Marko Prpic/Pixsell
Marko Prpic/Pixsell

Rat za ZNS: Rudeš vuče konce, Dinamo se oglasio, ali Svetina broji potpise!

Vrijeme Čitanja: 3min | uto. 23.09.25. | 12:30

Dinamo se oglasio tek priopćenjem, Boban i dalje bježi od novinara, a borba za ZNS svodi se na šutnju iz Maksimira i nervozu iz Rudeša. Svetina broji pedesetak potpisa, oporba traži vrijeme i sanja novi termin Skupštine na proljeće

Zakuhalo se u zagrebačkom nogometnom sokaku. Oko ZNS-a bruji i kipi, a Dinamo se dugo držao po strani, kao da se njih sve to ne tiče, dok je zapravo Rudeš taj koji kolo vodi, tražeći promjene na vrhu Saveza. No, u ponedjeljak – Maksimir šalje priopćenje. Kratko i jasno: “GNK Dinamo nema namjeru sudjelovati niti podržavati ovakav način rada ZNS-a.”

Legitimno, očekivano, ali – polovično. Logično je bilo da će netko iz Maksimira, kao nogometne perjanice grada Zagreba, progovoriti o izborima koji kucaju na vrata, ali sve to ostaje na pola rečenice. Jer efekt nije u papirima, u mailovima ni u priopćenjima. Efekt je kad netko stane pred kamere i javno kaže:

“Nećemo, a evo i zašto nećemo.”

Od Bobana, međutim, slaba vajda. Otkako je zasjeo u Maksimir, imao je tek tri javna nastupa. Prvi – bez novinarskih pitanja. Drugi – snimljen i režiran u klupskim prostorijama pa pušten u javnost. Treći – dok je predstavljao trenera Kovačevića, govorio je samo Kovačević. Sve u svemu, predsjednik ne voli pitanja. Možda mu ne pašu, možda mu ne paše da ga pitaju, primjerice, je li kojim slučajem sklopljen taj famozni pakt Dinama i Hajduka o zajedničkom ulasku u HNS, kako vele kuloari...

I tu leži problem. Jer sve dok iz Maksimira netko ne kaže naglas što im zapravo smeta, osuđeni smo na poluinformacije i evidentnu šutnju prekrivenu kratkim priopćenjima. U međuvremenu, kroz iste te kuloare dopire vijest da Dinamu ne odgovara tako brzi termin Skupštine ZNS- koja je prebačena s proljetnog termina na idući ponedjeljak.

Ako je to glavni argument, onda im baš i ne drži vodu. Tim više što smo u Maksimiru gledali ekspresan postupak – u manje od dva mjeseca izrađen je nacrt novog Statuta, provedena javna rasprava (usred ljeta, uz osam dana za amandmane, od kojih je prošao tek jedan!), Skupština ga usvojila, Grad ga blagoslovio, sazvani su izbori, održana nova Skupština i Dinamo ima novog predsjednika i IO. Ekspresno i po slovu zakona. Cinik u nama bi rekao da svi u Gradu rade tako svoj posao kao djelatnici Gradskog ureda za opću upravu i imovinsko-pravne poslove - Zagreb bi procvjetao!

Pa zašto onda Dinamo traži dlaku u jajetu kod ZNS-a? Još kad znamo da Savez svoje izbore ima točno 18 dana od raspisivanja, po Statutu koji vrijedi već godinu i pol. A u Maksimiru? Njihovi izbori, od gradskog zelenog svjetla do izborne Skupštine – 22 dana. Tek četiri dana razlike.

Dakle, jasno je – ne ide za proceduru, nego za politiku. Jer protivnike Tomislava Svetine boli glava: rokovi su kratki, lobiranja nema dovoljno, a podrška klimava. Tek prošli tjedan, jedva deset potpisa. A Svetina ih danas na kontu ima pedesetak.

Oporba s Rudešom na čelu vlaka, umjesto Dinamom koji bi valjda trebao biti taj koji predvodi promjene, i bilo da Rudešani vjeruju u svoju misiju ili su tek nečiji izvođači radova i produžena ruka, računa na drugi scenarij: proglasiti Skupštinu od 29. rujna nelegitimnom i tražiti novu, na proljeće. Do tada bi imali dovoljno vremena za lobiranje te gurnuli u orbitu svog kandidata – odvjetnika Nikolu Badovinca. A Zagreb, onaj nogometni, kao i uvijek, gleda iz prikrajka i šapće svoje verzije istine iz šturih priopćenja.


Zaigraj odmah (HNL), Germania!

Cjelokupnu Germanijinu ponudu na Hrvatsku nogometnu ligu pronađite i proučite OVDJE.


Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.


Tagovi

ZNSGNK Dinamo izboriGNK DinamoSkupština GNK DinamoZvonimir BobanTomislav Svetina

Ostale Vijesti