
Hrvatski 'dream team' iz Barcelone dobit će svoj film, Kukoč poručio: "Bilo je to puno više od turnira"
Vrijeme Čitanja: 2min | sri. 01.04.26. | 18:44
Kao nova država, Hrvatska se kroz sport predstavila svijetu, a njihov put do finala smatra se simbolom otpornosti, zajedništva i neslomljivog duha u teškim vremenima
Dobitnik nagrade Emmy iz Los Angelesa, Jack Baric, režirat će dokumentarni film More Than A Dream koji donosi priču o iznenađujućem osvajanju srebrne medalje hrvatske košarkaške reprezentacije na Ljetnim olimpijskim igrama 1992. u Barceloni. Predvođeni budućim NBA zvijezdama Dražen Petrović, Toni Kukoč, Dino Rađa i Stojko Vranković, hrvatski tim postao je europska sila i izborio mjesto u povijesti suprotstavivši se legendarnom američkom “Dream Teamu” u finalu.
Uspjeh Hrvatske dogodio se u jeku Domovinskog rata, kada je zemlja bila u procesu stvaranja i borbe za međunarodno priznanje. Kao nova država, Hrvatska se kroz sport predstavila svijetu, a njihov put do finala smatra se simbolom otpornosti, zajedništva i neslomljivog duha u teškim vremenima. Redatelj i producent Baric planira započeti punu produkciju u svibnju 2026. godine. Dokumentarac će uključivati intervjue s hrvatskim i američkim sportskim, kulturnim i političkim akterima, kao i arhivske snimke reprezentacije, Olimpijskih igara i ratnog razdoblja. Cilj je premijerno prikazati film tijekom Ljetne olimpijske igre 2028..
Hrvatska je 1992. u Barceloni nastupila prvi put kao samostalna država, samo godinu dana nakon proglašenja neovisnosti.
“Predstavljati Hrvatsku 1992. bilo je jedno od najvećih priznanja u mom životu. Naš narod prolazio je kroz vrlo teško razdoblje i Olimpijske igre za mene i moje suigrače bile su puno više od košarkaškog turnira. Željeli smo učiniti nešto za svoj narod. Zahvalan sam Jacku što priča priču o tome što je ta momčad značila — ne samo za košarku, nego i za Hrvatsku", rekao je Toni Kukoč. (g)



.webp.webp)

.jpg.webp)









