Brojke prijelaznog roka: 25 tisuća transfera, klubovi potrošili 1,43 milijarde eura
Vrijeme Čitanja: 4min | pet. 07.02.20. | 16:50
Iznenadit će vas podatak koji je klub najviše potrošio, a podsjetili smo se i bitnijih transfera hrvatskih nogometaša.
Iako se pisalo o mogućim prelascima mega-zvijezda kao što su Edinson Cavani ili Gereth Bale, nogometna javnost ostala je uskraćena na jedan od takvih transfera.
Nadalje, valja istaknuti i hrvatske reprezentativce. Super Mario je prije 1. siječnja ove godine potpisao za katarski Al Duhail pa ste tako ostali „zakinuti“ na medijska nagađanja gdje bi drugi najbolji strijelac u povijesti hrvatske reprezentacije mogao/trebao nastaviti karijeru. Spominjali su se Borussija Dortmund i Manchester United, ali „Đilkoš“ je ipak odlučio karijeru nastaviti na Bliskom istoku.
Bornu Barišića pratila je Roma, Ante Rebić je bio blizu povratka u Eintracht dok je Mislav Oršić bio povezivan s WBA-om našeg Slavena Bilića. Ipak, ništa od navedenog nije se realiziralo, a jedina dva igrača koja su bili na posljednjih nekoliko okupljanja naše reprezentacije da su promijenili klubove su Lovre Kalinić, Marko Pjaca i Filip Bradarić.
Sva trojica otišli su na posudbe: Sveti Lovre u Toulouse, Brada je karijeru nastavio u Celti Vigo dok će Marko Pjaca, ukoliko ranije ne obnovi neku ozljedu, narednih 18 mjeseci provesti u belgijskom Anderlechtu.
Najveći transfer ove zime bio je onaj Brune Fernandesa koji je Sporting zamijenio Manchester Unitedom. Crveni vragovi za njega su fiksno izdvojili 55 milijuna eura, dok bi se cijena transfer mogla doseći i ogromnih 80 milijuna eura.
Na drugom i trećem mjestu nalaze se dvojica tinejdžera, Dejan Kuluševski i Reiner za koji su plaćeni 35, odnosno 30 milijuna eura. Baš kao i u slučaju portugalskog veznjaka, oba ova transfera mogu postati još veća ukoliko se aktiviraju kojekakve klauzule…
Kada je riječ o Hrvatima, najveći transfer ostvario je Mario Pongračić, sada već bivši stoper Red Bull Salzburga koji je u transferu vrijednom 10 milijuna eura postao novi igrač Wolfsburga. Na drugom mjestu je Boško Šutalo koji je za pet milijuna eura otišao iz Osijeka u Atalntu, dok su na trećem i četvrtom mjestu dvojica bivših Riječana, Dario Župarić i Jakov Puljić, na čijim je transferima klub s Rujevice zaradio ukupno 1,3 milijuna eura.
Pregled hrvatskih nogometaša završavamo Gregorom Gulišijom, 18-godišnjim desnim bekom koji je iz Solina otišao u francuski Lille za nešto više od 200 tisuća eura. Taj je transfer ujedno i najveći izlazni transfer nekog drugoligaša u povijesti lige.
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FGermanijak%2Fposts%2F2371791136260507&width=500" width="500" height="492" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>
Od istaknutijih imena spomenut ćemo još Filipa Benkovića koji je otišao na posudbu u Bristol City, Fran Tudor napokon je pronašao klub te će sada igrati za poljski Rakow, Ivan Fiolić također je preselio u poljsku Cracoviju, Zvonimir Šarlija ruski CSKA zamijenio je turskom Kašimpašom, dok ćemo za kraj dodati kako je Roberto Punčec otišao put MLS-a gdje će braniti boje Kansas Cityja.
No, vratimo se mi brojkama i klubovima iz lige petice.
Zanimljiv je podatak kako je u La Ligi najviše potrošio klub koji se trenutno nalazi na posljednjem mjestu, a riječ je o Espanyolu. Kako si ni u kojem slučaju ne bi dozvolili da ove godine ispadnu iz lige, uprava kluba dovela je neke zanimljive igrače kao što su Raul de Tomas, Matias Vargas, Adrian Embarba i Leandro Cabrera, a klub je za njih četvoricu ukupno izdvojio 49,5 milijuna eura. Nestvarno!
Selimo u Bundesligu, a od tamo nam dolazi klub koji je najviše potrošio ove zime. Ne, nije riječ o Bayernu, Borussiji ili RB Leipzigu, klub koji je ove zime uložio čak 76 milijuna eura u transfere novih igrača je berlinska Hertha.
Najviše je plaćen Lucas Tousart koji je iz Lyona stigao za 25 milijuna eura, dok se za Krzysztofa Piateka izdvojilo tek tri milijuna eura manje. Cunha je iz RB Lepziga stigao za 18 milijuna, Santiago Ascacíbar iz Stuttgarta za 11 milijuna eura. Četvorica igrača, ukupno 76 milijuna eura… Nadasve pristojno…
Od Engleza najviše je potrošio United iako su oni doveli svega jednog igrača ove zime, a riječ je o već ranije spomenutom Bruni Fernandesu.
U Ligue 1 iskazao se Monaco koji je potrošio 60 milijuna eura, a najveći dio tog kolača otišao je na Auréliena Tchouaménija koji je stigao iz Bordeauxa za 18 milijuna eura.
Pregled liga petica završavamo s talijanskom Serie A, a tamo se najviše iskazao kontroverzni Aurelio De Leurentiis koji je u Napoli doveo igrače vrijedne 65,5 milijuna eura. U klub su stigli Lobotka, Petagna i Demme, a na kraju sezone će im se priključiti i nekadašnji dinamovac Amir Rrahmani. Dobar posao u Napulju, nema nikakve sumnje.
Za kraj ćemo izdvojiti neke zanimljive brojke ovog prijelaznog roka, a treba istaknuti kako su svi iznosi navedeni prema podacima dostupnim na popularnom transfermarktu:
194,95 milijuna eura – iznos je koji su potrošili klubovi iz Bundeslige, što je uvjerljivi rekord za Nijemce. Usporedbe radi, prošli zimski prijelazni rok u kojem se najviše potrošilo bio je onaj iz 2017. godine, a tada su svi klubovi kombinirano izdvojili 92,6 milijuna eura.
90 milijuna eura – vrijednost je Christiana Eriksena, prema transfermarktu najskupljeg igrača koji je ove zime promijenio sredinu. Fantastični Danac je nakon duge trakavice Tottenham zamijenio Interom za svega 20 milijuna eura, a Nerazzurri su ga dobili „ispod cijene“ samo iz razloga jer mu je ovog ljeta isticao ugovor pa su ga Pijetlovi mogli izgubiti besplatno.
25 237 – broj je transfera ostvarenih ove zime u periodu od 1. do 31. siječnja.
1,43 milijarde eura – ukupni je iznos koliko su svi klubovi na svijetu potrošili u prethodno navedenom prijelaznom roku. Što reći osim – lova do krova!
(foto: Reuters, Pixsell, screnshoot transfermarkt)