GRAFIKA: Nema straha za Monaco! Evo klinci koji će odvesti Kneževe u
Vrijeme Čitanja: 5min | uto. 25.07.17. | 18:13
Tko nosi budućnost Monaca?
Današnja vijest o tome da su Monaco i madridski Real navodno dogovorili rekordnu odštetu za „čudo od djeteta“ iz Kneževine odjeknula je ovom sezonom „kiselih krastavaca“.
>>Gotovo je! Mbappe prelazi u Real!
Iako je Monaco naknadno opovrgnuo da je došlo do formalnog dogovora, jasno je da Mbappe nema još dugu budućnost u dresu kluba. Jednostavno, njegova uraganska debitantska sezona profilirala ga je u igrača za budućnost; onog koji je već spreman igrati na najvišem nivou, a još ima godinu i pol tinejdžerskog doba pred sobom. Stvar može samo postati još bolja, a taj rekordni iznos sastavljen je na način da bi Real, ili koji je god već (potencijalni) kupac jednostavno morao platiti prvi dio enormne svote za njegovu trenutačnu nogometnu vrijednost, koja je već sad vrlo velika, a ovaj drugi dio pokriva troškove njegove potencijalne vrijednosti, koja je također enormna.
Bez obzira na golemu količinu talenata koji, zbog prirode tržišta i medija , svakodnevno dolaze pod svjetla reflektora, rijetki su poslovi poput ovog u kojima je rizik ulaganja u ovakvog talenta gotovo pa minimalan. Ne samo da većina klubova živi na način da im je najisplativije ulagati u igrače koji su u formativnim godinama, a koje onda prodaju „teškašima“ koji će onda sirov talent usmjeriti po njihovoj volji, već stavljaju naglasak – ukoliko za to imaju uvjete – da te klince razviju na način da što prije budu podložni igrački odgovoriti što većim naporima u najvišoj konkurenciji. Monacova pozicija tu je zapravo fantastična; ne samo da su odgojili niz sjajnih igrača, već su imali luksuz da im to donese i rezultatski uspjeh kako u francuskom prvenstvu, tako i u Ligi prvaka. Mbappe je isplivao kao zvijezda te momčadi i kao možda najkompletniji talent u povijesti nogometa, kojem još treba tek poneka finesa u vidu ukomponiranja u varijante kolektivne igre kao i pravilnog njegovanja talenta i rada da se prometne kao možebitna superzvijezda novog doba. Iz te perspektive i na današnjem tržištu ovo je sasvim logičan potez za klub ranga Reala, koji ovim nije samo nastavio tradiciju „Galacticos“ kupovina, već je zbilja – ukoliko do transfera i službeno dođe – zakapario sebi ime koje im može donijeti golem dio naravno rezultatskog, ali i marketinškog kolača u narednom periodu. Ako itko ima know-how za taj dio, to su oni.
Međutim, postavlja se pitanje, kako će ovo utjecati na Monaco? Omiljena prošlosezonska ekipa mnogim ljubiteljima nogometa ove sezone prodala je sedmoricu igrača, uključujući prvotimce Benjamina Mendyja (57.5 milijuna), Bernarda Silvu (50 milijuna) i Tiemouea Bakayoka (40 milijuna eura). Zajedno s rotacijama u vidu Valerea Germainea, koji je otišao u Marseille za 8 milijuna te Nabila Dirara koji je krenuo za Fenerbahče (3.5 milijuna), prodajom Mbappea po navedenim uvjetima Monaco će zaraditi nevjerojatnih 335 milijuna eura, što je svakako solidna utjeha za gubitak četiri fokalna igrača. No, kako će iz igračke perspektive to izgledati? To se čak već da naslutiti.
Monaco je dio zarade usmjerio na ciljano pojačavanje pozicija igračima koji profilom zapravo gotovo u potpunosti odgovaraju imenima koja su otišla. Prvo ime je definitivno Anderlechtovo 20-godišnje čudo od djeteta, Youri Tielemans. Mladog belgijskog reprezentativca, koji već ima četiri nastupa za A selekciju, Monaco je privolio u moru zainteresiranih sredina u transferu vrijednom 25 milijuna eura, što je rekordni iznos kojeg je Anderlecht u povijesti dobio za igrača. Nije ni čudo; Tielemans je već dospio na naslovnice nevjerojatnim pogocima iz daljine i njegovim snalaženjem u kombinatornoj, direktnoj igri kakvu Monaco preferira. On je svojevrsni „Mbappe“ tog kvalitativnog ranga i definitivno su dobili itekakvo pojačanje u kreativnom dijelu sredine veznog reda. Uz njega, u klub je došao i Soualiho Meite, u mnogo tišem transferu iz Zulte Waregema vrijednom „tek“ osam milijuna eura, ali koji bi za Monaco mogao biti itekako ključan. Dvadesetrogodišnji zadnji vezni, koji ima francusko, ali i državljanstvo Obale Bjelokosti, stigao je kao direktna zamjena za Bakayoka.
Pozicija „destruktivca“ u vezi zahtjevna je, pogotov za mladog igrača, iz više razloga. Prvi je svakako činjenica da iziskuje visoku razinu fizičke spremnosti, ali ono što je još bitnije, i pozicijske inteligencije. Kako je veliki Paolo Maldini rekao: „ako sam bio prisiljen ući u duel, to znači da sam već negdje pogriješio“. Moderni zadnji vezni više ne mora tek biti sirovi korektor, koji će čvrstim ulascima u duel „upozoriti“ protivnika da ne kreira preko njega. On mora biti prvo motor momčadi a onda i majstor pokrivanja površine, koji je u svakom trenutku spreman pročitati koridor kretanja protivničkih napada i preduhitriti kretanje lopte. Meite upravo u tom zahtjevnijem segmentu briljira, tako što pokriva ogromnu površinu u veznom redu, a da pritom radi jako malo prekršaja. U protekle dvije sezone, koje je proveo u Lilleu te zatim u Waregemu, Meite je pokupio tek osam žutih kartona u 96 utakmica, što je zaista impresivni pokazatelj inteligentnog kretanja. U tehničkom smislu će vjerojatno kaskati za Bakayokom, ali Meite je odmjeren igrač koji će itekako donijeti potreban balans momčadi i omogućiti kreativcima ispred njega mirnije preuzimanje rizika u pojedinim situacijama.
Treće ime je Jordi Mboula, krilni napadač kojeg su doveli iz Barcelone za svega 3 milijuna eura, kolika mu je bila otkupna klauzula. Riječ je o 18-godišnjem talentiranom igraču kojeg je Barcelona planirala postupno preko B ekipe dovesti do prve momčadi, no njegove briljantne partije za njihovu mladu momčad privukle su veliku pozornost. Iako su mladići Barce ispali u polufinalu Lige prvaka od kasnijeg pobjednika Red Bull Salzburga, Mboula je uvelike pomogao da Barcelona stigne do tog ranga natjecanja sa čak osam golova u devet utakmica, od čega je onaj protiv Borussije Dortmund obišao svijet. Potpredsjednik Monaca Vadim Vasilyev njegovo je dovođenje opisao kao posao koji je „nastavak ideje uspostavljene s Bernardom Silvom, Fabinhom i Bakayokom, igračima kojima smo pružili idealno okruženje za razvitak, kako osobni tako i unutar ekipe“. U Španjolskoj takve igrače zovu „jugador explosivo“, što ga vrlo dobro opisuje. Tehnički sjajan, brz i direktan u ulascima s krila, Mboula vrlo lako može Monaca poštediti žaljenja za Mbappeovim odlaskom.
Osim njih, u klub su stigli i stoper šampionskog Feyenoorda, Terence Kongolo; 23-godišnji tehnički stoper, koji već ima tri nastupa za nizozemsku A selekciju, te Jordy Gaspar, 20-godišnji desni bek koji je vičan igranju i na lijevoj strani obrane. Zbog te polivalentnosti je ovo dijete Lyona pikirao i Jurgen Klopp, ali je Monaco ipak bio brži. On će se za mjesto u ekipi natjecati sa 21-godišnjim Brazilcem Jorgeom, koji je ove zime stigao iz Flamenga i u pet nastupa zabio jedan pogodak.
Sve ovo dakle sugerira da se Monaco pod Jardimom ne mora bojati za svoju budućnost. Ukoliko sve bude sjedalo na svoje mjesto kao i dosad, Monaco će se i dalje profilirati kao klub koji izvrsno balansira razvoj mladih talenata na način da ne pati rezultat. Idealna mjera.
(Foto: Action Images/Twitter)