Perasović: HKS se mora izjasniti ako me želi za izbornika, nisu odgovorili na moje pitanje

Vrijeme Čitanja: 4min | ned. 24.04.16. | 19:42

„Bili smo autsajderi jer je posljednjih godina u klubu došlo do drastičnog smanjenja proračuna. Ispočetka nismo bili u krugu favorita, no kako je sezona odmicala, rezultati su nam davali za pravo da se imamo čemu nadati.“

Velimir Perasović (51) ovih je dana baskijski sportski junak jer je košarkaški klub Baskoniju (Laboral Kutxa) odveo na peti Final Four Eurolige, drugi s potpisom ovog hrvatskog stručnjaka i prvi nakon 2008. Osim toga, još je tu razloga zbog kojih je Perasovo zadovoljstvo učinjenim veliko, a jedan je najmanji proračun u svih tih pet spomenutih sezona.

„Bili smo autsajderi jer je posljednjih godina u klubu došlo do drastičnog smanjenja proračuna. Ispočetka nismo bili u krugu favorita, no kako je sezona odmicala, rezultati su nam davali za pravo da se imamo čemu nadati. Doduše, i kada smo u top 16 dospjeli u takozvanu skupinu smrti, rijetko je tko vjerovao da pokraj CSKA, Barcelone, Reala, Olympiakosa i Himkija mi možemo proći u četvrtfinale. Jer nama su primarni ciljevi bili izboriti doigravanje u Španjolskoj bez većeg stresa i plasirati se u top 16 kako bismo gledanošću pokrili dio proračuna.“

Kad je prije 10 godina na Final Four odveo Tau Ceramicu, imao je veliku momčad i baš mu je zato ovaj uspjeh draži.

Ovo je puno veći uspjeh nego onda jer smo tada imali šest NBA igrača, imena poput Luisa Scole, Pabla Prigionija, Tiaga Splittera, Roka Ukića, Cornela Davida, Predraga Drobnjaka, ali i Hansena i Jacobsena. Tada smo imali ferrari momčad, a sada na papiru nismo bili ni među prvih 15. No novac nije presudan i ja o njemu ne volim govoriti da ne bi ispalo da, govoreći kako smo jeftina momčad, veličam svoj trenerski domet. Istina, novac pomaže, ali ništa ne jamči. Često je važnije imati igrače u najboljim godinama, recimo između 23 i 27 godina, koji napreduju tijekom sezone.“

Koliko je Peras zreliji trener u odnosu na tu 2006. godinu i svoj prvi trenerski Final Four kada je, u Pragu, osvojio treće mjesto?

„To se ne može usporediti. Kad iz tenisica uđeš u trenerski posao, misliš da sve znaš i onda brzo shvatiš da ništa ne znaš i da ti treba vremena da ti stvari sjednu. Sada me puno manje pogađaju neuspjesi, puno teže odlazim u euforiju, potpuno svjestan da je u ovom poslu sve trenutno. Danas si hvaljen, a već sutra kuđen. Vrlo je mala razlika između sjajnog i ničega i to ne možeš naučiti dok sam ne osjetiš. I zato je iskustvo u ovom poslu dragocjeno.“

Tipičnu priču o trenerskom kruhu sa sedam kora doživio je Saša Đorđević, trener Panathinaikosa, kolega kojeg je upravo Peras eliminirao.

Mislim da Saša to nije zaslužio jer je imao 25-1 u Grčkoj i 9-5 u top 16 Eurolige i žao mi je što mu se to dogodilo. Žao mi je kada se takvo što dogodi bilo kojem kolegi, pogotovo onima korektnima, a Saša se prema meni odnosio korektno i s uvažavanjem.“

Peras je od Đorđevića trenerski znatno iskusniji, a iskustvo mu je zacijelo pomoglo i da kontrolira i kanalizira pomalo divlje američke braniče Adamsa i Jamesa.

Ako takvim igračima oduzmeš slobodu, oni ne mogu igrati. To je tanka linija na kojoj nije jednostavno pa i ja puno puta izgubim živce, no to su igrači koji imaju ono nešto drugačije. Oni jesu teško ukrotivi, no ne boje se ničega i s takvima bih uvijek išao u bitku i zato im moram pustiti poneki divlji šut. Dakako, uz zahtjeve da se drže osnovnih postulata, a to je da igraju obranu i što manje gube loptu, odnosno da ne šutiraju a da nitko drugi nije dotaknuo loptu. Bolje je imati igrača koji nije odveć poslušan, koji je ponekad i konfliktan, ali ima kapacitet, nego poslušnog bez kapaciteta.“

Jedan od Perasovih trenerskih pogleda jest ‘restauriranje’ karijere grčkog centra Bourousisa, igrača odbačenog od Reala.

„To je isto poseban tip igrača koji traži drugačiji odnos i oko kojeg moraš imati ljude koji vole raditi, koji su disciplinirani, a Blažić, Hanga, Cause i Tillie upravo su takvi. Ja volim igrače koji mogu pogoditi jer njih je lakše naučiti obranu, nego naučiti da pogađaju one koji primarno igraju obranu.

Nismo mogli a da ga ne priupitamo za hrvatsku reprezentaciju. Znamo zašto nije mogao nastaviti kormilariti hrvatskim brodom (gazda kluba Querejeta nije ga pustio), no zanimalo nas je ima li želju jednog se dana ponovo okušati?

Ja sam ljudima iz HKS-a rekao da mi kažu ako su zainteresirani za suradnju nakon sljedeće sezone, da mogu s ljudima u klubu razgovarati na taj način. No oni mi na to nisu ništa odgovorili. Ja imam ugovor na jednu godinu i tu godinu ne mogu biti izbornik, no ako su u HKS-u zainteresirani, moraju se izjasniti.“

(Foto: Pixsell)

Germanijak pratite i na našoj Facebook stranici!


Tagovi

Velimir PerasovićHrvatska košarkaška reprezentacijaHrvatski košarkaški savezLaboral Kutxa

Ostale Vijesti