Doveden kao najveće Dinamovo pojačanje, a zabija samo u drugoj ligi
Vrijeme Čitanja: 5min | pon. 10.04.17. | 12:05
Tko će odgovarati ako Dinamo ne osvoji naslov?
U Maksimirskoj 128 i među navijačima Dinama jučer se cijeli dan raspravljalo o fenomenalnim Soudanijevim škaricama kojima je popularni Mr. Derby Dinamu donio vrijedan bod na Rujevici i ostavio aktualne prvake u utrci za naslov. Zbog Soudanijevog pogotka nezapaženo je prošao prvijenac u plavom dresu najvećeg zimskog, pa i ovosezonskog pojačanja – Marcosa Guilhermea.
Samo, Marcos taj prvijenac nije zabio za prvu momčad, nego za Dinamo II, koji se natječe u 2. HNL. Dinamo II je jučer s minimalnih 1:0 svladao Novigrad, a za drugu momčad Modrih od prvotimaca su osim Guilhermea zaigrali Amer Gojak i Nikola Moro.
Guilherme (21) je doveden na zimu iz Atletico Paranaensea, ali se ne zna pouzdana cifra i način na koji je Guilherme doveden (što nije nimalo neuobičajeno za Dinamo). Najčešće se spominje posudba na godinu i pol za milijun i pol eura uz pravo prvokupa. Transfermarkt mladog Brazilca procjenjuje na 4 milijuna eura, no pitanje je kakva će biti cijena kada, i ako uopće, Dinamo za godinu i pol odluči otkupiti Brazilčev ugovor.
Ono što se zna, jest to da brigu oko mladog Brazilca vodi Neil Lucas, glavni čovjek famozne agencije Doyen Sports, koja je od Dinama, prema dokumentima Football Leaksa, kupila najvažnijeg plavog dragulja Antu Ćorića za 2.8 milijuna eura, a onda posudila Dinamu 4.5 milijuna.
I tako je Guilherme od dolaska za prvu momčad Dinama odigrao sedam utakmica (pet u prvenstvu i dvije u kupu), tri puta započeo u udarnih 11, ali je izvađen u 62., 58., odnosno 71. minuti, dok je četiri puta ulazio s klupe i dobio po 34, 13, 19 i 17 minuta.
Statistika za prvu momčad: 0 golova, 0 asistencija.
Treba napomenuti i kako je Guilherme u brazilskoj Seriji A u 77 utakmica zabio 7 pogodaka i upisao 8 asistencija. Sezonu prije dolaska u Dinamo samo je jednu utakmicu odigrao svih 90 minuta, a u cijeloj sezoni je upisao svega jednu asistenciju. I niti jedan gol.
Kada je dolazio u klub, kao zamjena za odbačenog Juniora Fernandesa, iz Maksimirske 128 govorili su o velikom talentu, jednoj od najvećih nada brazilskog nogometa, polivalentnom napadaču koji je igrao i zabijao „na gotovo svakoj utakmici“ mlade reprezentacije Carioca.
Guilherme je do sada pokazao kako ima brzinu, agilnost i eksplozivnost, ali se nije baš iskazao u onome zbog čega je doveden – golovima i pravljenju razlike na terenu. Sedam od devet odigranih utakmica od početka sezone je premalo za konačni sud, no iz ove perspektive se čini kako je Guilherme solidni rotacijski igrač koji ulaskom u završnici utakmice, poput subotnjeg derbija na Rujevici, može podignuti tempo igre.
Tu se ponovno provlači priča o kojoj se mnogo puta u posljednjih desetak godina raspravljalo – Dinamovi transferi. Klub je od prodaje Marka Pjace, Marka Roga, Josipa Brekala i Eduarda ovo ljeto zaradio preko 45 milijuna eura, a od plasmana u Ligu prvaka dobio je više od 15. Samo od te dvije stavke klub je zaradio preko 60 milijuna eura (a gdje su još 3 milijuna eura od poreznih obveznika Grada Zagreba, sponzora…).
Za taj novac Dinamo je doveo: Amira Rrahmanija (1,6 milijuna eura), Marka Leškovića (1,5 milijuna eura + Franko Andrijašević), Guilhermea (1,5 milijuna eura), Ante Majstorovića (500 tisuća eura), Ali Karimija (360 tisuća eura) i Sammira koji je dobio godišnju plaću od milijun eura.
Na ulazne transfere je potrošeno više od pet milijuna eura ne računajući Sammirovu plaću.
Marko Lešković se nakon pola godine izbivanja zbog ozljede pokazao kao pojačanje, unatoč kiksu kod gola Rijeke na Rujevici, Rrahmani i Majstorović (zajednička vrijednost 2.1 milijuna eura) su danas standardni stoperi Lokomotive, a Karimi ne igra ni u Lokomotivi.
Ostaju još dva Brazilca. Gulherme je tu za sada poslužio kao rotacijski igrač koji trenutno ne radi razliku u HNL-u, a pomalo smo skeptični da će sljedeće sezone biti prevaga u Dinamovim europskim utakmicama, za koje se skupi strani igrači i dovode. Odnosno, barem bi se zbog toga trebali dovoditi.
Sammir je posebna priča, nakon njegovog dolaska pisali smo o tome je li prevara ili čarobnjak, a za sada nije pokazao pretjerano puno, da ne napišemo ništa. Jedan pogodak i dvije asistencije u osam nastupa.
No, Sammir nije doveden kako bi asistirao protiv Cibalije i Istre nego da rješava utakmice koje klubu mogu donijeti naslov prvaka i europske bodove. Sammir je na Rujevici imao nevjerojatno puno krivih dodavanja, u nekoliko je navrata uspio odraditi prodor koji je završio katastrofalnim udarcem, a ono najgore od svega, već nakon sat vremena nije mogao trčati, već je „neodoljivo“ podsjećao na posljednju polusezonu u Dinamu prije transfera.
Opet dovodimo u pitanje sposobnost Dinamove uprave da dovede kvalitetna pojačanja. Kada bismo nabrajali sve promašaje koje je Dinamova uprava napravila u posljednjih nekoliko sezona trebala bi nam još dva, ako ne i tri ovakva teksta.
Ove sezone dovedena su tri stopera, od kojih je jedan propustio cijelu polusezonu zbog ozlijede, a druga dvojica posuđena u Lokomotivu. Doveden je Iranac koji je poslan u Lokomotivu i ne igra i dva Brazilac – jedan (ne)miljenik navijača koji još uvijek nije u optimalnoj formi, a drugi koji za sada služi kao rotacijski igrač.
Ako Dinamo na kraju sezone ne osvoji naslov, tko će odgovarati? Klub je ove sezone od transfera zaradio više od 45 milijuna eura, a Rijeka je od sezone 2005/06., kada je krenula Dinamova dominacija i ako je suditi prema Transfermarktu, zaradila 38 milijuna eura. Dinamo je ove sezone zaradio i ogroman iznos od Lige prvaka, a iza sebe ima i veći grad s čijim ga novcem porezni obveznici financiraju svake godine s 3 milijuna eura.
Dinamo je za takvu cifru mogao složiti megamomčad koja bi u subotu razbila Rijeku bez imalo muke, a ovako su se provukli kroz ušicu igle, ponajviše zahvaljujući odličnom Livakoviću i nesvakidašnjem pogotku Soudnaija.
Kod zagovornika alfe i omege zagrebačkog kluba često se može čuti, „kakav god da je, ne može se osporiti da je odličan menadžer“. Kako možeš biti odličan menadžer, ako s ovakvim budžetom i ovakvom ulaznim ciframa ne možeš dovestii više od „jednog i pol“ kvalitetnog igrača?! A ova sezona nije iznimka, dovoljno je pogledati ulazne transfere od kada Mamić upravlja klubom.
Mamić nije dobar menadžer, Mamić je odličan trgovac i to ne za Dinamo, već za sebe i svoju obitelj. Odlično zna utržiti talent Dinamovih igrača i onda se s tim istim talentom pregovarati oko podjele novaca. Odlično zna prodati svojeg najvrjednijeg eksponenta nekakvoj agenciji (nazovimo ju za ovu priliku Doayen Sports) i posuditi od nje novac za „Dinamo“, a da na kraju nitko ne zna na što se taj novac potrošio.
Opet se pitamo, tko će biti kriv ako Dinamo s takvim ulaznim ciframa ne osvoji naslov, a još uvijek kod nekih Dinamovaca (ne doduše kod svih), ostaje prilično gorak okus od debakla u Ligi prvaka uz konačni omjer 0-0-6 0:15 0? Eventualno Ivajlo Petev ili skaut Marijan Vlak, no nekako predviđamo da na ljeto, kako god završi aktualno prvenstvo, kreće slaganje novog atomskog Dinama, nikad bolje pripreme, na čelu s istom ovom upravom.
Autor ovog teksta se nada da je u krivu.
Piše: Niko Rukavina
(Foto: Pixsell)
Germanijak pratite i na Facebooku!