Rapidov klinac u Barceloni: Wunderkid među velikim dečkima
Vrijeme Čitanja: 5min | čet. 21.10.21. | 10:01
Usporđuju ga sa Salahom, odbio je City, United i BVB da bi ovog ljeta prešao u Barcelonu, a prve nogometne korake napravio je u klubu za kojeg danas igra Sandro Gotal, a svojevremeno i Ivica Vastić
Rapidovo ljeto obilježio je transfer, i to službeno posudba. Klub je posljednjeg dana lipnja napustio 18-godišnji Yusuf Demir koji je za odštetu od 500 tisuća eura posuđen Barcelonci, a Katalonci imaju pravo otkupa njegovog ugovora za dodatnih deset milijuna.
Demir je ponajveći talent koji se pojavio iz Rapidove škole nogometa posljednjih godina. Prvi profesionalni ugovor s klubom potpisao je kao 15-godišnjak, a prve seniorske minute upisao je u sezoni 2019/20.
Kada je početkom prošle sezone zabio svoj prvi gol u zeleno-bijelom dresu u pretkolu Lige prvaka protiv Genta, postao je najmlađi austrijski strijelac u povijesti kontinentalnih i domaćih natjecanja. U ostatku sezone nije prestajao sretati pažnju na sebe, postao je etablirani prvotimac Rapida, a postigao je ukupno devet golova i pridodao tri asistencije.
Austrijski izbornik Franco Foda početkom godine ga je nagradio pozivom u reprezentaciju za koju je i debitirao u susretu protiv Farskih otoka u sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Nije bio dio nacionalne vrste na Euru, ali u je prvom dijelu ove sezone počeo je češće dobivati minutažu.
Demir je u dosadašnjoj kratkoj karijeri najčešće igrao kao desno krilo, poziciju s koje voli ulaziti u sredinu i namještati se na jaču lijevu nogu, ali može pokriti i ostale pozicije u završnoj trećini. Krase ga velika brzina, dobar dribbling i snalažljivost u situaciji jedan na jedan, te direktnost u igri. Također je opasan u izvođenju prekida. U dobrom dijelu skautskih izvještaja po stilu igre uspoređivan je s Mohamedom Salahom, s kojim dijeli poziciju i sličnu visinu.
Ljudi obično ne vole kada se nedokazane mlade igrače uspoređuje s ponajboljima na svijetu, ali činjenica je da je Demir odlilčnim prošlosezonskim partijama koje je pružio kao 17-godišnjak na sebe privukao interes europskih velikana, koji je najzad rezultirao transferom u Barcelonu.
“Yusuf Demir nas je sve iznenadio. Nitko u Austriji nije očekivao da ove sezone bude u prvoj momčadi Barcelone. Otkako je to poznato Austriju je zahvatilo ludilo. On je danas najveća nada našeg nogometa i oko toga nema dvojbe” izjavio je u razgovoru za Mundo Deportivo austrijski izbornik Foda.
Kako bi se pridružio Barceloni, Demir je odbio ponude Manchester Cityja, Uniteda, Borussije Dortmund, Bayern Munchena, Bayer Leverkusena i Rome, a njegov agent otkrio je da je Demir veliki fan Lea Messija, te da mu je dugo vremena želja bila otići u Barcelonu. Karijera ovog mladića koji živi svoj san imala je strelovit razvoj, a njene prve stanice jako su bitne u povijesti austrijskog nogometa općenito
Po rođenju je Bečlija, rođen u turskoj obitelji doseljenoj iz Trabzona. Demirovi su živjeli skromno, majka im je radila kao prodavačica, a djeca su se bavila nogometom. Yusufov dvije godine mlađi brat Furkan i danas igra za mlađe kategorije Rapida.
Yusufov prvi klub bio je First Vienna, najstariji klubu u zemlji osnovan 1894. i šesterostruki prvak. U ovom aktualnom trećeligašu igrala su još neka poznata imena poput Ivice Vastića, bivšeg trenera Borussije Dortmund Petera Stögera, Andreasa Herzoga, najboljeg strijelca Svjetskog prvenstva 1978. Marija Kempes i bivšeg Hajdukovog igrača Sandra Gotala.
Kao desetogodišnjak napustio je redove slavnog niželigaša i prešao u klub za koji je pored Barcelone navijao od djetinjstva - Rapid. Uspon mu je bio brz, a trenutak koji ga je posebno izdvojio i etablirao kao elitnog talenta bio je tradicionalni omladinski Mercedes kup u Njemačkoj, kada je ponio titulu najboljeg igrača na dva uzastopa izdanja ovog natjecanja.
“Rijetko sam vidio nekoga kome se lopta toliko lijepi za nogu i tko je tako dobro distribuira” izjavio je tada impresionirani Toni Polster, najbolji strijelac u povijesti austrijske reprezentacije.
Bitnu ulogu u njegovom dovođenju u Barcelonu imao je Bojan Krkić (senior, ne njegov sin), klupski skaut koji je ljude u Barci uvjeravao da Demirove karakteristike odgovaraju profilu igrača kojima Barcelona povijesno teži. Nakon realizacije transfera bilo je predviđeno da Demir igra za Barceloninu B ekipu u trećem rangu španjolskog nogometa, ali je toliko zadivio Ronalda Koemana na pripremama da je priključen prvoj ekipi. Zabio je pogodak u utakmici protiv Stuttgarta, a već u idućoj protiv Juventusa je asistirao Memphisu Depayu.
Tako je naizgled krenuo stopama Pedrija i Gavija, koji su isto tako naglo ubačeni među Barcine ‘velike dečke’. Međutim, treba se još strpiti i vidjeti hoće li Demir njihovim stopama. U službenim utakmicama ove sezone upisao je samo jedan start od prve minute, a teško je i da ćemo ga vidjeti u prvoj postavi u El Clasicu ovog vikenda.
Njegov talent je neosporan, njime je zaludio Austriju i bio jedan od najboljih igrača tamošnje Bundeslige u dobi u kojoj većinu njegovih vršnjaka brinu stvari poput popravnog iz matematike i prištića, ali ovo je razina više.
⚠️ Yusuf Demir was one of the great revelations in pre-season but has lost prominence recently.
— Barça Buzz (@Barca_Buzz) October 15, 2021
• Barcelona have an option to buy him for €10m at the end of the season and have not decided yet whether they will execute it or not.#FCB 🇦🇹
Via (🟡): @sport pic.twitter.com/KWsBw4f2hO
Ovo je također razina na kojoj mnogi talenti ne uspiju, ne nužno vlastitom krivicom, već i zbog nepovoljnih okolnosti. Barcelona je klub koji posljednjih sezona ima blago rečeno nesmotrenu sportsku politiku, a neki igrači su zbog toga ispaštali. Sjetimo se samo transfera Francisca Trincaoa, igrača čija je prirodna pozicija ista kao i Demirova i koji je nakon dolaska također odlično igrao na pripremama u ljeto 2020. godine.
Trincao je doveden kao veliki talent iz Brage i plaćen je više od 30 milijuna eura. Prva sezona bila je razočaravajuća, nije dobivao priliku u kontinuitetu, a nije imao ni definiranu poziciju, budući da je Koeman često mijenjao sustav tražeći izlaz iz rezultatske krize. Niti punih godinu dana nakon dolaska u Kataloniju našao se tisućama kilometara udaljen od Camp Noua, doslovno i figurativno. Sada je na posudbi u Wolvesima koji ga mogu otkupiti za manji iznos od onoga za koji ga je Barca potpisala.
Taj scenarij upozorenje je svim mladim igračima kako se ranim pridruživanjem klubovima na najvišoj razini lako može izgubiti koja godina igračkog razvoja. Ako vrlo brzo ne zadivite, nećete dobivati kontinuiranu priliku, a već iduće ljeto mogu si priuštiti nekog drugog tko že vas zamijeniti. Nakon El Clasica Barcelona igra igra nešto manje izazovne utakmice protiv Raya i Deportiva, a jedan golobradi Bečlija sigurno će nestrpljivo čekati priliku da svijetu dokaže zašto ga se smatra top talentom.
Piše: Bartul Čović