REUTERS/Sarah Meyssonnier
REUTERS/Sarah Meyssonnier

Od UEFA-e se traži više novca za klubove koji razvijaju igrače za elitu, autor inicijative Lokomotivin direktor

Vrijeme Čitanja: 3min | pon. 12.05.25. | 14:51

Time bi se honorirali i svi oni koji stvaraju mlade talente, ali od njihovog truda i rada na kraju profitiraju 'velike ribe'

Kada neki igrač ostvari transfer, FIFA-ina pravila diktiraju da se pet posto od te svote uplati na račune klubova u kojima se taj nogometaš razvijao kao mladi igrač, sve od njegovog 12. do 23. rođendana, ovisno koliko se dugo i kad zadržao u tim omladinskim pogonima. No, takvo što je zapravo samo jednokratna pomoć klubovima koji mukotrpno rade i trude se pri stvaranju brojnih mladih talenata, a čije 'vrhnje' na kraju poberu tzv. velike ribe.

Ipak, kako bi se pomoglo tim klubovima, ponajviše onim malim, stigla je zanimljiva inicijativa iz redova Udruga europskih klubova (UEC), čiji je autor Lokomotivin direktor Dennis Gudasić. Prema tom planu, UEFA bi svake godine od svoje zarade izdvojila dodatnih pet posto, a ta bi sredstva potom uplaćivala klubovima koji su u mlađim kategorijama razvijali igrače s nastupima u UEFA-inim klupskim natjecanjima te sezone.

Dakako, ne bi svaki od tih tzv. razvojnih klubova dobio jednaku količinu novca, već bi se raspodjela temeljila na minutaži koju su ti igrači imali te koliko su njihovi aktualni klubovi bili uspješni u aktualnoj sezoni, uz tu iznimku da bi klubovima koji sudjeluju u Ligi prvaka pristup tom fondu bio zabranjen.

Time se želi unaprijediti već spomenuta FIFA-ina praksa oko nagrade za razvoj mladih igrača, jer u UEC-u smatraju da je ona zastarjela, nepredvidiva i nepoštena, odnosno da honorira transfere umjesto stvarnog uspjeha mladih igrača. Isto tako, stav je te udruge da ni UEFA-in fond solidarnosti za klubove iz liga čiji predstavnici igraju u europskim natjecanjima nije dovoljno dobar, jer ne nagrađuje razvoje klubove prema zaslugama.

Kako stoji u objavi UEC-a, ova nova inicijativa donijela bi pošteniji pristup ovakvoj situaciji, odnosno da bi se rad i trud klubova direktno vidio te osjetio na njihovim računima. Isto tako, ovakav bi prihod donio financijsku stabilnost tim klubovima, što je ključno za rast i održivi razvoj te kompetitivnost manjih klubova. Također, ovo bi potaknulo klubove za još veći razvoj mladih igrača, jer bi to moglo imati vrlo pozitivan utjecaj na njihov rad.

Naveli su pritom i nekoliko primjera, pa bi tako talijanski petoligaš Pavia dobio čak 321.000 eura, zbog toga što je u njenim redovima sve do svoje 22. godine igrao sadašnji Interov as Francesco Acerbi. Isto tako, Barcelonin branič Jules Koundé svojem bi nekadašnjem klubu i francuskom četvrtoligašu Bordeauxu donio 768.000 eura.

Kad bi se, pak, sagledale brojke za prošlu sezonu i primijenio ovakav model, čak 1.447 klubova diljem Europe dobilo bi neku vrstu kompenzacije, počevši od prvog Ajaxa s 5,4 milijuna eura, pa sve do posljednjeg Paliluca iz šestog ranga srpskog nogometa s tek 1.000 eura nagrade. Zanimljivo, među primjerima se našao i zagrebački Dinamo, on bi na temelju igrača koje je proizveo kroz godine i njihovog uspjeha u UEFA-inim natjecanjima kroz sezonu 2023./2024. dobio čak 1,95 milijuna eura, što ga smješta na visoko 17. mjesto. (HP)


Zaigraj odmah, Germania!

Cjelokupnu Germanijinu ponudu pronađite i proučite OVDJE.


Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.


Tagovi

UEFAUEFA Liga prvakaAleksander ČeferinDennis Gudasić

Ostale Vijesti