Gledali smo dobar start Lige prvaka, ali daleko od najboljeg - prisjetimo se legendarne 2000. (VIDEO)

Vrijeme Čitanja: 3min | čet. 18.09.14. | 12:10

Uzbudljive su bile utakmice 1. kola ovogodišnje Lige prvaka. Bilo je tu odličnih utakmica, vidjeli smo i par iznenađenja, a podatak da su strijelci postigli čak 43 pogotka, odnosno 2,69 po utakmici zadovoljila je sve ljubitelje nogometa. No, daleko je to od najefikasnijih početaka ovog natjecanja.

Raspoloženi su bili napadači u prvim utakmicama Lige prvaka. Prosjek od 2,69 gola po utakmici zasigurno je donio osmijeh na lice svim gledateljima diljem svijeta, a posebno su raspoloženi bili u Portu, Romi i Realu. Yacine Brahimi je postigao hat-trick u svojem prvom debiju u Ligi prvaka, a tek je u Bilbau utakmica između Athletica i Šahtjara završila bez pogodaka. Na svim ostalim travnjacima pao je barem jedan gol.

No, koliko god prosjek od 2,69 golova bio odličan, ovo nije ni približno najefikasniji start Lige prvaka. Naime, od sezone 1999./2000., od kada se igra u ovakvom formatu natjecanja s 32 momčadi, ovogodišnji bi početak bio na šestom mjestu. Više golova je postignuto u rujnu 2006. (44), 2010. (45)., 2002. (50), prošle godine (54), a apsolutni rekorder je sezona 2000./2001. kada su u prvom kolu postignuta nevjerojatna 63 gola, odnosno 3,9 po utakmici.

Niti jedna utakmica te godine nije završila bez pogodaka, a kada se pogleda koji su igrači postizali golove, odmah vas hvata nostalgija. Rivaldo, Ševčenko, Bierhoff, Anderson, Inzaghi, Nedved, Roberto Carlos, Cole, Sheringham... sve legenda do legende. No, jedna legenda je svojim golom zasjenila sve ostale – 'Maradona s Karpata', Gheorghe Hagi postigao je fantastičan gol za svoj Galatasaray u pobjedi 3:2 nad Monacom.

Najuzbudljivije je tada bilo u Hamburgu gdje su HSV i Juventus odigrali nevjerojatnu utakmicu koja je na kraju završila rezultatom 4:4. Na toj utakmici golove su postigli i dva hrvatska reprezentativca – Igor Tudor je već u 6. minuti postigao prvi gol na utakmici, a Niko Kovač je svojim golom u 82. minuti doveo HSV u vodstvo od 3:2. No, Pippo Inzaghi je 6 minuta kasnije postigao svoj treći gol na utakmici za konačnih 4:4. Inače, nije samo Talijan postigao 3 gola u tom kolu – učinio je to i Andy Cole u pobjedu Manchestera 5:1 nad Anderlechtom.

Što se Hrvata tiče, osim Tudora i Nike Kovača, na travnjaku je u rujnu 2010. bilo još 5 naših igrača. Andrej Panadić je igrao za HSV, Robert Kovač, Boris Živković i Jurica Vranješ za Bayer, a Dado Pršo je za svoj Monaco ušao u 78. minuti utakmice. Goran Vlaović je s klupe Panathinaikosa odgledao utakmicu protiv Deportiva.

Spomenimo i to da je te sezone naslov Lige prvaka osvojio Bayern i to protiv Valencije. Bilo je 1:1 nakon 90 minuta (Mendieta u 3. za Valenciju, Effenberg u 51. za Bavarce), a kako su oba gola u regularnom dijelu pala iz penala, onda je bilo 'pošteno' da se penalima riješi i konačni pobjednik. Bayern je bio koncentriraniji s bijele točke te je tada osvojio svoj četvrti naslov prvaka Europe kojem je 2013. pridodao i peti.

Pogledajte neke golove i prisjetite se svih strijelaca prvog kola Lige prvaka u sezoni 2000./2001.:

Skupina A
Spartak Moskva – Bayer Leverkusen 2:0 (Titov 51', Bezrodny 69')
Sporting – Real Madrid 2:2 (Sa Pinto 39', Andre Cruz 42'/Roberto Carlos 50', Rui Jorge 76'-ag)

Skupina B
Sparta Prag – Arsenal 0:1 (Sylvinho 33')
Šahtjar – Lazio 0:3 (Lopez 27', Nedved 68', Inzaghi 78')

Skupina C
Valencia – Olympiacos 2:1 (Baraja 36', Diego Alonso 45'/Đorđević 73')
Lyon – Heerenveen 3:1 (Anderson 2', Mac Houttin 10'-ag, Marlet 58'/Talan 35')

Skupina D
Galatasaray – Monaco 3:2 (Jardel 16', Hagi 29', Capone 80'/Nonda 50', Simone 62')
Rangers – Sturm 5:0 (Mols 9', De Boer 19', Albertz 29', Van Bronckhorst 72', Dodds 85')

Skupina E
HSV – Juventus 4:4 (Yeboah 17', Mahdavikia 65', Butt 72', N.Kovač 82'/Tudor 6', Inzaghi 36', 52', 88')
Panathinaikos – Deportivo 1:1 (Warzycha 29'/Naybet 84')

Skupina F
Rosenborg – PSG 3:1 (Berg 18', Johnsen 62', Skammelsrud 90'/Christian 7')
Helsingborg – Bayern 1:3 (Johansen 90'/Scholl 7', Salihamidžić 48', Jancker 55')

Skupina G
Manchester United – Anderlecht 5:1 (Cole 15', 50', 72', Irwin 32', Sheringham 42'/Koller 55')
PSV – Dinamo Kijev 2:1 (Lucius 39', Bruggink 53'/Shatskikh 6')