Li Bo/XinHua/PIXSELL
Li Bo/XinHua/PIXSELL

Hrvatskom nogometašu krivotvorili su potpis, slagali ga za plaće, a klub je danas mrtav

Vrijeme Čitanja: 3min | pon. 03.05.21. | 10:29

Jedva je čekao da pobjegne iz zemlje

Kineski nogometni balon je pukao. Jasno je to bilo još prije nekoliko mjeseci kad su tamošnje državne vlasti odlučile uvesti ’salary cap’ na plaće nogometaša. A među žrtvama propasti velikog i skupocjenog projekta se našao i hrvatski igrač Marko Bašić.

Prije nekoliko godina kineski klubovi su odlučili ulagati nenormalne novce u dovođenje atraktivnih imena.

Argentianc Lavezzi je u Hebeiju potpisao ugovor vrijedan 28 milijuna eura godišnje! Brazilac Oscar je stigao iz Chelsea u Shangai SIPG za plaću od preko 23 milijuna eura godišnje. U istom klubu je njegov sunarodnjak Hulk imao preko 16 milijuna eura po sezoni. Afrikanac Cedric Bakambu je u Beijingu igrao za skoro 20 milijuna eura godišnje. Preko 15 milijuna godišnje zarađivali su i Graziano Pelle u Shandongu i Stephan El Shaarawy u Shangai Shenhua, a preko 10 milijuna po sezoni su imali i Paulinho (Guanghzou Evergande), Eder (Jiangsu), Felaini (Shandong), Teixeira (Jiangsu)...

Ipak, ulaganja nisu dala nikakvog rezultata niti su donijela napredak kineskom nogometu i tamošnjim mladim igračima. A pandemija korona virusa je utjecala na kinesko gospodarstvo i ulaganja bogatih tvrtki za nogomet. Tako se ugasio prošlogodišnji prvak Jiangsu samo 100 dana nakon osvajanja titule. A kriza je udarila i na manje klubove. Među njima je i drugoligaš Taizhou Yuande koji se ugasio nakon samo četiri godine postojanja. Klub u koji je prije godinu i kusur dana u jeku pandemije korona virusa došao i hrvatski defenzivac Marko Bašić iz Grasshoppersa.

Nekadašnji junior Dinama i prvotimac Kamen Ingrada u švicarskom je proveo skoro 13 godina igrajući za Lugano i Grasshoppers, a transfer u Kinu mu je trebalo biti ugovor karijere. Makar financijski gledajući. Ispostavilo se da je jedva čekao pobjeći iz najmnogoljudnije zemlje svijeta.

„Krivotvorili su nam potpise i aplicirali za registraciju u novoj sezoni. Krivotvorili su potpise 15 igrača i potpisali da smo dobili plaće koje nismo dobili“, kaže Marko Bašić koji je o tome progovorio tek kad je napustio Kinu i vratio se u Švicarsku.

Jasno. Nije ni smio ništa reći dok je bio tamo. Zna se kakvi su zakoni u Kini. Obraćao se NS Kine, slao pisma, otkrio i da je dio plaća dobivao na ruke... Nikakvog odgovora nije bilo. Klub mu je ostao dužan oko 90 tisuća dolara za dvije neisplaćene plaće. I prošlog ožujka se ugasio pa igrači sad nemaju od koga naplatiti potraživanja.

To je samo jedan od 20 kineskih klubova iz prve i druge lige koji su se ugasili u prethodne dvije godine zbog financijskih problema i velikih dugovanja prema nogometašima. Bašić i nogometaši kojima se duguje, teško će naplatiti potraživanja. Mogu tužiti klubove na kineskim sudovima, ali su minimalne šanse da dobiju odštetu.

Cijelu priču potvrdio je i svjetski sindikat profesionalnih nogometaša FIFPro. Ovo bi trebao biti ozbiljan udarac kineskim ambicijama da se ta država dočepa organizacije Svjetskog prvenstva 2050. godine. Bašić kaže da je nogomet u Kini politički obojen i da klubove kupuju biznismeni koji se žele dodvoriti Komunističkoj partiji koja vedri i oblači Kinom.

„Neće dobiti organizaciju Svjetskog prvenstva ni za 100 godina! Nisu pametno ulagali novac za razvitak kineskog nogometa. Trošili su pare kao budale. Ni na što“, kaže Bašić.

On je poručio nogometašima širom svijeta da se paze ponuda iz Kine.

„Tamo nikome nije garantirano da će dobiti ono što je potpisao. Ako se ugasio prvak Jiangsu, onda se to može desiti svakom klubu“, poručio je hrvatski nogometaš.

 


Tagovi

Marko Bašić

Ostale Vijesti