GRAFIKA: Montellina crno-crvena revolucija! Pogledajte kako planira redizajnirati Milan nakon teškog poraza od Lazija
Vrijeme Čitanja: 3min | uto. 12.09.17. | 16:26
Težak poraz pokazao je koliko vremena treba da nova megamomčad Milana "klikne".
Jedna je promjena u Premiershipu lani po mnogima pokrenula kotač koji je u konačnici odlučio naslov prvaka.
>>STATISTIKA JE KAO BIKINI: Što se krije iza renesanse Serie A? (GRAFIKA)
Nakon teškog poraza Chelseaja kod Arsenala pred gotovo točno godinu dana (3:0), Antonio Conte je odlučio riskirati i četveročlanu liniju u obrani u sastavu Ivanović-Cahill-Luiz-Azpilicueta pretvoriti u sustav 3-4-3, onaj koji je kasnije prohujao do titule naslova prvaka. Nešto slično se ovih dana događa u Milanu, koji je - nabujalih ambicija nakon gotovo 200 milijuna eura potrošenih na nove igrače ovog ljeta - doživio grubo prizemljenje u porazu od Lazija (4:1) ovog vikenda.
Naravno, iluzorno je očekivati da će momčad koja je doživjela tolike promjene u prvoj momčadi u startu „kliknuti“ u tako kratkom roku. Vincenzo Montella je dobio povjerenje započeti projekt „mega Milana“, ali to ne dolazi preko noći. U nedjelju je Milan počeo ozbiljno preuzimati inicijativu i dobivati smisao u igri kada su bili u deficitu od tri gola. Dosta stvari tu jednostavno nije kliknulo, što je prema izvorima iz Milana prisililo Montellu da krene razmišljati o implementaciji novog sustava.
Zasad se varijacije, slično kao kod Contea, kreće od 3-4-2-1 do 3-5-2, a osovinu bi trebali činiti igrači zadnje linije. Plan je dakle kreirati tročlanu zadnju liniju Musacchio - Bonucci - Romagnoli, gdje bi kao rotacija na tim stoperskim pozicijama trebao biti Cristian Zapata. Bonucci bi tako trebao biti fokalni dio posljednje linije; uostalom, s takvim je renomeom i doveden u klub, makar se ni on u nedjelju nije pokazao u svjetlu koje smo od njega očekivali, naročito kod drugog gola Immobilea. Ulogu wingbackova u takvom sustavu preuzeli bi motorični igrači s afinitetima spram igre u dva smjera, a to su Rodriguez lijevo i Conti desno.
Sredinu veznog reda držali bi Biglia i Kessie, duo destruktivca i mobilnog veznjaka, ispred kojih bi po jednoj varijanti bili Suso i Calhanoglu, odnosno Bonaventura, a u drugom - onom vjerojatnijem - igrao bi Andre Silva kao sekundant našem Nikoli Kaliniću u samom vrhu napada. Dakle, vjerojatni izgled „novog“ Milana biti će ovakav:
Prva varijanta je ona "opreznija", u kojoj bi Kessie i Biglia bili orijentirani na defanzivnije zadatke. Kessie bi preuzeo ulogu box-to-box veznjaka koji bi pokrivao širi prostor sredine terena, dok bi se Biglia po potrebi spuštao duboko između široko razvučenih stopera kako bi pružio dodatnu sigurnost zbog drugačije prirode visoko postavljenih Contija i Rodrigueza. Naprijed bi Suso napadao prostor uz Kalinića, a loptama bi ih hranio kreativni Calhanoglu u ulozi playmakera.
Druga varijanta je ona u kojoj Milan pretendira vršiti pritisak na protivnike u susretima gdje unaprijed očekuje pobjedu, a tih bi s obzirom na sve trebalo biti podosta ove sezone. U toj varijanti bi Suso krenuo u sredini umjesto Kessieja, a Calhanoglua - koji nije premotoričan igrač već vreba između dvije linije protivničkog bloka - bi zamijenio Bonaventura. Uz Kalinića bi tu bio Andre Silva u ulozi drugog napadača.
Biti će zanimljivo vidjeti koliko će Montelli trebati da uigra ovaj sustav i koliko će pasti kolateralne žrtve u vidu rezultatskih posrtaja. Bez obzira na sve ovaj Milan plijeni uzbudljivim opcijama, a sve što trebaju navijači Rossonera imati je - strpljenje. Koliko se godina uzaludno čekao bilo kakav iskorak, malo još mira ne bi trebao biti problem.
(Foto: Action Images/Footballuser)