Nijemac koji će suditi derbi na Poljudu: "Kada griješimo to nije namjerno, a u nekim trenucima sam tražio psihološku pomoć"
Vrijeme Čitanja: 4min | čet. 21.03.24. | 09:07
Berlinski FIFA sudac govori o suočavanju s prosvjedima navijača, raspravama o VAR-u, ali i tome kako je u nekim trenucima tražio pomoć kako bi se nosio s gustim rasporedom i pritiscima
Veliki okršaj Hajduka i Dinama 30. ožujka na Poljudu trebao bi suditi Nijemac - Daniel Siebert. Rođen 1984. u Istočnom Berlinu, i sam je dugo je igrao nogomet, a kao tinejdžer džeparac je nadopunjavao kao sudac, a u dobi od 20 godina odlučio je nastaviti karijeru suca. Inače, honorarno predaje sport i geografiju u sportskoj školi Hohenschönhausen, u Bundesligi je debitirao 2012., u Ligi prvaka 2015., a s Europskim prvenstvom 2021. je proslavio debi na velikom turniru.
Prošle je godine Berlinčanin, koji sada živi u Köpenicku, vodio finale DFB-Pokala na Olimpijskom stadionu, koje je Leipzig dobio 2-0 protiv Eintracht Frankfurta, a sada bi trebao suditi najveći hrvatski derbi, iako se još čeka službena potvrda vijesti, iako se već spominje da će mu pomoćnici biti Jan Seidel i Rafael Foltyn, kao i da će on za ovu utakmicu zaraditi 6000 eura, dok će pomoćnici dobiti svaki po tri. No, o tom po tom...
Prouči cjelokupnu ponudu na Germaniji i zaigraj odmah (Igraj odgovorno, 18+)
Inače je i veliki zaljubljenik u tenis, ali ga loptice na travnjacima Bundeslige nisu tolio veselile. Koliko je Bundesliga bila blizu otkazivanja utakmice zbog prosvjeda?
"U nekim utakmicama nije puno nedostajalo. Međutim, imali smo plan u više koraka za rješavanje problema koji je bio transparentan svima. Mislim da navijači nikada nisu htjeli riskirati baš posljednju fazu, prekid utakmice. Teško mogu zamisliti da je ulazak potencijalnog investitora važniji od uspjeha vlastitog kluba. Nitko ne želi izazvati prekid igre i potencijalni gubitak bodova za "zelenim stolom"", rekao je Siebert za Berliner Zeitung u opsežnom intervjuu.
UŽIVO: Hajduk - Dinamo
Kladite se uživo na utakmicu 28. kola hrvatskog nogometnog prvenstva koja se igra na Poljudu:
ODIGRAJ ODMAH!
Uz sve te prosvjede i pritiske izvana, želite li možda povratak "igara duhova" kao u doba koronavirusa?
"Ghost igre mnogo je lakše suditi nego igre s navijačima, ali još uvijek vam nedostaje ono najvažnije: obožavatelji. Drago mi je da su se vratili. Ne žalim se kada navijači kritiziraju moje odluke - možda bih i ja učinio isto kao navijač da imam osjećaj da sudac zviždi protiv mog kluba. Navijači nisu neutralni, nego predani svom klubu. To je dio toga, moramo se nositi s tim. Ipak, kao i svaki sudac, volio bih naravno više razumijevanja i poštenja u našem radu. Mi smo sportaši koliko i igrači. A kada griješimo – kao i svi drugi – to naravno nije namjerno."
Rekli ste da se dobro nosite s vanjskim pritiskom.
"Imamo široku bazu u DFB-u. I stariji kolege i stručnjaci iz drugih područja uglavnom su nam dostupni kao sugovornici. Također imamo mogućnost potražiti sportsku psihološku pomoć. Već sam to radio kada je mentalno opterećenje bilo jako veliko i imao sam pretrpan raspored. Ako imate trodnevni ritam utorak/srijeda Liga prvaka, zatim opet DFB-Pokal, Bundesliga za vikend i onda važna međunarodna utakmica, morate biti u mogućnosti nakon svake utakmice napuniti mentalnu bateriju i biti svjež u glavi i to je dobar trenutak da razgovarate sa sportskim psihologom."
A kako se nosite sa sportskim pritiskom na terenu?
"Način na koji se nosite s pritiskom donošenja odluka na terenu razvija se tijekom godina. Počneš u amaterskom području, znaš da je medijska pozornost puno manja, obično nemaš uživo utakmicu i rijetko te pitaju za intervju. Zahtjevi rastu iz lige u ligu, igra postaje brža, igrači se sve više otrgnu, a vi sve više ulazite u ulogu. Kad dođeš u Bundesligu, sve te kvalitete već imaš i ne moraš ih prvo učiti. Za to ste se unaprijed kvalificirali, razvijajte svoju osobnu strategiju i stalno je prilagođavajte okolnostima."
Otkrio je i koliko inače prati nogomet.
"U slobodno vrijeme gledam dosta utakmica ili barem sažetke. Moderan sudac mora biti u toku. Kad sljedeći vikend budem sudio momčadi A protiv momčadi B, moram znati što se dogodilo u njihovim prethodnim utakmicama. Jer me klubovi mogu suočiti s odlukama u ovim utakmicama. Osim toga, događaji iz prethodnih utakmica uvijek daju poticaj za uspostavljanje kontakta: na primjer, ako je netko zabio sjajan gol u prošloj utakmici, ja mu čestitam na igri. Onda se probije led prije utakmice i nastane sasvim drugačiji odnos suca i igrača."
Prema mnogim navijačima u Njemačkoj nedostaje transparentnosti.
"Nisu uvjeti isti na svakom stadionu. Određene stvari mogu funkcionirati na Olimpijskom stadionu u Berlinu ili Allianz Areni u Münchenu, ali možda ne na manjim stadionima jer tamo možda ne postoje tehnički zahtjevi. Međutim, možete uvoditi inovacije samo ako se one stvarno mogu implementirati u svim fazama. Trenutna situacija sigurno neće ostati takva zauvijek, VAR sustav će se prilagoditi nogometu. I sigurno se kad-tad može dogoditi da sudac svoju odluku nakon pregleda na terenu obrazloži objavom preko stadionskog mikrofona. Također se može dogoditi da gledatelji vide kako se odluka pregledava na videozidu na stadionu. U nekom trenutku možda ćete moći čuti i komunikaciju između suca i VAR-a uživo - sve su to stvari o kojima se razmišlja i radi."
Ali i dalje se raspravlja o subjektivnim odlukama.
"I ovdje imamo vrlo dobru stopu od preko 90 posto, čak i prije VAR-a, ali VAR je opet povećao stopu. Nećemo postići 100 posto, ali možemo biti zadovoljni. Također: Pokažite mi napadača koji zabija u 90 posto svojih udaraca. Koji branič redovito pobjeđuje u 90 posto svojih duela? Koji igrač ima prolaz preko 90 posto u nekoliko utakmica zaredom? Pogreške će uvijek biti i ostati ljudske, kako za suce tako i za igrače. Moramo doći do točke da se u javnosti govori o 97, 98 posto ispravnih sudačkih odluka, a ne samo dva ili tri posto pogrešnih. Sa napadačem je drugačije - devet puta ne zabija, ali pobjednički gol postiže desetim udarcem u sudačkoj nadoknadi i svi ga slave. Tada rijetko tko govori o devet prethodnih promašenih zicera", kaže Siebert.
Cijeli intervju pročitajte OVDJE.