svijetu. Iako je ovog ljeta bio na korak od klupe Milana, na kraju je Pioli ipak dobio drugu šansu. I iskoristio ju maksimalno…
Rangnick je radio u Lokomotiv Moskvi kao sportski direktor te komunikacijski stručnjak. U Moskvi se na kraju zadržao manje od šest mjeseci, a klub ostavlja na četvrtom mjestu Premier lige. Prije Lokomotiva, Rangnick je osam godina bio dio grupacije Red Bull. Paralelno je radio i u Salzburgu i u Leipzigu, kreirao je klupsku politiku i radio na ostvarenju kratkoročnih i dugoročnih ciljeva. On je planirao, implementirao, završavao. On je razmišljao, analizirao i učio. On je postao netko bez koga RB Leipzig, Red Bull Salzburg, RB Bragantino i New York Red Bulls kakve znamo danas ne bi postojali.
Kad bi se krenuo prepričavati njegov životopis ili vrtjeti njegov portfolio, tekstu praktički ne bi bilo kraja. Rangnick je netko tko je priznat među trenerima, sportskim direktorima, vlasnicima, skautima, djelatnicima iz omladinskog pogona… Sve što je radio na kraju je ispalo odlično, stoga u njegov dolazak u Manchester United malo tko sumnja.
Prije nego što je prihvatio poziv Dietrich Mateschitza u ljeto 2012. godine, Rangnick je radio kao trener Schalkea, Hoffenheima, Hannovera 96, Stuttgarta te dva današnja niželigaša Ulma (tad član Bundeslige) i Reutlingena. Njegova igračka karijera nije vrijedna spomena, nikad nije osjetio čari profesionalizma, ali je cijelo to vrijeme znao da je nogomet 'u njemu'. Zanimljivo je da je u FC Viktoria Backnang, sa samo 25 godina, imao ulogu trenera – igrača. Tri godine kasnije se umirovio, vidio je da nogomet nije za njega, a za taj se potez odlučio nakon što je sad već davne 1985. dobio priliku biti trener Stuttgarta II.
U Stuttgartu je, uz manje pauze kad bi odlazio trenirati neke niželigaše poput Lippoldsweilera i Korba, bio od 1985. do 1994. godine. Zatim je četiri godine vodio prethodno spomenute Reutlingen i Ulm, da bi se u svibnju 1999. godine vratio u redove njemačkog velikana na čijoj se klupi zadržao nešto manje od dvije godine. Tih je godina prvo ime momčadi bio Zvonimir Soldo, u napadu je bio 26-godišnji Fredi Bobič, a sve se vrtjelo oko Krasimira Balakova koji je bio glavni playmaker momčadi. Sa svima njima ostao je u odličnim odnosima, brojni ugledni svjetski mediji Rangnicka su prozvali kumom svih njemačkih trenera.
Osim Zvonimira Solde, jedan od njegovih 'miljenika' je svojevremeno bio Danijel Štefulj, otac lijevog beka Dinama Daniela, kojeg je vodio u Hannoveru 96. Vodio je Rangnick i Josipa Šimunića (40 nastupa), Dragana Buterina (45 nastupa), Borisa Vukčevića (50 nastupa), Sašu Janića, Davida Zdrilića, Nenu Rogošića i Marija Gavranovića, ali nitko pod njegovim vodstvom nije bio dominantan kao nekadašnji reprezentativac BiH, Sejad Salihović. U Hoffenheimu je Salihović bio 'Bog i batina', a Rangnick je u svakom trenutku stajao iza njega.
Nekadašnje reprezentativci BiH obilježili su Rangnicka, jer osim što nitko nije imao nastupa i asistencija pod njegovim vodstvom kao Salihović, nitko nije zabio više golova od Vedada Ibiševića. Popularni Vedator postigao je 45 pogodaka, a isto toliko nadodao ih je i Dragan Trkulja, srpski napadač koji je veći dio svoje karijere proveo u drugom i trećem rangu njemačkog nogometa, s tim da je jedne godine bio s Ulmom u Bundesligi.
Malo je poznato da je Rangnick vodio i Marca Rosea, današnjeg trenera BVB-a, u jednom kratkom periodu njihovih karijera. I on spada pod šešir onih trenera na koje je Rangnick ostavio veliki trag, a da to možda tada nije ni znao.
No, iako Rangnicka većina nogometne javnosti poznaje po njegovim uspjesima s Red Bullovom grupacijom, baš je taj Hoffenheim bio prijelomna točka njegove trenerske karijere. Prije je ostvarivao dobre rezultate i s Hannoverom 96 i sa Schalkeom, ali uspjeh da u godinu za godinom s Hoffenheimom uđe iz treće lige u drugu, a onda i iz druge u prvu, ipak su pokazatelj da je bio pravi čovjek na pravom mjestu u pravo vrijeme. Mnogima to ne bi pošlo za rukom, ali njemu je. Slučajnost? Teško…
Četiri i pol godine bio je trener Hoffenheima. Ukupno 166 utakmica, 79 pobjeda, 43 remija i 44 poraza jasno pokazuje da je kvalitetno odradio svoj posao. Trofeje nije osvajao, ali je zato jedan od glavnih razloga zašto je Hoffenheim danas klub kakav je. Kao što smo već rekli, ista stvar vrijedi i za klubove u vlasništvu Red Bullove fondacije.
Dolazak u Manchester United za njega je možda i najveći izazov dosada. Jer, riječ je o samom vrhu svjetskog nogometa, riječ je o klubu za kojeg je sve osim trofeja prvaka Engleske i prvaka Europe neuspjeh… Njemu, na neki način, United nije trebao onoliko koliko on treba Unitedu. Jer, da se zahvalio na prilici, nikome ništa, on je i dalje jedan od najcjenjenijih u poslu, i dalje ga navijači poštuju, vlasnici i direktori klubova mirno slušaju, a treneri od njega prepisuju. Eventualnim neuspjehom riskira sve ono što je dosad napravio. A napravio je puno. Toliko koliko velika većina nikad neće niti je ikad o tome mogla sanjati.