Sutra je ždrijeb kvalifikacija za Euro: Prisjetite se koga sve Hrvatska može dobiti
Vrijeme Čitanja: 4min | sub. 01.12.18. | 21:11
Hrvatska je u prvoj jakosnoj skupini.
Sutra u podne održat će se ždrijeb kvalifikacija za Europsko prvenstvo koje će se 2020. održati u 13 europskih država. Hrvatska je nositelj, a ovo su „potovi“ pred sutrašnji ždrijeb.
Prva jakosna skupina: Švicarska, Portugal, Nizozemska, Engleska, Belgija, Francuska, Španjolska, Italija, Hrvatska i Poljska
Druga jakosna skupina: Njemačka, Island, Bosna i Hercegovina, Ukrajina, Švedska, Rusija, Austrija, Wales i Češka
Treća jakosna skupina: Slovačka, Turska, Republika Irska, Sjeverna Irska, Škotska, Norveška, Srbija, Finska, Bugarska, Izrael
Četvrta jakosna skupina: Mađarska, Rumunjska, Grčka, Albanija, Crna Gora, Cipar, Estonija, Slovenija, Litva i Gruzija
Peta jakosna skupina: Makedonija, Kosovo, Bjelorusija, Luksemburg, Armenija, Azerbejdžan, Kazahstan, Moldavija, Gibraltar, Farski Otoci
Šesta jakosna skupina: Latvija, Lihtenštajn, Andora, Malta, San Marino
Stoga, kao najteža skupina nameće se ona s Njemačkom, Srbijom, Grčkom, Makedonijom i Latvijom, a kao najslabija s Češkom, Sjevernom Irskom, Litvom, Gibraltarom i San Marinom.
Zanimljivosti – sve što trebate znati o kvalifikacijama za Euro 2020.
Ovo je prvo Europsko prvenstvo nakon 1976. na koje se aktualni prvak nije direktno plasirao na Euro, već će Portugal priliku za obranu naslova morati tražiti kroz Final-four Lige nacija ili kroz kvalifikacije. Tako da će 55 europskih reprezentacija (Kosovo debitira) tražiti mjesto među 24 najbolje u Europi.
Kako će se Euro održati u 12 različitih država, a nema direktnog plasmana, postoji mogućnost da država domaćin ne sudjeluje na kontinentalnoj završnici.
Regularni dio kvalifikacija održat će se u 2019. godini, dvostrukim mečevima u ožujku, lipnju, rujnu, listopadu i studenom. Reprezentacije će biti raspoređene u 10 grupa s obzirom na rezultat u Ligi nacija. Pet grupa brojat će pet reprezentacija, a pet grupa po šest, s time da će finalisti Lige nacija biti svrstani u grupe od pet reprezentacija kako bi u lipnju iduće godine mogli odigrati završni turnir u Portugalu. Osvajač Lige nacija izborit će direktni plasman na Euro te će ostatak kvalifikacija (koje počinju u ožujku, a završni turnir Lige nacija igra se u lipnju) odigrati u revijalnom tonu
Po dvije najbolje plasirane reprezentacije iz svake grupe izborit će direktni plasman na Euro. Preostale četiri reprezentacije saznat će se nakon play-offa koji će se održati u ožujku 2020. U njemu će sudjelovati pobjednici svojih grupa u nižim divizijama Lige nacija (od druge do četvrte). Ako će osvajač određene skupine izboriti direktni plasman na Euro kroz kvalifikacije, u repasažu će ga zamijeniti druga najbolje rangirana momčad iz skupine. No, ako bi sve momčadi skupine Lige nacija izborile direktni plasman na Euro kroz kvalifikacije, u repasaž će ući sljedeća najbolja iz cjelokupnog renkinga divizije.
Primjer, ako Bosna i Hercegovina koja je izborila plasman u repasaž kao osvajač svoje skupine divizije B Lige nacija, izbori direktni plasman na Euro, u repasaž će drugoplasirana reprezentacije skupine Lige nacija, a to je Austrija. Ako i Austijanci izbore direktni plasman na Euro u repasaž će trećeplasirana reprezentacija njihove skupine Lige nacija, Sjeverna Irska. Ako pak i Sjeverni Irci izbore direktni plasman na Euro, u dodatne kvalifikacije će prva sljedeća reprezentacija iz skupine koja nije izborila direktni plasman na Euro (u ovom primjeru to je Wales. Ako pak i Wales izbori direktni plasman, traži se sljedeća reprezentacija „ispod crte“ koja ga nije izborila kroz kvalifikacije).
Ako Hrvatska ne izbori plasman kroz Euro, postoji mogućnost da dobije priliku na novi plasman kroz baraž, no za to bi plasman na Euro trebale direktno izboriti pet ili šest reprezentacija iz Divizije A (ovisno o današnjem susretu Poljske i Portugala). Ako, pak, iz prve divizije ne bi bilo dovoljno reprezentacija za baraž (recimo, od 12 reprezentacija divizije A, izravan plasman na Euro kroz kvalifiklacije izbori njih devet), u njega će uskočiti prva sljedeća rangirana reprezentacija koja nije osvajač neke od grupa iz vlastite divizije.
Vjerujemo da sve zvuči prilično komplicirano, tako da ćemo ovaj sustav detaljnije objasniti kada će biti vrijeme za to, nakon završetka kvalifikacija u studenom 2019.
Također, u predstojećim kvalifikacijama bit će najviše restrikcija kod mogućeg ždrijeba. Samo dvije od 12 zemlja domaćina (Azerbejdžan, Danska, Engleska, Njemačka, Mađarska, Italija, Nizozemska, Irska, Rumunjska, Rusija, Škotska i Španjolska), mogu biti svrstane u istu grupu, neke ne mogu niti u istu zbog političkih razloga (poput Srbije i Kosova, Ukrajine i Rusije, Gibraltara i Španjolske), u skupini ne može biti više od dvije „sjeverne“ države (Bjelorusija, Estonija, Norveška, Island, Ukrajina…), zatim Kazahstan, Azerbejdžan i Island ne mogu igrati s više od jedne države koje su na drugom kraju kontinenta…
Hrvatska pak nije u niti jednoj od tih kategorija…
(Foto: Pixsell)