Suci će prije dati crveni karton kada koriste VAR
Vrijeme Čitanja: 2min | pon. 11.06.18. | 20:30
Proučavane su reakcije 88 najelitnijih sudaca u svijetu.
Znanstvenici s belgijskog instituta za kognitivnu znanost na Sveučilištu u Luevenu, predvođeni dr. Jochimom Spitzom, proučavali su utjecaj video-tehnologije (VAR – video assistant referee) na odluke sudaca.
Studijom su utvrdili dvije stvari.
Prva je da ponovljene usporene snimke ne utječu gotovo nimalo na točnost sučeve odluke da li je u pitanju prekšraj ili ne, ali druga stvar koju su uočili u svom istraživanju je ta da će usporena snimka utjecati na njihovu procjenu igračeve namjere za 'fauliranje'.
Kognitivni znanstvenici su proučavali odluke 88 najelitnijih FIFA-inih sudaca u slučajevima kada su koristili VAR i 'udijelili' igračima kartone.
Prema njihovom istraživanju, u 63% od svih promatranih slučajeva, suci su točno procijenili da je bio prekršaj u određenoj situaciji kada su pogledali video-snimku, u usporedbi sa 61% točnosti bez gledanja video-snimke. Praktično, zanemariva razlika.
S druge strane, u 20% slučajeva su davali crvene kartone nakon korištenja VAR-a, u usporedbi sa 10% udijeljenih crvenih kartona bez korištenja VAR-a.
Prema dr. Spitzu, razlog leži u tome što usporena snimka može učiniti da se namjera igrača koji radi prekršaj čini većom nego što u stvarnosti jest, pa će tako i suci prije dosuditi crveni karton za prekršaj koji im se čini namjeran (i sa 'pretjeranom uporabom sile'), za razliku od prekršaja koji su nepažljivi i bezazleni (bez kartona) ili neobazrivi i nesmotreni (žuti karton).
Tijekom Svjetskog prvenstva koristit će se 33 kamere, od kojih će 4 biti u ultra-usporenom vremenu, a moći će biti korištene u četiri glavne situacije na utakmici, kada su u pitanju - crveni karton, penal, kada krivi igrač dobije karton ili u slučaju pogotka.
(Foto: Reuters)