De Klassieker: Rivalstvo koje datira iz 13. stoljeća izaziva nikad veći interes u Hrvatskoj
Vrijeme Čitanja: 8min | ned. 24.09.23. | 08:02
U nedjelju u 14.30 'grogirani' Ajax i 'raspucani' Feyenoord sučelit će se u 204. De Klassiekeru, najvećem derbiju nizozemskog nogometa. Ovaj put s najviše Hrvata ikada...
Vjerojatno prvi put u 102-godišnjoj povijesti De Klassiekera, najvećeg derbija nizozemskog nogometa, hrvatska javnost će, ako ništa drugo, posvetiti jednaku pažnju toj utakmici, kao i nekim zvučnijim derbijima koji se također ovaj vikend igraju u Ligama petice, poput, recimo, sjeverno-londonskog između Arsenala i Tottenhama ili pak Le Classiquea između PSG-a i Marseillea. Na kraju, nizozemska Eredivisie je od ove sezone peta najjača liga Europe, dok je francuska Ligue 1 pala na šesto mjesto. Prema toj nekoj 'hijerarhiji', logično je da je najveći derbi nizozemskog nogometa ispred najvećeg francuskog derbija. No, pravi razlog zašto će nas interesirati De Klassieker, dakako, nisu objektivni kriteriji, već subjektivni koji se zovu Boško Šutalo, Borna Sosa i Jakov Medić, nažalost ne i Luka Ivanušec koji je u dvoboju Lige prvaka protiv Celtica pretrpio ozljedu zgloba i sigurno će propustiti (nadamo se samo) današnji susret koji se od 14.30 igra na amsterdamskoj Johan Cruijff Areni. No, o hrvatskim igračima i njihovoj ulozi u ovom derbiju osvrnut ćemo se malo kasnije...
RIVALSTVO KOJE TRAJE OD 13. STOLJEĆA
Rivalstvo između Ajaxa i Feyenoorda je puno dublje i kompleksnije od pukog nogometnog rivalstva. Ono je zapravo započelo puno prije nego što su osnovana dva nizozemska velikana. Rivalstvo između dva grada, Amsterdama i Rotterdama, datira još iz 13. stoljeća kada su oba suvremena velegrada dobili status gradova. Rotterdam je kroz povijest bio percipiran kao lučki grad s većom stopom kriminala od 'sigurnijeg' Amsterdama, no istraživanje iz 2014. pokazalo je kako je Amsterdam najnesigurniji grad u Nizozemskoj.
I slogani dva grada su rivalski. Amsterdamov glasi "I AMsterdam" (Ja sam Amsterdam), a Rotterdamov "We're Rotterdam" (Mi smo Rotterdam). Ili drugi slogan "Amsterdam has it" (Amsterdam ima) protiv "Rotterdam doesn't need it" (Rotterdamu ne treba). Rivalstvo između ova dva grada se još zove i 010-020 rivalstvo. Naime, animozitet između građana oba grada je znao biti toliko jaki da su građani Rotterdama Amsterdam zvali 020, prema pozivnom broju, a građani Amsterdama Rotterdam 010.
Amsterdam je grad koji se smatra gradom kanala, dok Rotterdam izgleda dosta drukčije od prosječnog nizozemskog grada jer je doživio strašno bombardiranje za vrijeme Drugog svjetskog rata kada su razrušene brojne znamenitosti. Prema tome, u Rotterdamu posjetitelji mogu vidjeti mnogo više modernije arhitekture nego u Amsterdamu (ili nekom drugom tradicionalnom nizozemskom gradu), te je Rotterdam zbog toga dobio nadimak "Manhattan na rijeci Mass".
Između dva rivalska grada postoji i dosta veliki filozofski sukob. Amsterdam se smatra gradom umjetnika, a Rotterdam gradom radnika, ponajviše jer su građani Rotterdama morali ozbiljno prionuti poslu kako biobnovili razrušeni grad nakon bombardiranja 1945. Iz tog doba datira uzrečica "While Amsterdam Dreams, Rotterdam Works" (dok Amsterdam sanja, Rotterdam radi). Ta 'filozofija' se prenijela i na identitet dva kluba. Ajax je klub koji je gajio 'atraktivan', napadački nogomet, a Feyenoordove slavne momčadi su bile puno 'pragmatičnije' i 'ratničkije'.
AJAX POVIJESNO JAČI OD FEYENOORDA
Dakako, jedan od glavnih faktora rivalstva između ova dva kluba veže se uz dva nogometna velikana i dva bivša prvaka Europe, a koji su zajedno osvojili 98 nizozemskih trofeja. Zanimljivo, iako je Ajax klub osnovan 1900., a Feyenoord 1908., ova dva rivala prvi put su se susrela tek 9. listopada 1921., znači prije gotovo 102 godine. Iako je Ajax u tom prvom susretu slavio s 3-2, utakmica je naknadno registrirana rezultatom 2-2 nakon protesta Feyenoordovaca da je Ajaxov pobjednički pogodak bio neregularan.
Pravo rivalstvo između Ajaxa i Feyenoorda rasplamsalo se u 30-tim godinama prošlog stoljeća, ali iz razloga koji nemaju toliko veze s rezultatima na zelenom terenu već ranije spomenutim rivalitetom između dva grada. Amsterdam je 1928. dobio Olimpijski stadion kapaciteta 31.600 gledatelja, a koji je bio najveći u državi. Šest godina kasnije, 1934., Amsterdam je dobio i drugi najveći stadion u državi, De Meer stadion, kapaciteta 22.000. Amsterdam je imao dva najveća stadiona sve do 1937. kada je u Rotterdamu otvoren legendarni De Kuip kapaciteta 64.000 gledatelja. To je rezultiralo dodavanjem novog prstena na Olimpijski stadion, da bi se De Kupi proširio na 69 tisuća mjesta 1949., četiri godine nakon završetka Drugog svjetskog rata. Imati najveći stadion u državi bio je stvar prestiža, a Rotterdam je držao primat u toj kategoriji sve do 1996. i otvaranja amsterdamske Johan Cruijff Arene koja danas prima 54.865 gledatelja, dok je kapacitet renoviranog De Kuipa 51.117 gledatelja.
Ajax - Feyenoord
Cjelokupnu ponudu za derbi 6. kola nizozemskog nogometnog prvenstva, De Klassieker koji se igra u nedjelju 24. rujna u 14.30 sat na Johan Cruijff Areni u Amsterdamu, pronađite ovdje:
(2.65) Ajax (3.35) Feyenoord (2.45)
ODIGRAJ ODMAH!
S obzirom na to da je do 1957. i uspostavljanja Eredivisie prvenstvo Nizozemske funkcioniralo po principu regionalnih natjecanja, ova dva kluba nisu odigrala previše međusobnih susreta do spomenute sezone 1957./58., tek 35 u 36 godina rivalstva. Povijesno gledano, Ajax je dosta uspješniji klub od Feyenoorda, i po pitanju trofeja i učinka u De Klassiekerima. Ajax je, naime, osvojio 36 domaćih naslova, Feyenoord 16. Ajax 20 Kupova, Feyenoord 13. Ajax devet Superkupova, Feyenoord četiri. Kopljanici su u četiri navrata osvojili Kup ili Ligu prvaka, a tome su još pridodali Kup pobjedika kupova, Kup UEFA, dva Interkontinentalna kupa i dva europska Superkupa. Ajax je ukupno osvojio 10 međunarodnih trofeja, 75 ukupno. Feyenoord je osvojio Kup prvaka 1970., dva puta Kup UEFA/Europsku ligu i jedan Interkontinentalni kup. 'Ponos juga', kako tepaju klubu iz Rotterdama, je ukupno osvojio 37 trofeja, više od duplo manje od Ajaxa.
Kopljanici su bolji i u međusobnim susretima. Ajax i Feyenoord odigrali su ukupno 203 utakmice (176 u Eredivisieu). Ajax je slavio u njih 93, Feyenoord u 61, a 49 utakmica završilo je bez pobjednika. Praktički u svim natjecanjima, Ajax ima bolji međusobni omjer od Feyenoorda. Najbolji strijelac u De Klassiekerima je Ajaxov krilni napadač Sjaak Swart (igrao od 1956. do 1973.) s 18 pogodaka, a četiri manje zabio je Feyenoordov napadač Cor van der Gijp (igrao od 1955. do 1964.).
RIVALSTVO GRADOVA I KLUBOVA PRESELILO SE I NA TRIBINE
Između navijača ova dva kluba vlada, dakako, veliki animozitet. Iz novijeg vremena datira jedna dosta zanimljiva reklama za jedno nizozemsko zdravstveno osiguranje. Navijač Feyenoorda bio je smješten u sobu bolnice koja je gledala na Ajaxov stadion. Stalno je spuštao rolete, na proteste ostalih pacijenta u sobi, sve kako ne bi gledao stadion omraženog mu rivala. Poanta reklame je - ako uzmeš zdravstveno osiguranje, moći ćeš birati bolnicu u kojoj ćeš se liječiti....
Sukobi između Feyenoordove Het Legioena i Ajaxovovog F-sidea datiraju još od 70-tih godina prošlog stoljeća. Tijekom sezone 1980./81. veliki sakndal izazvala je Feyenoordova legenda Wim Jansen koji je nakon 15 godina igranja za klub iz Rotterdama prešao u Ajax. Da stvar bude gora, debi u dresu Kopljanika imao je na De Kuipu. Navijači Feyenoorda pogodili su ga ledom u glavu, a nesretni (i nevjerni) Jansen morao je napustiti teren.
Puno zvučniji prelazak dogodio se tri godine kasnije, kada je apsolutna legenda Ajaxa Johan Cruijff prešao u mrskog Ajaxovog rivala. Njegov matični klub odugovlačio je s produženjem ugovora zbog Cruijffovih godina, a legendarni Nizozemac iz protesta je prešao u Feyenoord. Taj transfer izazvao je revolt kod navijača oba kluba. Ajaxovih jer ih je legenda 'izdala', te Feyenoordovih jer u dresu svojeg kluba nisu željeli gledati legendu Ajaxa. Feyenoordovi ultrasi išli su toliko daleko da su na ogradu De Kuipa izvisili transparent "Feyenoord Forever, Cruijff Never" (Feyenoord uvijek, Cruijff nikada). Tenzije su se (kod Feyenoordovih navijača) ipak splasnule na kraju sezone budući da je njihov klub s Cruijffom osvojio duplu krunu...
Ajax - Feyenoord
Cjelokupnu ponudu za derbi 6. kola nizozemskog nogometnog prvenstva, De Klassieker koji se igra u nedjelju 24. rujna u 14.30 sat na Johan Cruijff Areni u Amsterdamu, pronađite ovdje:
(2.65) Ajax (3.35) Feyenoord (2.45)
ODIGRAJ ODMAH!
Ipak, najveći incident dogodio se 1997. kada je navijač Ajaxa Carlo Picornie pretučen na smrt od strane Fayenoordovih pristaša. Nizozemska je tada krenula u otvoreni rat protiv nogometnog huliganizma, a oba derbija u sezoni 1997./98. odigrana su bez gledatelja.
Najviše incidenta dogodilo se u 2000-tima, od napada na igrače Feyenoorda (Robina van Persiea i Jorgea Acunu), do demoliranja željezničke stanice u Rotterdamu, da bi 2009. donesena odluka da će se zabraniti gostujući navijači na ovim derbijima u idućih pet sezona. Zbog incidenta Ajaxovih navijača u finalu Kupa 2014., zabranjeno im je gostovanje u Rotterdamu do sezone 2017./18.
Jedan incident između navijača ovih klubova datira i iz svinja 2019. kada su se na niželigaškoj utakmici između AVV Swifta iz Amsterdama i SC Feyenoorda, amaterske sekcije rotterdamskog kluba. Istog mjeseca navijači su se sukuobli na utakmici juniora oba kluba...
FEYENOORD U PUNO BOLJOJ POZICIJI
Današnji De Klassieker (14.30, Amsterdam), Feyenoord dočekuje u puno boljoj poziciji, kao aktualni prvak i momčad koja je, nakon dva iznenađujuća remija na otvaranju prvenstva, nanizala tri prvenstvene pobjede s ukupnom gol-razlikom 17-3 (gotovo šest golova po utakmici), a u utorak je na De Kuipu pao i Celtic (2-0). Na to utakmici se, nažalost, ozlijedio Luka Ivanušec koji je odličnu formu iz Dinama nastavio i u Feyenoordu te je u tri utakmice za prvaka Nizozemske zabio gol i upisao asistenciju. Osim Ivanušeca (7.8 milijuna eura), Feyenoord je ovog ljeta doveo još 12 igrača za ukupno 36.55 milijuna eura, a od kojih je najskuplji bio Japanac Ayase Ueda, doveden iz Club Bruggea za devet milijuna. Od odlazaka najviše su zaradili na Orkunu Kokcuu koji je za 25 milijuna eura prešao u Benficu.
Ajax je sezonu otvorio kriminalno, nakon četiri prvenstvena kola ima tek jednu pobjedu, odnosno pet osvojenih bodova, a zabilježili su i domaći poraz u kvalifikacijama za Europsku ligu (0-1 od Ludogoreca), ali su dalje prošli zbog uvjerljive pobjede u gostima. Kopljanici su prolog ljeta rasprodali praktički sve svoje 'kapitalce'. Mohamed Kudus i Edson Alvarez prešli su u West Ham za zajendo 81 milijun eura, Jurrien Timber u Arsenal za 40, Calvin Bassey u Fulham za 22.5 milijuna, a Mohamed Darany u Reims za 12 milijuna. Klub su, kao slobodni igrači, još napustili Dušan Tadić (Fenerbahce) i Davy Klassen (Inter). Ajax je uprihodio 156.4 milijuna eura, a za taj novac dovedeno je 12 novih igrača za cifru od 109.3 milijuna eura, među kojima je najskuplji bio Dinamov stoper Josip Šutalo kojeg su Kopljanici platili 20.5 milijuna eura uz bonuse. Između ostalih, u Amsterdam su stigli hrvatski reprezentativac Borna Sosa za osam milijuna eura, ali i stoper Jakov Medić koji je St. Pauliju plaćen tri milijuna eura.
Zanimljivo, u oba međusobna susreta prošle sezone, oba odigrana u 2023., slavili su gosti. No, tradicija je debelo na strani Ajaxa, kako generalna, tako i suvremena. Naime, od 27. veljače 2019., Ajax je slavio u sedam navrata, jedna utakmica završila je neriješeno, a Feyenoord je ostao na samo jednoj pobjedi, iz 19. ožujka ove godine na Amsterdam Areni...
FEYENOORD BLAGI FAVORIT
Zbog egzodusa Ajaxovih igrača, nedovoljne uigranosti pridošlica, ali i činjenice da je prvak Feyenoord puno bolje ušao u sezonu, gosti iz Rotterdama favoriti su u Amsterdamu nakon dugo vremena. Blagi, ali i dalje su favoriti.
Ajax - Feyenoord
Cjelokupnu ponudu za derbi 6. kola nizozemskog nogometnog prvenstva, De Klassieker koji se igra u nedjelju 24. rujna u 14.30 sat na Johan Cruijff Areni u Amsterdamu, pronađite ovdje:
(2.65) Ajax (3.35) Feyenoord (2.45)
ODIGRAJ ODMAH!
Što se tiče očekivanih sastava, u prvih 11 Ajaxa trebali bi krenuti Josip Šutalo i Borna Sosa, dok će Jakov Medić svoju priliku čekati na klupi za pričuve. Luke Ivanušeca nažalost nema u redovima Feyenoorda zbog ozljede gležnja.
Ajax (4-2-3-1)
Feyenoord (4-2-3-1)