Reuters
Reuters

Od kud lova? Bili su pred 'raspadom', a sada ponovno imaju jednu od najjačih momčadi svijeta (GRAFIKA)

Vrijeme Čitanja: 5min | pon. 18.07.22. | 09:05

Barcelona je, za sada, najrastrošnija na tržištu.

Negdje u ovo vrijeme prošle godine Barcelona je bila pred 'raspadom'. Riječ 'raspad' shvatite uvjetno, Barcelona je jedan od najvećih nogometnih klubova svih vremena, brend i institucija koja se ne može samo tako raspasti. No, situacija je na Camp Nou bila sve samo ne bajna. Barcelonini dugovi, uzrokovani nesavjesnim trošenjem novaca, ali i pandemijom koronavirusa, premašili su nevjerojatnih milijardu eura, a u klubu su pokušavali na sve načine pronaći formulu s kojom bi zadržali Lea Messijia u svojim redovima. Nisu uspjeli, početkom kolovoza postalo je jasno da će Messi napustiti Kataloniju, a 10 dana kasnije i službeno je postao igračem Paris Saint Germaina.

Barcelona je tako, osakaćena dugovima i bez svoje ikone krenula u novu sezonu u kojoj su, osim bez Messija, ostali i bez Antoninea Grizemanna koji je prešao u Atletico Madrid. Kao njihove alternative dovedeni su Memphis Depay i Sergio Aguero kao slobodni igrači. S Messijem i Griezmannom u kadru Barcelona je sezonu ranije ostala bez naslova prvaka Španjolske, a u Ligi prvaka je teško stradala od PSG-a. Bez njih dvojice, Barça je bila još nemoćnija. Pod vodstvom Ronalda Koemana, vrlo su brzo ostali bez objektivnih šansi za naslov, a u Ligi prvaka upisivali su 0:3 poraze od Bayerna, Benfice...

Barcelona se nalazila u 'bezizlaznoj' situaciji, navodili su strani mediji, trebat će im nekoliko godina da se oporave od velikih dugova i naviknu na eru bez Lea Messija. Smatralo se kako Blaugrana neće moći zadržati svoje najveće talente, Pedrija, Gavija, Ansu Fatija, da će klub napustiti Frenkie de Jong... neki su išli toliko daleko da se govorilo i o bankrotu...

No, prvo je na klupu stigla klupska legenda Xavi umjesto Ronalda Koemana, Pedri i Ansu Fati produžili su ugovore (ne i Gavi kojem isti ističe na kraju predstojeće sezone), a onda je stigao i zimski prijelazni rok, kao slobodni igrači stigli su Adama Traore, Pierre Emerick Aubameyang i Dani Alves, a za 55 milijuna eura doveden je Pau Torres iz Manchester Cityja.

Dojam se drastično popravio, Barça je na kraju završila na drugom mjestu, s velikim zaostatkom za Realom, doduše, ali kako je sve u jednom trenutku prvog dijela sezone izgledalo, učinak je bio puno bolji od predviđanja.

Barcelona se i dalje nalazi u teškoj, nećemo reći bezizlaznoj financijskoj situaciji, barem ako se pogleda klupska bilanca. Prošla sezona završena je s minusom od oko 150 milijuna eura, no klub više ne treba izdvajati astronomske plaće za Lea Messija, Antoinea Griezmanna, otišao je Sergio Aguero, Philippe Coutinho je prodan u Aston Villu, plaću Clementa Lengleta preuzeo je Tottenham... samo naoko se lakše diše.

Barcelona u svojem kadru i dalje ima dosta igrača na koje Xavi ne računa u predstojećoj sezoni, a veliko su opterećenje za klupsku blagajnu. Samuel Umtiti, Oscar Migueza, Miralem Pjanić, Martin Braithwaite pa i Memphis Depay samo su neki od igrača za koje bi bilo najbolje da ovog ljeta pronađu nove sredine, prije svega zbog velike konkurencije na njihovim pozicijama.

Nakon svega navedenog, čovjek bi se možda iznenadio na činjenicu da je Barcelona u ovom trenutku najrastrošniji klub na europskom tržištu! Blaugrana je za sada dovela Raphinhu iz Leedsa za 55 milijuna eura (+ 10 milijuna bonusa) i Roberta Lewandowskog iz Bayerna za 45 milijuna (+ pet milijuna bonusa), dakle, na odštete su izdvojili 100 milijuna eura (115 ako računamo bonuse).

Uz sve to, kao slobodni igrači dovedeni su Franck Kessie iz Milana, Andreas Christensen iz Chelseaja (iako još nisu registrirani, jer Barcelona nije zadovoljila kriterije financijskog fair-playa u La ligi... za sada), a produženi su ugovori s Ousmaneom Dembeleom, odbijena je lukrativna ponuda (oko 70 milijuna eura) Manchester Uniteda za dovođenjem Frenkijea de Jonga....

Ne samo to, nego Barcelona i dalje radi na (besplatnom) dovođenju Marcosa Alonsa i Cesara Azpilicuete iz Chelseaja, spominje se Jules Kounde iz Seville, čak i Bernardo Silva iz Manchester Cityja...

Svi ovi igrači imaju astronomske plaće (Barcelona će samo na plaće za iduću sezonu morati izdvojiti više od pola milijarde eura, unatoč značajnim rezovima na tom polju prošlog ljeta), dug se, tvrdi ESPN, popeo na 1.3 milijarde eura, stoga, opravdano pitanje, od kud Barceloni love?

Barcelona je samo na zadnja tri plaćena transfera (Torres, Raphinha i Lewandowski) izdvojila preko 160 milijuna eura, generalno klub troši puno više nego što privređuje. Kako bi pribavila sredstva za nova pojačanja i plaće igrača, Laporta je prodao 10 posto od novaca kojeg klub dobije za TV prava i to za sljedećih 25 godina čime je uprihodio 207.5 milijuna eura.

Klub na sve načine pokušava uprihoditi sredstva da zaključa budžet za tekuću sezonu. Barcelona je potpisala novi sponzorski ugovor s jednom platformom za audio streaming u iznosu od 70 milijuna eura po sezoni (u četiri godine inkasirat će 280 milijuna eura), na četiri pripremne utakmice na turneji u SAD klub se također nada uprihoditi značajna sredstva. Barcelona je pokrenula svoju kriptovalutu i NFT-ove, cilj je povećati prihod od marketinga i zaradu na dan utakmice...

Također, klub želi prodati 49.9 posto udjela u tvrtki BLM koja se brine marketingom i licenciranjem Barceloning brenda, čime bi kratkoročno uprihodili značajan novac, ali će dugoročno na ovoj transakciji sigurno izgubiti.

Sve u svemu, Barceloni više ne igra mađioničar Messi, ali klub zapravo ima bezbroj mađioničara u računovodstvenom odjelu kluba, koji rade nevjerojatne financijske vratolomije kako bi klub, za početak, bio u okvirima financijskog fair-playa, a onda i kako bi se izvukao iz - nama običnim smrtnicima - neshvatljivo visokih dugova koji su premašili 1.3 milijarde eura.

Dojam je kako je Barceloni u ovom trenutku, uz 'magiju' klupskih ekonomista i menadžera, jedini način da preživi tako da ponovno postane najjači klub svijeta, vratiti titule prvaka Europe i Španjolske u svoje vitrine, ali i da se riješi igračkog viška u kadru, na taj način skine teret njihovih plaća, a zaradi i značajna sredstva na njihove odštete.

Oba scenarija nisu nedostižna, ali niti lagano ostvarila. Međutim, s ovakvom postavom prvi je ipak postao puno realniji...



Tagovi

BarcelonaPrimera

Ostale Vijesti