Jurica Galoic/PIXSELL
Jurica Galoic/PIXSELL

RNK Split i GNK Dinamo: Identitet vuku iz Kraljevine Austro-ugarske, a u novijoj povijesti Plavi su s Parka mladeži doveli praktički jednu postavu reprezentativaca

Vrijeme Čitanja: 6min | pon. 13.02.23. | 09:17

Na Valentinovo 2023. Dinamo gostuje na Parku mladeži nakon gotovo šest godina. Posljednji put susreli su se dan prije obljetnice nikad odigrane utakmice protiv Crvene zvezde.

Nakon uspješno apsolvirane Istre 1961 u prvenstvu, pred Dinamom je gostovanje u Splitu na Parku mladeži u sklopu zaostale utakmice osmine finala Hrvatskog nogometnog kupa. Pobjednik će u četvrtfinalu igrati protiv Lokomotive, a u dvoboju između trećeligaša i prvaka države, jasno je tko je ogroman favorit za prolaz u iduću rundu natjecanja.

Dinamo se vraća na Park Mladeži nakon gotovo šest godina. Posljednju utakmicu protiv Splita Dinamo je odigrao 12. svibnja 2017., dan prije obljetnice nikad odigrane utakmice protiv Crvene zvezde. Zanimljivo, gotovo šest godina kasnije Dinamo se vraća na Par mladeži na Valentinovo, još jedan kultni datum novije Dinamove povijesti, pogotovo za njegove najvatrenije navijače, budući da se na sutrašnji dan, prije 23 godine, vratilo 'sveto ime' Dinamo.

Tog 12. svibnja, u 33. kolu tadašnjeg prvenstva, Dinamo je slavio s 1:0 pogotkom današnjeg napadača sarajevskog Željezničara Armina Hodžića u 55. minuti. Tom pobjedom Dinamo je ostao u utrci za naslov koji je na kraju pripao Rijeci čime je prekinuta 11-godišnja Dinamova dominacija u prvenstvu. Dinamo je u toj sezoni ostao i bez Kupa, u varaždinskom finalu bolja je također bila Rijeka s 3:1, A Dinamo je to finale izborio upravo preko Splita i Parka mladeži. Nakon 6:0 pobjede u Zagrebu, Purgeri su u Split stigli na 'odrađivanje posla'. Utakmica je završila bez pogotka te je pretposljednji susret ova dva takmaca tog proljeća 2017. završio neriješeno.

Tri dana prije te utakmice u Kupu, i 10 dana nakon 6:0 pobjede u prvom dvoboju polufinala, Dinamo je na Maksimiru svladao Split u prvenstvu s 4:0. Ponovno je raspucan bio Armin Hodžić koji je zabio dva gola, a po jedan su zabili Sammir i Ante Ćorić. U prve dvije prvenstvene utakmice u spomenutoj sezoni, Dinamo je slavio s po 1:0. Domagoj Antolić zabio je jedini pogodak na Maksimiru, a Petar Stojanović na Parku mladeži.

Prema tome, u posljednjoj sezoni Splita u najvišem rangu hrvatskog nogometa, ujedno i posljednjoj u kojoj Dinamo nije osvojio naslov, Plavi su slavili u pet od šest međusobnih utakmica, a jedan dvoboj završio je neriješeno. Ukupna gol-razlika Dinama protiv Splita te sezone bila je 13:0. Crveni su prvenstvo završili na posljednjem 10. mjestu s 18 osvojenih bodova.

No, Split nije dobio licencu ni za 2.HNL te je od sezone 2017./18. zaigrao u trećem rangu hrvatskog nogometa. Klub koji je u sezoni 2014./15. ostao na korak do Europske lige, izgubivši u playoffu od Torina s ukupnih 0:1, koji je iste sezone igrao finale kupa s Dinamom i izgubio jedanaesterce, klub koji je na ljeto 2015. prodao Marka Roga u Dinamo za pet milijuna eura, a Sokola Cikalleshija u Basaksehir za 1.8, zatim ljeto kasnije (2016.) Amira Rrahmanija i Ante Majstorovića u Dinamo za ukupnih 2.1 milijun eura, završio je u trećoj ligi na pragu stečaja.

Gdje je u tih dvije godine nestalo tih devet milijuna eura, nećemo analizirati u ovome tekstu. Split se od tada nalazi u trećem rangu hrvatskog nogometa, u dva navrata završio je pri vrhu lige, ali 2.HNL, današnju 1.NL više nikada nije vidio.

Povijest ova dva kluba je međusobno isprepletena, ponajviše što se tiče transfera i igrača koji su nosili dresove oba kluba. Već smo spomenuli da je Dinamo u razdoblju od ljeta 2015. do ljeta 2016. Splitu platio 7.1 milijun eura za usluge Marka Roga, Amira Rrahmanija i Ante Majstorovića. Na ljeto 2016., zajedno s Rrahmanijem i Majstorovićem u Maksimir je stigao i sadašnja brojčana, ne i nominalna 'jedinica' Plavih Danijel Zagorac, kao slobodni igrač.

Nekoliko godina ranije, na ljeto 2012. Dinamo je, također kao slobodnog igrača, u svoje redove doveo Duju Čopa, danas napadača Šibenika. A što se tiče spomenutog ljeta 2017., u kojem je Split ispao iz prve u treću ligu, iz Splita u Dinamo transfer su napravila i braća Baturina. Sinovi 'ikonskog' Mate Baturine, tada 17-godišnji Roko, 14-godišnji Martin i 13-godišnji Marin, crveni dres Splita zamijenili su plavim dresom Dinama. Roko Baturina danas je član španjolskog Racinga, a najtalenitiraniji sin Martin danas je prvotimac Dinama i jedan od najperspektivnijih igrača hrvatskog nogometa, dok je najmlađi Marin član niželigaša Maksimira.

Napomenimo da je ulazni transfer iz Splita u Dinamo još davne 1985. ostvario i Josip 'Jozo' Bogdanović, dubrovački napadač koji je u Maksimiru proveo dvije sezone. Od značajnijih igrača koji su nosili dres oba kluba trena, dakako spomenuti i Kristijana Jakića koji je do Maksimira stigao 'okolnim putem', preko zagrebačke Lokomotive.

Što se tiče transfera iz Zagreba u Split, njih je bilo dosta manje. Dinamo je još 2015. u Split kao slobodnog igrača poslao tek Dinu Špehara.

NEPRECIZNA GODINA OSNUTKA, BROJNE PROMJENE IMENA

Dinamo i Split imaju još jednu poveznicu, a koja se odnosi na brojne promjene imena i nerazjašnjenu točnu godinu osnutka. Poznata je priča o točnoj godini Dinamovog osnutka, je li to 1945. kada su komunističke vlasti rasformirale sve klubove koji su se natjecali u ligi NDH-a i kada je na temeljima Grašanskog, ali i ostalih zagrebačkih klubova, osnovan Dinamo? Je li to 1911. kada je osnovan Prvi hrvatski športski klub Gradjanski, Dinamov službeni (i identitetski) prethodnik, ili pak 1903. kada je osnovan HAŠK, rival Gradjanskog, a čiju je povijest od 1991. do 2000. svojatala i tadašnja Croatia, prije nje HAŠK-Građanski.

Tu, potom, dolazimo i do te famozne promjene imena. Stvaranjem samostalne države Dinamo je promijenio ime u HAŠK-Grašanski, pa u Croatiju. Na već spomenuto Valentinovo 2000. vraća se ime NK Dinamo Zagreb, da bi se na proljeće 2011. ime kluba promijenilo u Građanski nogometni klub Dinamo (bez Zagreb) kako bi se naglasila tradicija i godina osnutka Građanskog. Bilo je tu još svega, istovremeno su postojala dva pravna entiteta, Dinamo š.d.d. i Dinamo udruga građana, od kojih potonji postoji još i danas...

Ako ste mislili da je povijest Dinamove godine osnutka i primjene imena zbunjujuća, što tek reći za povijest Splita koji je 16. travnja 1912. (godinu i tri dana nakon osnutka 1.HŠK Gradjanski) osnovan kao HRŠD Anarh. S obzirom na to da je Hrvatska tada bila dio Kraljevine Austro-ugarske, klub s imenom Anarh, dakako, nije mogao postojati te je brzo rasformiran, već do početka Prvog svjetskog rata 2014.

Nakon gotovo pet godina neaktivnosti, klub se početkom 2019. ponovno oformio pod originalnim imenom Anarh. No, kako je Hrvatska tada bila dio Kraljevine Jugoslavije, klub pod imenom Anarh, dakako, niti tada nije mogao dugo postojati. Nakon samo tri mjeseca klubu je zabranjen rad te je osnovan novi klub JSNK Jug. Međutim, klub je nastavio gajiti 'anarhistički' identitet te je već 1921. ponovno rasformiran te je osnovan JŠK Slavija. Međutim, trajanje kluba trajalo je svega nekoliko mjeseci te je krajem iste godine došlo do 'fuzije' s tadašnjim niželigašem SK Splitom.

Međutim, taj klub se u svibnju 1924. ponovno rasformirao te su igrači i uprava kluba ušli u JŠK Borac, klub osnovan 1919. koji je potrajao čak četiri godine odnosno do Šestosjećanske diktature kada su ukinuta sva 'radnička sportska društva' u tadašnjoj kraljevini.

Članovi tadašnjeg Borca pristupaju splitskom HAŠK-u (još jedna poveznica između Dinama i Splita), međutim sada je problem postao prefiks 'Hrvatski' u imenu kluba te je 1930. klub promijenio ime u JŠK Split. Split je pod današnjim imenom stigao i do prve Hrvatsko-slovenske lige, da bi se u srpnju 1940., u već zahuktalom Drugom svjetskom ratu, klub spojio s klubom Majstor s mora.

Međutim, dolaskom Drugog svjetskog rata u Hrvatsku, tadašnju NDH, ponovno se zaustavlja rad Splita, kao i svih ostalih splitskih klubova. Nakon završetka rata i pokretanjem socijalističke Jugoslavije, Split ponovno aktivirao da bi se, ipak, krajem 1947 fuzirao s ostalim splitskim sportskim klubovima u Fiskulturno društvo Hajduk, koje se brzo raspustilo i osnovalo SD Arsenal koje je 1952. postalo Radničko sportsko društvo Split.

Ta 1952. je Dinamova 1945. godina od koje RNK Split neprekidno funkcionira od danas, no današnji splitski trećeligaš svoj identitet i godinu osnutka vuče iz 16. travnja 1912., odnosno HRŠD Anarha, isto kao što Dinamo svoj identitet i godinu osnutka vuče iz godinu dana starijeg 1.HŠK Gradjanski.



Tagovi

Dinamo ZagrebGNK DinamoRNK SplitSplitHrvatska nogometna ligaHNL

Ostale Vijesti