Germanijak.hr
Germanijak.hr

SKUPINA C: Susjedima uloge autsajdera, sve su oči uprte u Judea, Harryja i ostatak društva

Vrijeme Čitanja: 20min | uto. 11.06.24. | 09:00

Budući da ih se gleda kao jedne od glavnih favorita za Euro, od Engleza se očekuje da budu uvjerljivo prvi, ali bi se zato susjedi mogli/trebali 'potući' s Dancima za drugo mjesto.


SLOVENIJA: NA PAPIRU AUTSAJDER, ALI KEK JE MAJSTOR ZA TAKVE PROBLEME


Nije 14 godina bilo Slovenije na velikom natjecanju, od SP-a u JAR-u 2010., kad je na klupi također sjedio Matjaž Kek. No, o njemu nekoliko redaka niže. I tada je Slovenija bila svojevrsno iznenađenje turnira, malo je nedostajalo da prođe skupinu s Engleskom, SAD-om i Alžirom. Bili su jednom Slovenci i na Euru, sad već davne 2000., pamtimo onu neponovljivu utakmicu protiv reprezentacije, koja se tada zvala SR Juugoslavija. Bilo je 3-0 za Slovence nakon sat vremena igre, Europa je već brujala o velikoj senzaciji, a onda smo svjedočili velikom preokretu i konačnom remiju (3-3). Dolazi Slovenija u Njemačku kao autsajder na papiru, jer u skupini s Danskom, Engleskom i Srbijom u startu kreće iz 'zadnjeg reda'. Međutim, ne treba Slovence otpisivati, nipošto. Pokazali su već da mogu protiv najjačih, posebno su motivirani u tim utakmicama, nedavno su, primjerice, u prijateljskom srazu u Stožicama svladali Portugal (2-0). U deželi vlada nogometna groznica, ulaznice za tri utakmice u skupini odavno su rasprodane, imat će Slovenci veliku podršku svojih navijača. Jedini problem, vijest koja remeti idilu jesu ozljede Petra Stojanovića, Mihe Blažiča i Benjamina Verbiča, koju su do zadnjeg trena bili upitini na odlazak na Euro. I pitanje je u kakvoj će formi biti na turniru.

PUT DO EURA

Jedan od protivnika u skupini na Euru, Danska, bila je Slovencima takmac i u kvalifikacijskoj grupi. Upisali su 'sosedi' protiv njih remi i poraz, bio im je to i jedan od dva poraza u kvalifikacijama. Drugi su doživjeli od Finske, ali na kraju su to reprezentaciji pobjegli četiri boda. Dakle, u skupini s Danskom, Sjevernom Irskom, Finskom, San Marinom i Kazahstanom, upisali su Slovenci sedam pobjeda, remi i dva poraza, osvojili 22 boda, isto kao i prvoplasirana Danska. Na domaćem terenu pobijedili su sve osim Danske, s kojom su, dakle, remizirali.

IZBORNIK: MATJAŽ KEK

Svima dobro poznati Kek odveo je Sloveniju na svoje drugo veliko natjecanje. Prvo je bilo ono, već spomenuto, SP u JAR-u. Na klupi Slovenije u ovom je mandatu od 2018., stigao je s misijom da mora promijeniti odnose u momčadi, vratiti neke igrače, poput Jana Oblaka primjerice, koji su dvojili trebaju li još igrati za reprezentaciju i odvesti Sloveniju na veliko natjecanje. Uspio je u svemu tome, ali, ne želi na tome i stati. Ponavlja Kek stalno istu 'mantru': 'Sad kad smo došli u Njemačku, sad želimo i proći skupinu'. Majstor je Kek baš za ovakve probleme, kad su s druge strane favoriti, toliko je puta pronašao način da 'prevari' prognoze. Mnogi će se složiti da je ključ utakmica sa Srbijom, da će u tom dvoboju Slovenija tražiti pobjedu vrijednu prolaza, makar kao treća iz skupine. A protiv Danske i(li) Engleske uzeti bod. Ne sumnjamo da Kek u tom cilju može uspjeti. Iznenadio je javnost što je otpisao Fenerovog veznjaka Mihu Zajca. Ali, nema kod Keka stare slave, Zajc iza sebe lošu sezonu, slovi kao igrač, koji ne igra obranu. Za takve kod Keka nema mjesta, kako gdo se zvali!

KLJUČNI IGRAČ: JAN OBLAK

Ipak najveća zvijezda u reprezentaciji, golman svjetske klase, kapetan. Kazao je i sam da se nakon pobjede nad Kazahstanom (2-1) osjećao posebno, da mu je to bio jedan od najboljih dana u životu. Tada je Slovenija potvrdila plasman na Euro, a Oblak na svoje prvo veliko natjecanje. Vide Slovenci u njemu važnog aduta, najvažniju kariku na putu do cilja, prolaska skupine. Pogotovo u dvobojima s Danskom i Engleskom, gdje se očekuje da Slovenija ipak bude u podređenom položaju.

TAJNO ORUŽJE: BENJAMIN ŠEŠKO

Nije on, zapravo, tajno oružje, znaju svi tko je najbolji slovenski napadač. Tek mu je 21 godina, ima već 29 nastupa i 11 pogodaka za Sloveniju i već je osmi na povijesnoj ljestvici strijelaca svoje reprezentacije, s time da je trećeplasirani Josip Iličič udaljen samo šest pogodaka. Šeško, napadač Leipziga, ovog bi ljeta mogao biti velika meta prijelaznog roka brojnih klubova, u ovom se trenutku najviše spominju Milan i Arsenal. Navodno Talijani sve manje mogu pratiti rast njegovih dionica i odlazak u London trenutno se čini izglednijim. No, možda mu i nastup na Euru donese nove interesente.

JESTE LI ZNALI?

Slovenija je protiv suparnika u skupini dosad igrala 20 puta i upisala tek jednu pobjedu. Protiv Srbije. No, zanimljivo da donedavno, do utakmice u Ligi nacija nikad od Srbije nije ni izgubila, bila joj je svojevrsna 'crna mačka. Dakle, u osam utakmica sa Srbima Slovenci su upisali po pobjedu i poraz, uz šest remija. Protiv Danske i Engleske, pak, u šest utakmica isti omjer - remi i pet poraza!

OČEKIVANA FORMACIJA (3-5-2)

Oblak - Karničnik, Bijol, Blažič, Janža – Stojanović, Gnezda-Čerin, Elšnik, Mlakar - Šeško, Šporar.

SLOVENIJA NA EURU:

Vratari: 1 - Jan Oblak (Atletico Madrid), 12 - Vid Belec (APOEL), 16 - Igor Vekić (Vejle).

Obrana: 2 - Žan Karničnik (Celje), 3 - Jure Balkovec (Alanyaspor), 4 - Miha Blažič (Lech), 6 - Jaka Bijol (Udinese), 13 - Erik Janža (Gornik), 20 - Petar Stojanović (Sampdoria), 21 - Vanja Drkušić (Soči), 23 - David Brekalo (Orlando).

Vezni red: 5 - Jon Gorenc Stanković (Sturm), 7 - Benjamin Verbič (Panathinaikos), 8 - Sandi Lovrić (Udinese), 10 - Tim Max Elšnik (Olimpija), 14 - Jasmin Kurtič (Südtirol), 15 - Tomi Horvat (Sturm), 22 - Adam Gnezda-Čerin (Panathinaikos), 24 - Niko Žugelj (Bodo/Glimt), 25 - Adrian Zeljković (Spartak Trnava), 26 - Josip Iličić (Maribor).

Napad: 9 - Andraž Šporar (Panathinaikos), 11 - Benjamin Šeško (Leipzig), 17 - Jan Mlakar (Pisa), 18 - Žan Vipotnik (Bordeaux), 19 - Žan Celar (Lugano).

ŠTO KAŽE GERMANIA, A ŠTO GERMANIJAK?

Očekivano, koeficijenti na Germaniji sugeriraju da je Slovenija apsolutni autsajder skupine i na njoj se može jako dobro zaraditi. Primjerice, za prvo mjesto u skupini, koeficijenti su od 25 do 65, a za drugo mjesto u grupi od 7 do 50, ovisno koga stavite kao pobjednika skupine.

Germanijak? Mi očekujemo jednu čvrstu, agresivnu i trkački sadržajnu Sloveniju, koju nitko od tri protivnika neće 'razbiti'. Ali, pitanje je koliko Slovenija iz svega toga može izvući. Definitivno, Slovenci se najviše pripremaju za utakmicu protiv Srbije, tu vide svoju šansu za prolazak skupine.

PROGNOZA: Borba za treće mjesto u skupini, maksimum - osmina finala.

RASPORED:

16. lipnja, 18 sati, Stuttgart: Slovenija - Danska

20.lipnja, 15 sati, München: Slovenija - Srbija

25.lipnja, 21 sat, Köln: Engleska - Slovenija.

SRBIJA: Uvijek isto pitanje: Hoće li biti top ili flop?


REUTERS/Elisabeth MandlREUTERS/Elisabeth Mandl


Pune 24 godine nije Srbije bilo na Euru, zadnji su put igrali na kontinentalnoj smotri u Nizozemskoj i Belgiji, stigli su do četvrfinala. Tada još pod imenom Srbija i Crna Gora. Ujedno, bio je to i zadnji put da su 'Orlovi' prošli skupinu, četiri su puta igrali na SP-u od 2000. do danas, uvijek zastali u grupi. Gotovo uvijek ponavlja im se slična priča. Velika očekivanja, optimistične najave, odlični igrači, koji igraju u jakim klubovima, a onda - razočaranje. Ili ih prate neke afere unutar momčadi, ili, jednostavno, na velikim turnirima ne pronalaze pravu formu. Dojam je, barem ovako sa strane, da ovaj put očekivanja i nisu tako visoka, nema eurofije, koja je Srbiju pratila prije Katara, što je za reprezentaciju sigurno bolje. Imaju ambicije za prolazak skupine, imaju i kvalitetu, a na drugo veliko natjecanje zaredom odlaze s istim pitanjem, koje ih prati gotovo uvijek: Hoće li biti top ili flop? Sredine gotovo da i nema.

PUT DO EURA

Za razliku od kvalifikacija za Mundijal u Kataru, gdje su došli pobjedom u Portugalu i razbuktali euforiju i navijačku maštu, u kvalifikacijama za Euro nisu briljirali. Skupina im je bila po mjeri, nije tu bilo megamomčadi, završili su drugi iza Mađarske. A ispred Crne Gore, Litve i Bugarske. S time da slabašne Bugare nisu pobijedili nijednom, upisali su dva remija, u Sofiji se spasili u 96.minuti. Od Mađarske su, primjerice, izgubili 1-2 na svom terenu. Ipak, bilo je i to dovoljno za 14 bodova, četiri manje od Mađarske i drugo mjesto, ali daleko od navijačkog transa.

IZBORNIK: DRAGAN PIKSI STOJKOVIĆ

Srbijanska nogometna legenda, izbornik, koji je odveo reprezentaciju na drugo veliko natjecanje zaredom. No, nije više onako nedodirljiv kao što je bio prije SP-a u Kataru, kad je dosegnuo gotovo božanski status u nogometnoj javnosti. Sad se ističu njegovi slabiji potezu, preispituju odluke i potezi. A i on se malo primirio, nema više toliko bombastičnih izjava, javnih istupa. Nedavno je potpisao novi ugovor sa Savezom, navodno je dobio 1,5 milijuna eura na ruke, mjesečno zarađuje oko 100 tisuća eura, a pričalo se i o odšteti od milijun eura, ako dobije prijevremeni otkaz. Što je izazvalo dosta bude u srbijanskom nogometu. No, ono s čime će se svi složiti i to Piksiju ističu kao veliki plus, pozvao je na Euro uistinu sve najbolje igrače, ukinuo praksu da se u sastavljanje popisa 'guraju' raznorazni menadžeri, klupski interesi. Ostao je i vjeran formaciji s trojicom u zadnjoj liniji, testirao je i onu s četvoricom, ali u prijateljskom dvoboju u Rusiji primio četiri komada (4-0). I onda se vratio korijenima.

KLJUČNI IGRAČ: DUŠAN VLAHOVIĆ

Dobra je sezona iza njega, 18 pogodaka za Juventus vrijedni su respekta. I, premda je često, kad je reprezentacija u pitanju, bio u sjeni Tadića i Mitrovića, na Euru bi Vlahović trebao biti udarna napadačka igla Piksijeve momčadi. Istina, u dresu 'Orlova' nije zabio već više od godinu, još od ožujka 2023. i dva gola Crnogorcima. Istina, bio je i ozlijeđen u međuvremenu pa je neke utakmice i propustio, no, u Stojkovićevoj ideji on je siguran u napadu, dok će se Tadić i Mitrović boriti za drugo mjesto u napadu. Postoji opcija i da igraju sva trojica, ali u tom slučaju patila bi defenziva, a to si Srbija, pogotovo protiv Engleske i Danske, ne smije dopustiti.

TAJNO ORUŽJE: NEMANJA GUDELJ

Problem Srbije, pamtimo to i iz Katara, bila je obrana. Prema naprijed Mitrović, Vlahović i Tadić mogu svakoga ugroziti, no, isto tako, svatko je mogao zabiti Srbiji. Zabijali su joj, uostalom, svi suparnici u skupini. Stoga mnogi zagovaraju Nemanju Gudelja kao igrača, koji bi trebao biti ključ obrambenog zida, ispred trojca u obrani, jer niti taj obrambeni zid ne djeluje previše sigurno. Iako je Stojković u generalki protiv Švedske, u kojoj Srbija konačno nije primila pogodak (3-0) započeo bez Gudelja, dojam je tamošnje nogometne javnosti da Gudelj svakako mora imati mjesto u startnih 11 protiv Engleske i biti odgovor na englesku ofenzivu.

JESTE LI ZNALI?

Današnji izbornik Dragan Stojković bio je dio momčadi na zadnjem nastupu Srbije, tada SR Jugoslavije, na Euru. Bilo je to prije 24 godine u Nizozemskoj i Belgiji. U utakmici četvrtfinala, u teško 1-6 porazu od Nizozemske izišao je iz igre u 52.minuti. Prije toga Jugoslavija je igrala na Euru 16 godina ranije, još 1984., a tamo je opet igrao Dragan Stojković. Bio je 19-godišnjak, debitirao je na Euru u porazu 0-2 od Belgije, ušao je u igru u 60.minuti umjesto Mehmeda Baždarevića.

OČEKIVANA POSTAVA (3-4-1-2):

V.Milinković-Savić - Milenković, Veljković, Pavlović - Živković, Gudelj, Ilić, Kostić - S.Milinković-Savić - Vlahović, Mitrović.

SRBIJA NA EURU:

Vratari: 1 - Predrag Rajković (Mallorca), 12 - Đorđe Petrović (Chelsea), 23 - Vanja Milinković-Savić (Torino).

Obrana: 2 - Strahinja Pavlović (Red Bull Salzburg), 3 - Nemanja Stojić (Crvena Zvezda), 4 - Nikola Milenković (Fiorentina), 6 - Nemanja Gudelj (Sevilla), 13 - Miloš Veljković (Werder), 15 - Srđan Babić (Spartak Moskva), 24 - Uroš Spajić (Crvena Zvezda), 25 - Filip Mladenović (Panathinaikos).

Vezni red: 5 - Nemanja Maksimović (Panathinaikos), 10 - Dušan Tadić (Fenerbahce), 11 - Filip Kostić (Juventus), 14 - Andrija Živković (PAOK), 16 - Srđan Mijailović (Crvena Zvezda), 17 - Ivan Ilić (Torino), 19 - Lazar Samardžić (Udinese), 20 - Sergej Milinković-Savić (Al Hilal), 21 - Mijat Gaćinović (AEK), 22 - Saša Lukić (Fulham), 26 - Veljko Birmančević (Sparta Prag).

Napad: 7 - Dušan Vlahović (Juventus), 8 - Luka Jović (Milan), 9 - Aleksandar Mitrović (Al-Hilal), 18 - Petar Ratkov (Red Bull Salzburg).

ŠTO KAŽE GERMANIA, A ŠTO GERMANIJAK?

Ako Srbija postane europski prvak vaš će se ulog povećati čak 80 puta. Toliki je, naime, koeficijent na pobjedu Srbije, jednak kao Austriji i Mađarskoj. Prvo mjesto u skupini 'vrijedi' 5, a prolazak skupine 1.55.

Tako kaže Germania, a mi s Germanijaka predviđamo Srbiji borbu sa Slovenijom za treće mjesto. I u slučaju pobjede prolazak skupine s trećeg mjesta.

PROGNOZA: Treće mjesto u skupini, osmina finala.

RASPORED:

16.lipnja, 21 sat, Gelsenkirchen: Srbija - Engleska

20.lipnja, 15 sati, München: Slovenija - Srbija

25.lipnja, 21 sat, München: Danska - Srbija.


ENGLESKA: IT'S TIME!

Novo veliko natjecanje, nova velika euforija na Otoku. No, ovaj put – potpuno opravdano! Englezi, iako imaju nekih problema u kadru (naročito tu mislimo na poziciju lijevog beka), ove su godine jedni od većih favorita da odu do kraja. Na prošlom Euru zapeli su u finalu, pamti se i dalje onaj promašaj Sake s bijele točke, no sada, kada je Jude Bellingham među pet najboljih igrača svijeta, kada je Saka dodatno sazrio, kad su Cole Palmer, Phil Foden i Declan Rice u formi života, potpuno je razumljivo zašto se na većini engleskih radiopostaja barem jednom dnevno može čuti ‘It’s coming home’.

Doduše, trofej koji po njima ‘dolazi kući’ – tamo nikada nije bio. Pomalo fascinantno zvuči da Englezi imaju samo jedan naslov prvaka svijeta, dok prvaci Europe nisu bili – nijednom! Dvaput su bili treći (68., 96.), jednom drugi (2021.), a mnogi vjeruju da je sada ‘vrijeme’ da zlato obasja vječno pokisli Otok.

Ako bi Englezi osvojili naslov prvaka Europe, Harry Kane upisao bi se u povijesne knjige kao igrač kojem je prvi trofej u karijeri onaj prvaka Europe. Zvuči nestvarno, ali je zaista tako. S druge strane, Jude Bellingham bi čudesnu sezonu s Realom okrunio na najbolji mogući način, dok bi Southgate s trijumfom postao – besmrtnik.

PUT DO EURA

Rutinski i bez stresa. To je, u najkraćim crtama, opis kako su Englezi riješili kvalifikacije za Euro. S njima su u skupini bili Italija, Sjeverna Makedonija, Ukrajina i Malta, a Englezi su do prvog mjesta stigli sa šest pobjeda te dva remija (Ukrajina u gostima i Sj.Makedonija u gostima, obje utakmice 1-1). Dakako, najveći test bile su utakmice protiv Italije, ali Azzurri nisu imali odgovor za Kanea i društvo koji su ih prvo svladali u Napulju (2-1), a onda i na Wembleyju (3-1). Kane je u tim ogledima zabio tri pogotka (dva s bijele točke), a dok su preostali strijelci bili Rice (utakmica u Napulju) te Rashford koji je zbog slabije forme na kraju ostao bez poziva za Euro.

Southgate je odustao od ‘eksperimentiranja’ s trojicom u posljednjoj liniji, Englezi već neko vrijeme prakticiraju 4-2-3-1, odnosno 4-3-3 sustav, a tako će biti i na ovom Euru.


IZBORNIK: GARETH SOUTHGATE

On zapravo uopće nije trener, on je baš izbornik. Jer, trenirao je samo svoj Middlesbrough tri godine prije nego što je 2011. postao trener mlađih uzrasta u reprezentaciji, da bi onda od 2013. preuzeo ‘Laviće’ s kojima je radio tri godine. Od 2016. vodi ‘Lavove’, a dosad je u 95 utakmica na klupi reprezentacije skupio 60 pobjeda, 18 remija i 17 poraza. Samo su Walter Winterbottom (5898 dana), Sir Alf Ramsey (4081 dan) i Sir Bobby Robson (2922 dana) dulje vodili Englesku od njega. Na dan kada Engleska bude otvorila Euro (16. lipnja, Srbija, 21 sat), Gareth Southgate bit će izbornik 2818 dana. U današnje doba, to je podatak vrijedan naklona...

Malo je iznenadio s popisom putnika za Euro, nedvojbeno je najveće iznenađenje što su ‘ispod crte’ ostali Maguire i Rashford iz Man Uniteda, ali engleska javnost više ne propitkuje izbornikove odluke. Svi znamo koliko su bili blizu na prošlom Euru, sjećamo se polufinala SP-a u Rusiji kad se sve moglo okrenuti da Kane iz stopostotne prilike nije pogodio vratnicu, ali Englezima bi sreća nekako uvijek okrenula leđa onda kad im treba njen osmjeh.

Tko zna, možda sve naplate ‘s kamatama’ na protivničkom teritoriju, u Njemačkoj, gdje će za njih navijati – samo oni sami. Southgate zna da ima skupinu čudesnih igrača, ali isto tako mu neke sitnice stvaraju probleme. Englezi jesu jedni od favorita, polufinale bi za njih moralo biti – minimum!

KLJUČNI IGRAČ: HARRY KANE

Možda bi neki očekivali da će ovdje biti napisano ime Judea Bellinghama, ali bez sjajnog Kanea nema ni sjajnog Bellinghama. Sve, dakle, ovisi o tom pravom nogometnom majstoru koji još uvijek čeka na svoj prvi trofej u karijeri. Koliko je samo čudesnih pogodaka postigao, koliko je samo sjajnih asistencija upisao, koliko je samo utjecao na Tottenham i njihov napredak od prosječnog do top kluba... Harry je majstor, nogometni virtuoz, netko tko zna apsolutno sve. I nije fora ‘skupljati lajkove’ na njegov račun, on je veliki nogometaš, netko tko nije zaslužio posprdne komentare. I na terenu i van terena može biti primjer mnogima. Doduše, ne lingvistima, ali ionako pričamo ovdje o nogometu..

Talijani bi za njega rekli ‘nove e mezzo’, Englezi ‘nine and half’, dok bi se na našim prostorima Harryjeva pozicija prevela kao ‘devet i pol’. To je Harry Kane. Ali, da bi Engleska otišla do kraja, njegova igra ne smije biti ocijenjena s devet i pol, ona mora biti čista desetka. Kane čini sve druge boljima, takav je igrač, ali isto tako zahtjeva da se puno toga ‘vrti’ oko njega. Ove sezone je u dresu Bayerna skupio 45 nastupa u svim natjecanjima, a može se pohvaliti s 44 pogotka i 12 asistencija. Konstatirali smo ranije, ali nije na odmet ponoviti – Harry je majstor.

TAJNO ORUŽJE: ANTHONY GORDON

Prema Transfermarktu, Englezi su uvjerljivo ‘najteža’ reprezentacija na Euru, a i na svijetu (1.52 milijarde eura), stoga je teško za nekoga istaknuti da je ‘tajno oružje’. Ali, kad bismo morali pikirati jednog igrača čiji nas bljesak ne bi iznenadio i za koga vjerujemo da bi mogao u Njemačkoj još malo pokazati kakva je klasa, onda je to Anthony Gordon.

On je prvo ime Newcastlea, igrač koji je ove sezone upisao double-double učinak u Premier ligi (11 pogodaka, 10 asistencija), a jako je dobar kad suparnička obrana nije u potpunosti fokusirana samo na njega. A kad smo kod fokusa suparnika, budući da će na terenu biti istovremeno s Bellinghamom, Kaneom, Sakom i ostalim velemajstorima, prostora bi trebalo biti. Mladić (23) rođen u Liverpoolu, koji ima i irske i škotske korijene, uglavnom će u igru ulaziti u drugom dijelu (trebao bi dijeliti minutažu s Ezeom i Palmerom), a baš onda kada protivnik bude umoran, a Anthony silno motiviran da pokaže kako je s razlogom na popisu (neki smatraju kako je on trebalo ostati ‘ispod crte’ na uštrb Rashforda), moglo bi se svašta dogoditi...

JESTE LI ZNALI? CRYSTAL PALACE JE ENGLESKA, ENGLESKA JE CRYSTAL PALACE

Dean Henderson, Marc Guéhi, Adam Wharton i Eberechi Eze je Crystal Palaceov poker aseva koji na ovom Euru brani boje Engleske. Usporedbe radi, Arsenal i Liverpool imaju po tri igrača, Newcastle, Aston Villa, Manchester City i Manchester United po dva, dok Chelsea samo jednog. Možda je poziv Whartonu neke iznenadio, ipak je odigrao samo 16 utakmica u Premier ligi dosad (u veljači je stigao u Palace iz Blackburna za 21 milijun eura), ali Southgate sigurno zna što radi.

Već neko vrijeme izbornik uglavnom boravi u Londonu, ali iako su mnogi vjerovali da primarno prati utakmice Arsenala, Chelseaja i Tottenhama, izgleda kako na njega najveći dojam ostavljaju posjeti Selhurst Parku...

OČEKIVANA FORMACIJA:

POPIS IGRAČA S BROJEVIMA:

Vratari: 23 - Dean Henderson (Crystal Palace), 1 -Jordan Pickford (Everton), 13 - Aaron Ramsdale (Arsenal);

Braniči: 15 - Lewis Dunk (Brighton & Hove Albion), 22 - Joe Gomez (Liverpool), 6 - Marc Guéhi (Crystal Palace), 14 - Ezri Konsa (Aston Villa), 3 - Luke Shaw (Manchester United), 5- John Stones (Manchester City),12 - Kieran Trippier (Newcastle United), 2 - Kyle Walker (Manchester City);

Vezni: 8 - Trent Alexander-Arnold (Liverpool), 16 - Conor Gallagher (Chelsea), 26 - Kobbie Mainoo (Manchester United), 4 - Declan Rice (Arsenal), 25 - Adam Wharton (Crystal Palace);

Napadači: 10 - Jude Bellingham (Real Madrid), 20 - Jarrod Bowen (West Ham United), 21- Eberechi Eze (Crystal Palace), 11 - Phil Foden (Manchester City), 18 - Anthony Gordon (Newcastle), 9 - Harry Kane (Bayern), 24- Cole Palmer (Chelsea), 7 - Bukayo Saka (Arsenal), 17 - Ivan Toney (Brentford), 19 - Ollie Watkins (Aston Villa)

ŠTO KAŽE GERMANIA, A ŠTO GERMANIJAK?

Prema Germaniji, Englezi su prvi favoriti za osvajanje Eura! Da će Southgateova družina otići do kraja nudi se tečaj 4.0, dok je na Francuze 5.0. Dakle, Englezi imaju ‘pole position’! Što se tiče prvog topnika Eura, tu je ‘glavni osumnjičeni’ Kylian Mbappé (5.50), ali je prvi iza njega Harry Kane (6.50). Zanimljivo, na četvrtom mjestu je Jude Bellingham na kojeg se nudi tečaj 20, a ista stvar vrijedi i za Fodena. Da će Saka biti najraspucaniji plaća se tečajem 35, a zanimljivo je da se u ponudi mogu pronaći još Watkins (50), Palmer (65) te Toney, Gordon i Bowen (100).

PROGNOZA: Polufinale

RASPORED:

16. lipnja

Veltins Arena, Gelsenkirchen: Srbija – Engleska, 21.00

20. lipnja

Deutsche Bank Park, Frankfurt: Danska - Engleska, 18.00

25. lipnja

RheinEnergieStadion, Köln: Engleska - Slovenija, 21.00


DANSKA: ISKUPLJENJE U NJEMAČKOJ

Nakon očajnog SP-a u Kataru, kad su u skupini s Australijom, Tunisom i Francuskom osvojili svega jedan bod, Danski nogometni savez bio je na velikom testu – smijeniti ili ostaviti Kaspera Hjulmanda. Nakon podulje rasprave, koja nije trajala samo jedan dan, odlučili su ipak dati još jednu priliku legendi Nordsjaellanda koju on ipak nije uprskao.

U reprezentaciji su osvanula neka nova lica, ali zanimljivo je kako je ‘core’ ostao isti. Eriksen, iako su mnogi vjerovali da bi mogao reći ‘dosta’, naročito zbog svega što se dogodilo na prošlom Euru, je zadržao krunu na glavi, ali ovaj Euro bi za njega ipak moglo biti posljednje veliko natjecanje. Što je, uostalom, i razumljivo, budući da je danskom princu danas 32. Kad posljednji put skine taj crveni oklop s bijelim linijama, Dance će predvoditi napadač Man Uniteda i Christianov suigrač Rasmus Højlund (21) koji je i sadašnjost i budućnost reprezentacije. Doduše, još uvijek njegova riječ u svlačionici nije toliko teška, ali nakon ovog Eura, to bi se moglo promijeniti.

PUT DO EURA

U kvalifikacijama za Euro Danska nije imala pretjerano tešku skupinu. Oni su bili uvjerljivi favoriti u skupini H, a na kraju su tu ulogu opravdali osvojivši prvo mjesto s 22 boda. Nisu bili besprijekorni, upisali su jedan remi i dva poraza, ali zajedno sa Slovencima (isti broj bodova, slabija gol-razlika), izborili su novo veliko natjecanje.

Zanimljivo, nakon četiri odigrana kola imali su svega sedam bodova. Neočekivano su pokleknuli u Kazahstanu koji je bio bolji s 3-2, da bi onda odigrali 1-1 u Ljudskom vrtu gdje ih je dočekala Slovenija. Neki su tada pomislili kako je Hjulmandu trebalo dati otkaz odmah poslije SP-a, no Danci su potom nanizali pet pobjeda i tako rutinski priveli kvalifikacije kraju. Kad je već sve bilo riješeno, izgubili su od Sjeverne Irske, s tim da je to bila jedna prilično nevjerojatna utakmica u kojoj je realniji rezultat bio 0-5 za Dance nego 2-0 za Sjeverne Irce. Ali, zato je nogomet to što jest...

IZBORNIK: KASPER HJULMAND

Igračka karijera 52-godišnjeg izbornika Danske bila je praktički nepostojeća. Igrao je za danske niželigaše, s tim da je najvećeg traga ostavio u B93-u, današnjem drugoligašu. Trenerskim se poslom počeo baviti 1998., kad je imao samo 26 godina, a prvih 10 godina proveo je u Lyngbyju gdje je radio praktički sa svim uzrastima, da bi onda posljednje dvije godine vodio prvu momčad.

U ljeto 2008., na poziv Mortena Wieghorsta, dolazi u Nordsjaelland gdje je tri godine bio pomoćni trener nekadašnjem danskom reprezentativcu koji je, zanimljivo, danas pomoćni trener Hjulmandu u reprezentaciji! Kad je Wieghorst otišao iz kluba, Hjulmand ga je naslijedio, a Nordsjaelland je potom u dva navrata vodio ukupno šest godina. Kratko se okušao u Bundesligi, na klupi Mainza izdržao je tek nešto više od pola godine, a reprezentaciju Danske vodi već četiri godine te je dosad u 50 utakmica skupio 32 pobjede, pet remija i 13 poraza. S Hrvatskom se susreo dvaput, oba puta u Ligi nacija 2022. godine, a od Dalićeve družine upisao je dva poraza, prvo na Parkenu kad je Pašalić postavio konačnih 1-0 u 69., a onda i na Maksimiru kad je Majer ušao u igru u 78. pa onda u 79. izvrsno pogodio za konačnih 2-1.

Foto: LAURENCE GRIFFITHS/Action ImagesFoto: LAURENCE GRIFFITHS/Action Images

KLJUČNI IGRAČ: RASMUS HOJLUND

U redu, Eriksen je majstor, dirigent, desetka kakvih nema puno u današnjem nogometu, ali Rasmus Højlund je sadašnjost i budućnost reprezentacije Danske. Robustan, skočan, snažan. Ali i prilično agilan za svoju visinu. Tek mu je 21, još puno može napredovati, a svoju prvu sezonu u dresu Uniteda, gdje je stigao za 73.9 milijuna eura iz Atalante, okončao je s respektabilnih 16 pogodaka u svim natjecanjima.

On je igrač koji živi od ubačaja, nije netko tko će si sam kreirati priliku za pogodak, ali ako mu se pusti samo malo prostora, on će to kazniti. Velika perspektiva, ali isto tako i već sada velika snaga Danske.

TAJNO ORUŽJE: ANDREAS SKOV OLSEN

Nije baš da je spominjanje Skov Olsena ‘otkrivanje tople vode’, ali ipak je riječ o igraču koji igra u Belgiji pa tako široj nogometnoj javnosti nije pretjerano poznat. Ima 24 godine, njegova lijeva noga je stvarno sjajna, a osim pozicije desnog krila, može igrati i na lijevoj strani. Ove sezone postigao je čak 26 pogodaka u svim natjecanjima te na Euro dolazi u sjajnoj formi. Club Brugge ga je doveo iz Bologne prije dvije i pol godine za ‘samo’ 6.4 milijuna eura, a očekuje se da će njegov izlazni transfer biti jedan od većih u povijesti Jupiler Pro lige.

On je Hjulmandovo otkriće, baš je pod vodstvom današnjeg izbornika upisao svoje prve seniorske minute u dresu Nordsjaellanda, što daje dodatnu težinu priči zašto se baš od njega očekuje da na ovom Euru ‘zabljesne’. Za reprezentaciju Danske dosad je skupio 30 nastupa.

JESTE LI ZNALI?

Na Olimpijskim igrama 1908. godine Danska je odigrala svoje prvu nogometnu utakmicu. U četvrtfinalu su, za početak, svladali s 9-0 drugu momčad Francuske, da bi onda u polufinalu bili bolji opet od Francuza, ovog puta A reprezentacije, s nevjerojatnih 17-1. Sophus Nielsen zabio je 10 pogodaka u tom ogledu, a zanimljivo je kako je za Dansku tada igrao Harald Bohr, brat poznatog nobelovca Nielsa Bohra.

Inače, Danci su 1992. godine bili prvaci Europe, s tim da su na natjecanje naknadno pozvani budući da je bivša Jugoslavija izbačena zbog ratnih zbivanja. Danci su u epskom polufinalu prvo svladali Nizozemce nakon udaraca s bijele točke (jedini tko je promašio u raspucavanju bio je Van Basten), da bi onda u finalu s 2-0 svladali Njemačku. Iako je njihovo osvajanje Eura bila neviđena senzacija, u momčad turnira izabrana su samo dvojica Danaca - vratar Peter Schmeichel te veznjak Brian Laudrup.

OČEKIVANA FORMACIJA:
POPIS IGRAČA S BROJEVIMA:
Vratari: 1 - Kasper Schmeichel (Anderlecht), 22 - Frederik Ronnow (Union Berlin), 16 - Mads Hermansen (Leicester);

Braniči: 6 - Andreas Christensen (Barcelona), 4 - Simon Kjaer (AC Milan), 2 - Joachim Andersen (Crystal Palace), 3 - Jannik Vestergaard (Leicester), 18 - Alexander Bah (Benfica), 5 - Joakim Maehle (Wolfsburg), 25 - Rasmus Nissen Kristensen (Roma), 17 - Victor Kristiansen (Bologna), 13 - Mathias Jørgensen (Brentford);

Vezni 10 - Christian Eriksen (Manchester United), 8 - Thomas Delaney (Anderlecht), 21 - Morten Hjulmand (Sporting Lisabon), 23 - Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham), 15 - Christian Norgaard (Brentford), 7 - Mathias Jensen (Brentford), 14 - Mikkel Damsgaard (Brentford), 26 - Jacob Bruun Larsen (Burnley), 11 - Andreas Skov Olsen (Club Brugge)Napadači: 24 - Anders Dreyer (Anderlecht), 12 - Kasper Dolberg (Anderlecht), 9 - Rasmus Hojlund (Manchester United), 19- Jonas Wind (Wolfsburg), 20 - Yusuf Poulsen (Leipzig).Đ


Tečaj da će Danska osvojiti Euro isti je onom kao da će Hrvatska osvojiti Euro – 40. No, za pobjedu u skupini Hrvati imaju, po Germaniji, manje šanse, jer na Dalićeve trupe tu se nudi tečaj 5.50, a na Dance 5.

Što se tiče prolaska skupine, na Dance se nudi tečaj 1.35, dok je tečaj da će Højlund biti prvi topnik prvenstva primamljivih 35, a najbolji igrač prvenstva okruglih 100!

Prognoza: Prolazak skupine

Raspored:

16. lipnja

MHPArena, Stuttgart: Slovenija – Danska, 18.00

20. lipnja

Deutsche Bank Park, Frankfurt: Danska - Engleska, 18.00

25. lipnja

Allianz Arena, München: Danska - Srbija, 21.00



Tagovi

Euro 2024Najava Euro 2024Slovenska nogometna reprezentacija

Ostale Vijesti