Posao cvjeta - De Arrascaeta

Vrijeme Čitanja: 6min | uto. 15.01.19. | 19:02

Najkontroverzniji transfer ove zime i najskuplji u brazilskoj povijesti.

Urugvajska „desetka“ digla je Brazil na noge postavši najskuplji nogometaš u povijesti tamošnjeg nogometa. U jednom od najkontroverznijih transfera južnoameričkog nogometa, De Arrasaceta je prešao iz Cruzeira u Flamengo. Crno-crni u toj zemlji nisu običan klub.

Rubo-negri iz Rija su najpopularniji klub u Brazilu, a kako njegovi navijači rado ističu – i na svijetu! Prema brojnim istraživanjima Flamengo ima preko 40 milijuna navijača ne računajući „internacionalce“, poput Unitedovih azijskih fanatika, Realovih u Kini, odnosno Barcinih u Japanu. Nijedan klub na svijetu nema toliko navijača unutar državnih granica vlastite zemlje.

Onda valjda i priliči da takav velikan veže svoje ime uz najskuplji transfer u povijesti brazilskog nogometa, međutim, način na koji je proveden i tajming izazvali su buku na cijelom kontinentu.

De Arrascaetin nedavni transfer iz Cruzeira vrijedio je 76 milijuna brazilskih reala, odnosno oko 18 milijuna eura. Dosadašnji rekorder bio je Carlos Tevez čijia je prodaja iz Boca Juniorse u Corinthians 2005. godine  bila teška 60 milijuna reala. Treće mjesto također drži Flamengo, a to je prošlogodišnja kupnja Vitinha iz CSKA za 10 milijuna uera. Gigant iz Rija, čini se, ima para. Troše kao pijani milijunaši, ali to bi moglo biti pogubno.

S obzirom na to da je najpopularniji brazilski klub to ne zvuči toliko čudno, ali s obzirom u kakvoj financijskoj situaciji je bio posljednja dva desetljeća… Imali su identičan problem kao i mnogi tamošnji klubovi, korumpiranog predsjednika iz političkog svijeta, raspikuću koja spiska sve što klub ima i potom pobjegne, a klub ostavi u dugovima.

Povijest crno-crvenih u posljednjih 20 godina nije bitno drugačija. Flamengo je imao takvog šefa, trošio je više nego što je mogao, preplaćivao islužene „zvijezde“, a za mlade dragulje uzimao samo postotak za menadžersko posredovanje. Agencije preko kojih je radilo, dizale su ogromne iznose od odšteta, a ljudi iz kluba su ih amenovali, jasno, uz lagani rikverc na njegov privatan račun.

Unatoč gramzljivom korumpiranom vlasniku, Flamengo je uspjevao podići pokoji transfer, slavni naslov iz 2009. godine kad je u klubu bio bivši interovac Adriano, te legenda tamošnjeg nogometa Rambo Petković Peći. Značajnijih naslova, ipak, nema, ali može se pohvaliti kako nikad nije ispao u Serie B.

Međutim, sve više i više tonuo je u financijsku krizu, ali 2013. godine dogodilo se čudo. Na klupskim izborima pobijedio je opet političar, što nije tako čudno, no Eduardo Bandiera de Melo nije bilo kakav političar – on je ljevičar.

Naime, nije bio član mejnstrim političkih stranaka, nego male ljevičarske partije sa samo jednim mandatom u državnom saboru. Bandiera je sa sobom doveo financijske genijalce, ekonomiste i ostale stručnjake koji vrte lovu po rukama i zasukao rukave.

Počeli su trošeći ono što imaju, primjerice, novac od TV prava za koja Flamengo ima najbolji ugovor u zemlji i drugi najveći sponzorski ugovor za reklamu na dresu. U samo tri godine mandata njegove uprave, Flamengo se osovio na noge, a za još tri otplatio je sve dugove i prvi put nakon dugo vremena bankovni račun je zasvijetlio zeleno.

Navijači ipak više vole dobar nogomet, novac i cijela priča oko financijske stabilnosti nije nosila suviše tereta kod ultrasa i na prošlogodišnjim izvorima pobijedila je populistička struja Rodolfa Landina. Riječ je o bivšem direktoru nekoliko velikih brazilskih tvrtki i nekadašnjem Bandijerinom suradniku, odnosno potpiredsjedniku u svom prvom mandatu, koji je prekinuo radi neslaganja s ostatkom uprave oko stezanja remena, odnosno trošenja novca na igrače.

Lani je uvjerljivo pobijedio i obećao uložiti 140 milijuna reala u 2019. godini, djelomično su to nakupili prodajom Viniciusa Juniora u Real Madrid i Lucasa Paquete u Milan za ukupno 80 milijuna eura.

S tom lovom trebali su živjeti dugo i sretno u budućnosti, ali već su manje-više sve spiskali…

Tako je počelo vruće ljeto 2019. godine i još traje jer je trenutačno u tom kraju svijeta ljeto. Na ionako jak kadar u kojem su bili Diego Alves (bivši Valencijin majstor za penaleI, Ivan Piris (bivši bek Rome), Juan (bivšim stoperom Rome i Brazila), Everton Ribeiro (bivši najbolji igrač lige), Diego (da, on!), Rodolfo (bivši stoper Beškitaša), Vitinho i Lincoln, pojačali su Rodrigo Caio, čijiu polovicu ugovora su otkupili od Sao Paola za 5 milijuna eura. Zatim su od Intera posudili Gabriela Barbosu, za čiju godišnju gažu plaćaju Interu 3,5 milijuna eura…

No, na sve to puče bomba! Flamengov posljednji transfer bio je dolazak Giorgiana de Arrasacete, ali posao je bio obavijen velom tajne koji do danas nije razjašnjen.

Za njega kažu kako je najbolji kreativac u Serie A, u 2018. godini zabio je 15 komada i još deset namjestio, ali prvi forte su mu genijalni potezi, driblinzi na malom prostoru, kasični  „fantazist“. Takvi igrači imaju osobit status u najvećoj državi južnoameričkog kontinenta. Ipak je kod njih samba glavni ples, a mali pleše oko lopte da je to milina gledati…

Ljetos ste ga mnogi neznajući koga gledate imali priliku vidjeti na Mundijalu, naslijedio je Forlanovu 10-ku i dobio mjesto u startnoj postavi Urugvaja protiv Egipta, ali taj će trenutak htjeti što prije zaboraviti. Mnogi su ga najavljivali kao novu najbolju stvar na svjetskoj nogometnoj smotri, ali dobio je samo još jednu priliku – protiv Rusije. Nije se proslavio…

Za klub druga priča, vješt dribler, sjajna kontrola lopte, pregled igre, slobodnjak, pas precizan kao snajperska puška… Jednom riječju – španer! Cruzeirovi navijači nisu ga mogli gledati strahujući od njegovog mogućeg odlaska u neki od brazilskih klubova, navodno su organizirali molitvena bdijenja za njegov transfer u Europu.

Prije nekoliko tjedana stigao je dan od kojeg su strahovali svi navijači Cruzeira, naime od njegovog menadžera Daniela Fonsece dobio je ponudu od 10 milijuna eura za njega i zamalo ju prihvatio ne trepnuvši! Samo da bi saznali kako dolazi od Flamenga i zatim su je odbili. Samo da bi je kasnije prihvatili.

Brazilcima je nogomet religija, ali novac je svetinja, otvoren novčanik otvara sva vrata, pa čak i u Belo Horizonteu, pa čak i ako je na novčaniku Flamengov grb… Zašto? Jer su Brazilci još uvijek uz nogomet i sambu, majstori korupcije, pronevjere i ostalih financijskih malverzacija.

U Europi su fiktivni klubovi i menadžerski fondovi gotovo istrijebljeni, ali u zemlji karnevala posao cvate! Rijetko koji klub ima potpuno vlasništvo nad svojim igračem, nerijetko manje od 50 posto. Agenti i njihovi lihvarski poslovi uzimaju ogroman postotak odšteta, a nogometni klubovi služe im kao protočni bojler za gotovinu.

Često koriste manje južnoameričke klubove, poput Deportivo Maldonada iz Urugvaja jer je u toj zemlji porez najmanji na kontinentu. Svojevrsna južnoamerička Švicarska i ne treba biti prebistar za zaključiti zašto se takvi poslovi obavljaju preko urugvajskih klubova.

Takav je bio i ne tako čudnovat slučaj De Arrascaete i Cruzeira…

Prije tri godine u ovo vrijeme, Cruzeiro je otkupio 20-godišnjeg De Arrascaetu iz Defensora plativši oko četiri milijuna za pedesetpostotno vlasništvo nad ugovorom. Međutim, nisu mogli staviti pare gdje im je bila labrnja i rate su počele pristizati sve sporije. Uspjeli su otkupiti smo 25 posto ugovora, a drugu polovicu polovice kupio je BH Supermarket, brazilski Lidl.

Defensor, De Arrascaetin menadžer i obitelj ostali su vlasnici druge polovice. Barem tako tvrde jer urugvajski mediji prenose kako je taj dio kolača otkupio njegov agent Fonseca, inače bivši igrač Juventusa, i njegovi suradnici. Bivši nogometaš po završetku igračke karijere postao je vrlo uspješan menadžer, ali i lopov svoje vrste… Naime, zastupao je Suareza i Cavanija svojedobno, ali su ga potjerali jer ih je varao za lovu.

Kad je Flamengo ove zime sve glasnije zakucao na vrata Cruzeira, morali su popustiti te ga prodati za 13 milijuna eura, koje će podijeliti u omjeru, pet milijuna Supermarketu i još osam Cuzeiru. Za dodatnih pet milijuna crno-crveni su kupili još 20-postotni paket nad igračem od Defensora, kojem je ostalo još samo 70 posto. Preostalih 30 još su u rukama Fonsece i menadžera.

Kad podvučete crtu, doista djeluje bizarno na koliko se strana dijeli njegov transfer. Brazilska posla…

 

 

               

 


Tagovi

Giorgian de Arrascaetabrazilska nogometna ligaCruzeiroFlamengo

Ostale Vijesti