Očekivane pobjede Zadra i Splita na startu doigravanja

Vrijeme Čitanja: 2min | čet. 02.05.24. | 20:45

Košarkaši Zadra i Splita opravdali su uloge favorita u prvim utakmicama četvrtfinala doigravanja prvenstva Hrvatske, prvak Zadar je kao domaćin nadigrao Dubravu sa 78-61 (20-6, 20-21, 21-19, 17-15), dok je doprvak Split također u svojoj dvorani svladao Dubrovnik sa 100-78 (20-16, 23-19, 30-25, 27-18).

Zadrani su uraganski krenuli u dvoboj protiv Dubrave te u otvaranju poveli sa 20-2. Gosti su u drugoj četvrtini smanjili na 26-15, ali u niti jednom trenutku se više nisu uspjeli približiti na jednoznamenkasti zaostatak.

Arijan Lakić je sa 21 košem bio najefikasniji kod Zadra, Karlo Žganec je dodao 14 uz 10 skokova, dok je Andrej Matić bio prvi strijelac Dubrave sa 17 pogodaka.

U Splitu se gost iz Dubrovnika odlično držao sve do dvije i pol minute prije kraja treće četvrtine kada je bilo 60-60. No, u sljedećih pet minuta Split je napravio seriju 21-0 i riješio pitanje pobjednika.

Vito Kučić i Mate Kalajžić ubacili su po 19 poena za Split, Tonko Vuko je dodao 18, dok su Petar Dubelj i Roko Gizdavčić ubacili po 17 za Dubrovnik.

Druge utakmice ova dva para na programu su u nedjelju u Zagrebu, odnosno Dubrovniku, a eventualne treće u utorak u Zadru i Splitu.

Ranije u četvrtak Cibone je u svojoj dvorani u prvoj utakmici četvrtfinala svladala Zabok sa 92-75 (29-27, 19-20, 24-15, 20-13) i tako povela sa 1-0 u pobjedama u seriji koja se igra na dvije pobjede. Ivan Perasović sa 23 i Ivan Majcunić sa 22 koša, a obojica su dodala i po sedam skokova, predvodila su Cibonu kod koje je Aleksandar Aranitović uz 16 ubačaja imao i 8 skokova te 7 asistencija, dok je Nickolas Neal postigao 22 poena za Zabok.

Cibona je mnogo bolje ušla u susret i povela sa 17-6, ali Zabok se uz odličnu seriju Neala vrlo brzo vratio u rezultatsku ravnotežu koju je držao sve do početka treće četvrtine kada je vodio sa 56-54. No, tada su Majcunić i Perasović s nekoliko uzastopnih realizacija odveli Cibonu na dvoznamenkastu prednost, da bi u posljednjih 10 minuta vodstvo zagrebačkog sastava raslo sve do najvećih 88-65. Gosti iz Zaboka u samoj su završnici ipak malo ublažili poraz.

Druga utakmica igrat će se u ponedjeljak u Zaboku, a u slučaju da omjer u pobjedama bude 1-1 treća će se igrati u srijedu u Zagrebu.

Kasnije tijekom dana svoju prvu četvrtfinalnu utakmicu igraju još Cedevita Junior - Dinamo-Zagreb. (Hina)