Kako će navijački Wimbledon večeras po prvi put ugostiti svoju najgoru noćnu moru

Vrijeme Čitanja: 4min | uto. 14.03.17. | 17:14

Večerašnji ogled Wimbledona i MK Donsa prvi je sudar ovih grozomornih rivala na terenu navijačkog kluba, nastalog na pepelu nekoć premierligaškog kluba. Kako će se suočiti s njihovom noćnom morom?

Mnoga rivalstva imaju bizaran kontekst.

Neka su uvjetovana regionalnim/geografskim karakterom, druga povijesnim, treća socioekonomskim… Ali priča o velikom derbiju AFC Wimbledona i Milton Keynes Donsa u engleskoj League One, trećem razredu engleskog nogometa, osebujna je.

Priča je zapravo započela 2002. godine, kada su u Plough Laneu, jugozapadnom dijelu Londona, priveli kraju „život na aparatima“ nekoć kultnog Premierligaša, Wimbledon FC, koji je u jednom trenu čak i bio na čelu prve engleske lige. Stvar je na simboličnoj razini krenula nizbrdo kada je seniorska momčad preseljena s legendarnog Plough Lanea zbog čuvenog „Taylor Reporta“, izvještaja s tragedije na stadionu Hillsborough. Na temelju njega je pokrenuta potpuna rekonstrukcija stadionske infrastrukture u Britaniji, što je uključivalo i odrednice te restrikcije spram navijača, a što je iziskivalo da klubovi ulože u adaptaciju ili u potpunu renovaciju stadiona. Mnogi će tvrditi da je upravo Taylor Report dao konačno zeleno svjetlo potpunoj komercijalizaciji engleskog nogometa, koja je u suštini protjerala dotad izrazito dominatnu radničku klasu s tribina.

Wimbledon je s tog malog i bučnog stadiona odselio u svibnju 1991., pošto je uprava kluba odlučila da je neisplativo krenuti u rekonstrukciju ipak neuglednog zdanja. Predložili su izgradnju novog stadiona od 20 tisuća mjesta u Mertonu, što je bilo odobreno od strane lokalnog gradskog odbora, ali do izgradnje nikada nije došlo. Plough Lane su do 1998. godine koristili i Wimbledon i Crystal Palace, ali za utakmice rezervnih ekipa, dok su prve momčadi igrale na Selhurst parku, domu Crystal Palacea.

Klub je odlaskom sa Plough Lanea počeo gubiti podršku lokalne zajednice iz koje se udaljio, što je dalo zeleno svjetlo da pod opravdanjem „gubitka interesa“ Pete Winkelman, glazbeni producent i čovjek iza projekta MK Stadium, koji bi objedinio nogometno-poduzetničke tendencije u ciljano naseljavanom području zvanom Milton Keynes. Winkelman je imao plan izgradnje stadiona od 30 tisuća ljudi na tom planski naseljavanom području, ali za početak izgradnje trebalo je imati i kompetitivni nogometni klub. Bilo je mnogo ponuda njegovog konzorcija klubovima s londonskog područja, ali Wimbledon je okarakteriziran kao onaj koji je zbog seobe iz lokalne zajednice najidealniji kandidat. Štoviše, tadašnji vlasnici Wimbledona bili su skloni seljenju kluba sa Selhursta i prodaji, što je bilo idealno Winkelmanu. U svibnju 2002. godine, jedanaest godina nakon što su napustili danas nepostojeći Plough Lane, navijači Wimbledona izgubili su i konačnu bitku. Njihova žalba je odbačena, a klub je nakon forsiranog bankrota prebačen u Milton Keynes i preimenovan u MK Dons, službeno osnovan 2004. godine.

Navijači su paralelno odlučili osnovati AFC Wimbledon, klub koji bi ponovno predstavljao ponos lokalne zajednice i prkos komercijalnim projektima koji ponos otimaju iz ruku ljudi. Dok su oni gradili svoju priču, MK Dons je nailazio na otpor gdje god je stigao. Klubovi su redom odbijali igrati „prijateljsku“ utakmicu s potpunim antipodom nogometnih vrijednosti i svega što bi one trebale predstavljati, ali s druge strane u nogometnoj kulturi kakva je engleska dogodilo se nešto opet kontradiktorno. Lokalna zajednica, iako sklepana vladinim projektom i bez opipljive komunalne povijesti, žudila je za nečim što bi ih predstavljalo. MK Dons, koliko god umjetni bili, dobili su podršku jednako tako „umjetne okoline“ Milton Keynesa.

MK Dons i navijački AFC Wimbledon su se nakon deset godina igrom sudbine našli u istoj ligi, nakon što su Donsi lani ekspresno ispali iz Championshipa, a navijači od prve probe maltene organizirane u lokalnom pubu došli do treće lige. Došlo je vrijeme da se dva nevjerojatna i mrska rivala susretnu licem u lice. Dosad su već odigrali tri susreta, od čega dvaput u kup natjecanju, a u sva tri su odigrani na Stadium mk-u, stadionu od 30.500 mjesta koji je bio i povod cijeloj priči. I u sve tri utakmice bolji su bili MK Donsi, kao da žele natrljati dodatno soli na ranu navijačima Wimbledona.

Međutim, večeras od 20:45 vidjet ćemo prvu utakmicu u povijesti između ova dva kluba na Kingsmeadowu, u londonskom Norbitonu. Osiguranje je na visokoj razini, ali dok se iz samog Wimbledona nadaju kako će sve proći u sportskom ozračju, i sami su se odlučili malo podbosti svoje omražene „rođake“. Kako iz samog kluba poručuju, žele da ovo bude „tek obična utakmica koju će oni pobijediti“, ali pritom u skladu s klupskom tradicijom u program utakmice neće osloviti MK Dons punim imenom, već samo sa „Milton Keynes“. Također, nigdje se neće isticati klupski grb gostujućeg sastava.

Veznjak Ben Reeves izjavio je kako su igrači „svjesni koliko je ova utakmica važna za navijače i za sam klub“, dodavši kako će „napraviti sve da učine ljude u i oko kluba ponosnima večeras“. Iako za one koji su prije petnaest godina odlučili da priča o Wimbledonu ne smije završiti ponos predstavlja sama činjenica da su u svojoj borbi uspjeli sačuvati svoju povijest.

(Foto: Action Images)

Germanijak pratite i na našoj Facebook stranici!


Tagovi

MK DonsAFC Wimbledon

Ostale Vijesti