Dan kada su pali Rossoneri: Manje je poznato da je Dinamo u najslavnijoj sezoni kluba (1966./67.) izbacio Milan iz euro-natjecanja
Vrijeme Čitanja: 7min | sri. 14.09.22. | 08:44
Dinamo će večeras (18.45, San Siro) peti put zaigrati u službenom europskom natjecanju protiv Milana. U prethodna četiri susreta Plavi su upisali četiri poraza, no manje je poznato da je Dinamo u tri navrata svladao Milan. Jednom u međunarodnom natjecanju Mitropa kupu, a preostala dva puta u prijateljskim utakmicama..
Neposredno nakon ždrijeba skupina Lige prvaka za sezonu 2022./23. podsjetili smo se da je Dinamo u dva navrata igrao protiv Milana u službenim europskim natjecanjima. Prvi put Plavi i Rossoneri susreli su se u prvom kolu Kupa pobjednika kupova 1973./74. Purgeri su tada izvukli Milan kao aktualnog osvajača natjecanja (u finalu 1973. svladali su Leeds United), aktualnog osvajača Coppe Italije i viceprvaka Serie A s tek bodom manje od prvaka Juventusa. Rossoneri su u taj dvoboj ušli kao veliki favoriti, a to su potvrdili već u prvoj utakmici na San Siru. Milan je slavio 3:1, a nadu u preokret Dinamu je donio veznjak Josip Lalić golom u 70. minuti za konačni rezultat prve utakmice. Dvoboj na Maksimiru igrao se početkom listopada 1973., a nade u povratak Dinama razbio je Luciano Chiarugi već u 7. minuti. Ostalo je 1:0 za goste i Milan je s ukupnih 4:1 prošao dalje. Rossoneri su kasnije stigli i do finala (izbacili Rapid Beč, PAOK i Borussiju Mönchengladbach, no u finalu su s 0:2 izgubili od istočnonjemačkog Magdeburga i tako propustili priliku obraniti naslov).
Na drugu službenu euro-utakmicu Dinamo i Milan čekali su 27 godina. U prvoj europskoj utakmici od povratka imena Dinamo, Plavi su u trećem pretkolu Lige prvaka krenuli sjajno. Dosta pomlađeni Dinamo, u odnosu na prethodne dvije sezone kada je zagrebački sastav igrao Ligu prvaka, na San Siru je zaigrao hrabro i otvoreno. Renato Pilipović zabio je nakon udarca iz kuta, a onda se ukazao Andrej Ševčenko. U 21. je zabio za 1:1, a u 59. i za preokret. Dinamo je imao prilično aktivan rezultat sve do 90. kada se pojavio sada već zaboravljeni napadač Gianni Comandini i zabio za 3:1. Nada u preokret i dalje je postojala, no istu je raspršio Ševčenko dvama golovima na Maksimiru do poluvremena. Konačni rezultat postavio je Jose Mari u nastavku.
Dinamo je, tako, u dva službena europska natjecanja od Milana upisao sva četiri poraza uz gol-razliku 2:10.
No, Dinamo protiv Rossonera bilježi i jedan euro-prolaz koji je ostao u sjeni velebnog uspjeha u Kupu velesajamskih gradova 1967., natjecanja koje se igralo pod okriljem FIFA-e. Dinamo je, naime, u sezoni 1966./67. osim KVG-a igrao i Mitropa (Srednjoeuropski) kup, natjecanje kojem je preteča bio prvi međunarodni nogometni turnir "Challenge Cup", a na kojem su sudjelovali najbolji klubovi bivše Austrougarske monarhije. U prvom izdanju Mitropa Kupa 1927. sudjelovali su predstavnici Austrije, Mađarske, Čehoslovačke i Kraljevine Jugoslavije. Naknadno su se natjecanju pridružili klubovi iz Italije, Švicarske i Rumunjske (predstavnici Jugoslavije osam godina nisu igrali turnir, vratili su se 1937.)
S obzirom na to da su Mitropa kup igrali predstavnici najjačih svjetskih nogometnih nacija prijeratnog doba (Italija je osvojila svjetski naslov 1934. i 1938. i Olimpijske igre 1936., austrijski 'wnderteam' igrao je polufinale Svjetskog prvenstva 1934. i finale OI 1936., mađarska 'Laka konjica' i reprezentacija Jugoslavije koja je osvojila tri srebra na OI u nizu, tada su bili u nastajanju) Mitropa kup se smatrao najjačim nogometnim turnirom prijeratnog doba (od 1940. do 1955. odigrano je tek jedno natjecanje).
Kada je natjecanje ponovno zaživjelo sredinom 50-tih godina prošlog stoljeća, više nije imalo reputaciju kao i prije Drugog svjetskog rata, ali su u MItropi, uz sudjelovanje u ostalim euro-kupovima, i dalje igrali prilično respektabilni klubovi iz srednjoeuropskih država, uključujući i Italiju.
(1.30) Milan (5.20) Dinamo (11.0)
U toj ranije spomenutoj sezoni 1996./67. Dinamo je u prvom kolu igrao upravo protiv Milana, jednog od najjačih klubova toga doba (u periodu od 1962. do 1969. Rossoneri su osvojili dva Kupa prvaka, dvije Serie A, jednu talijansku Coppu i Interkontinentalni kup).
Dinamo je tog 23. studenog 1996., pred dobro ispunjenim maksimirskim tribinama, pod vodstvom legendarnog Branka Zebeca, istrčao u sljedećoj formaciji:
Škorić - Cvek, Jukić, Blašković, M. Braun - Mesić - Novak, Gračanin, Gutzmirtl, Rora - Zambata
"Moramo se prilagoditi novom dobu. Igramo na četiri fronta. Dobro pripremljena momčad mora podnijeti pun teret pa i takav kao što je 31 utakmica odigrana ove polusezone", rekao je tada Branko Zebec, čiju izjavu prenosi Dinamova službena stranica.
Milan je u Maksimir stigao djelomično umoran nakon poraza od Intera u milanskom derbiju (0:1), a istovjetnim rezultatom pobijedio ih je i Dinamo! Jedini pogodak na utakmici, u 55. minuti dvoboja, zabio je jedan od najvećih Dinamovih golgetera svih vremena, pokojni Slaven Zambata.
"Na sredini terena sudac je dosudio indirekt protiv Milana zbog prigovora. Loptu je prihvatio Braun i dugim koracima zagrabio prema šesnaestercu gostiju. Na 25-30 metara od gola Barluzzija on je silovito pucao po zemlji. Golman Milana odbio je loptu do Zambate, koji je, iako čuvan od Schnellingera, prvi stigao do nje i iz blizine ju preko palog golmana ubacio u gol – 1:0", stoji u izvještaju Sportskih novosti s te utakmice, a Dinamom je bio impresioniran i jedan od najboljih napadača svijeta, Brazilac Amarildo:
"Već dugo nisam igrao protiv tako dobre obrane. Zagrebačka momčad djeluje kao uštiman stroj koji jednakim tempom radi svih 90 minuta. Naša se snaga bazira na tehničkom znanju i kondiciji. Ali, moram reći da su nam igrači Dinama parirali u tehnici, a u kondiciji su nas čak i nadmašili", izjavio je Amarildo, najbolji strijelac Svjetskog prvenstva u Čileu 1962., zajedno s Dinamovim Dražanom Jerkovićem koji je na utakmici protiv Milana obnašao ulogu pomoćnog trenera (tehniko) Branku Zebecu.
Osim Amarilda, u napadu Milana tada su igrali legendarni Gianni Rivera i Angelo Sormani, sjajni njemački branič i finalist Svjetskog prvenstva 1996. Karl Heinz Schnellinger... Milan je tada bio jedna od najjačih momčadi svijeta i očekivalo se da će tjedan dana kasnije, u uzvratu na San Siru, nadoknaditi minimalni zaostatak i proći u iduće kolo.
Međutim, Dinamova obrana, predvođena vratarom Zlatkom Škorićem, ostala je ponovno nesavladana. U 180 minuta veliki Milan Plavima nije zabio pogodak.
"Kao čovjek koji voli moderan i borben nogomet, moram čestitati ekipi koja me zadivila. Čudim se jugoslavenskoj štampi koja tako blijedo piše o zagrebačkim nogometnim majstorima. Prema onom što sam radnije čitao o Dinamu, imao sam sasvim drugačiju predodžbu o njemu. Na žalost, na vlastitoj smo koži morali osjetiti da Branko Zebec stvara veliku momčad!, rekao je tadašnji trener Milana Silvestri.
Dinamo je na San Siru istrčao u nešto promijenjenoj formaciji u odnosu na Zagreb. U Kadar su umjesto Filipa Blaškovića i Marijana Novaka uskočili Mladen Ramljak i Stjepan Lamza
Škorić - Cvek, Jukić, Ramljak, M. Braun - Mesić - Lamza, Gračanin, Gutzmirtl, Rora - Zambata
Dinamo je u drugom kolu Mitropa kupa s ukupnih 3:4 izgubio od bečke Austrije, no, da su Plavi te sezone 1966./67. bili jedna od najjačih momčadi svijeta dokazuju pobjeda nad kasnijim prvakom Europe Celticom u Glasgowu u veljači 1967., zatim izbacivanje Juventusa, Eintrachta i naposljetku Leeds Uniteda u finalu Kupa velesajamskih gradova.
Dinamo se s Milanom susreo u još dva navrata. Prvi put još 12. lipnja 1938., kada je Dinamov prijeratni prethodnik Građanski u Zagrebu slavio s 2:1, a s istovjetnim je rezultatom Dinamo 50 godina kasnije, u travnju 1988., svladao Rossonere na San Siru, također u prijateljskoj utakmici. Milan je na odmor otišao s minimalnom prednosti golom Paola Virdisa. No, Plavi, koje je vodio Miroslav Ćiro Blažević, u nastavku dolaze do preokreta. Vlado Kasalo u 58. je izjednačio, u 85. domaćini su imali priliku doći do novog vodstva iz kaznenog udarca, no Dinamov vratar Dražen Ladić nadmudrio je velikog Ruuda Gullita i sačuvao svoju mrežu. Tri minute kasnije Mladen Munjaković Dinamu je donio veliku pobjedu, iako je bila riječ o prijateljskoj utakmici. Milan je te sezone (1987./88.), pod vodstvom Ariga Sacchija, osvojio Serie A, a sezonu kasnije i Kup prvaka.
Prijateljska utakmica, 4. travnja 1988., San Siro
Strijelci: 1:0 Virdis (42.), 1:1 Kasalo (59.), 1:2 Munjaković (88)
Milan: G. Galli (od 46. Nuciari), Tassoti (od 87. Nava), Mussi, Ancelotti (od 88. Lautigneoti), F. Gali (od 46. Costacurta), Baresi (od 46. Evteni), Donadoni (od 46. Columbo), Borghi, Van Basten (od 46. Balestini), Gullit, Virdis
Dinamo: Ibrahimović (od 46. Ladić), Cupan (od 74 Agić), Pavličić, Lesjak, Kasalo, Matić, Besek, Munjaković, Boban, Škoro, Deverić
Ako u ukupnu brojidbu uključimo i prijateljske utakmice te Građanski, all-time omjer Dinama i Milana je 4 pobjede Rossonera, remi i dvije pobjede Dinama uz ukupnu gol-razliku 12:7 za Milan.
Dinamo i Milan kroz povijest
12. lipnja 1938., prijateljska utakmica: Građanski - Milan 2:1
23. studenog 1966., Mittropa kup, prvo kolo: Dinamo - Milan 1:0
30. studenog 1966., Mitroppa kup, prvo kolo: Milan - Dinamo 0:0
19. rujna 1973., Kup pobjednika kupova, prvo kolo: Milan - Dinamo 3:1
3. studenog 1973., Kup pobjednika kupova, prvo kolo: Dinamo - Milan 0:1
4. travnja 1988., prijateljska utakmica: Milan - Dinamo 1:2
9. kolovoza 2000., Kvalifikacije za Ligu prvaka, treće pretkolo: Milan - Dinamo 3:1
22. kolovoza 2000., Kvalifikacije za Ligu prvaka, treće pretkolo: Dinamo - Milan 0:3
Srijeda, 14. rujna
Skupina E
*Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. Igraj odgovorno. 18+