Jalen Rose: Durant je poput bratića koji je došao na roštilj, u jednom trenutku je morao otići
Vrijeme Čitanja: 4min | čet. 12.09.19. | 16:42
Najbolji scorer lige imao je dosta vremena zarazmišljanje, a imati će još više jer će preležati cijelu narednu sezonu.
Zadnjih dana se puno prašine diglo oko intervjua kojeg je Kevin Durant dao Wall Street Journalu, u kojem je iskreno i bez prenemaganja otvoreno progovorio o nekim delikatnim temama.
S obzirom da je zaključio svoju priču u Golden State Warriorsima, košarkaška javnost ima na raspolaganu dostatan materijal za evaluaciju te epohe njegove karijere. S obzirom da je u tri godine osvojio dva naslova, bahato bi bilo reći da je završila neslavno usprkos porazu od Toronto Raptorsa u finalu, ali je sigurno da se otvaraju mnoga otvorena pitanja.
Durant je na teži način naučio da veličina košarkaša nije nešto što je određeno pukim brojem osvojenih naslova, već da je kontekst itekako bitan. Sva nagađanja o tome da jednostavno nije mogao, trebao, niti smio na onakav način 2016. napustiti Oklahoma City Thunder da bi otišao u manje-više siguran lov na prstenje naišla su na plodno tlo.
U intervjuu je između ostalog dao do znanja da je imao plan vratiti se jednog dana u Thunder, no da se to promijenilo kada je došao na prvo gostovanje u Chesapeake Arenu:
„Osjećao se strašno maliciozan, otrovan stav prema meni prvi put kad sam se vratio tamo. Čak i ljudi u organizaciji, trenersko osoblje i domari, oni su ljuti na mene? Ne žele pričati sa mnom? Zapitao sam se kud sve to vodi? Zato što sam otišao igrati košarku u drugu momčad?“
Navijači Thundera nisu poput ostalih u ligi. Situacije je otišla toliko daleko se pojavio video navijača kako ispaljuje metke u Durantov dres. Iz tog razloga su ih neki NBA analitičari usporedili sa sektom ili kultom.
„Nikad više neću osjetiti ondašnju povezanost s Oklahomom.“, rekao je Durant. Veoma je mnogo bilo analiza je li ili nije dobro postupio što je otišao, je li taj potez sportski, kompetitivan i moralan.
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FKosNovosti%2Fposts%2F1607658256032549&width=500" width="500" height="491" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>
Na koncu je i prihvatio ozračje koje je obilježilo njegovu trogodišnju kampanju s Warriorsima:
„Došao sam u Golden State sa željom da budem dio grupe, dio obitelji, i bez sumnje sam se osjećao prihvaćenim. Ali nikad nisam mogao biti jedan od njih. Nisu me oni draftirali. Stepha su draftirali, Klaya su draftirali, Draymonda Greena isto. Iguodala je osvojio prvi naslov s njima, prvi MVP finala.“
Otkrio je kako je neke stvari s vremenom počeo razumijevati:
„Polako sam počeo shvaćati da sam jednostavno drukčiji od njih. Nije to ništa loše, jednostavno je u pitanju moj put u ligi. Čak su i mediji nakon nekog vremena počeli pisati i pričati 'KD i Warriorsi'. Sve se poklopilo da je ne budem u potpunosti dio toga.“
Neki bi rekli da se sudbina umiješala kako bi potvrdila sve navedeno. Prvo je došlo do žestoke svađe između KD-a i Draymonda Greena još početkom sezone pred kraj utakmice protiv Los Angeles Clippersa, svađe nakon koje se odnosi u ekipi nikad nisu do kraja ''pokrpali''. Sve je kulminiralo teškim nevoljama u doigravanju i finalu, kada su za Warriorse bez ozlijeđenog Duranta, a potom i Klaya Thompsona, Toronto Raptorsi jednostavno bili prejaki.
Razvoj je to događaja koji je samo dao dodatan momentum onome o čemu se pričalo tijekom cijele sezone, da Durant krajem sezone napušta ekipu. To se i dogodilo pošto se pridružio Brooklyn Netsima, iako ćemo ga teško vidjeti na terenu već u sezoni 2019./2020.
Na najzvučnije dijelove Durantovog intervjua osvrnuo se bivše odlično krilo, a danas još bolji NBA analitičar, Jalen Rose:
„Ima puno istine u tome. Sjećamo se da je Bob Myers na prvoj šampionskoj paradi s Durantom dao nepromišljenu izjavu kako se Durant ukrcao na vagon.“, aludirajući na pokušaj višeznačja od strane predsjednika košarkaških operacija Warriorsa jer se parade odvijaju u vagonima, odnosno vozilima, a istovremeno se konformizam u mijenjanju klubova zove ''uskakanje na vagon'' (joining the bandwagon).
„Najteža stvar u NBA je postati prvakom. Warriorsi su to učinili sa Splah Brothersima i Draymondom. Šro znači da su oni kao braća. KD je bio kao njihov brtaić koji je došao na neko vrijeme. On je opet dobrodošao, on je obitelj, tu je na roštilju… Ali u jendom trenutku bratić mora otić doma. To se upravo i dogodilo.“, slikovit je bio Rose.
Durant je izjavio i da nekad mrzi cirkus NBA lige, i činjenicu da novac i slava igračima odvede fokus sa same biti košarkaške igre. Rose je i tu bio jezgrovit:
„Sretan je onaj tko u životu okonča tako da se bavi poslom kojeg voli. I Durant se bavi poslom kojeg voli. Ali jednostavno je nemoguće da u svakom trenutku, svaki dio našeg posla bude takav. Neki dijelovi posla u kojeg smo zaljubljeni će opet biti takvi da su nam tlaka.“, zaključio je.
<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="en"><p lang="en" dir="ltr">.<a href="https://twitter.com/JalenRose?ref_src=twsrc%5Etfw">@JalenRose</a> brings some perspective to Kevin Durant saying "some days I hate the NBA." <a href="https://t.co/XM7BxgKFMg">pic.twitter.com/XM7BxgKFMg</a></p>— Get Up (@GetUpESPN) <a href="https://twitter.com/GetUpESPN/status/1171788670539616256?ref_src=twsrc%5Etfw">September 11, 2019</a></blockquote>
<script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
(foto: Reuters)