Ovo je razlika između Engleske i Njemačke – novopečeni Premierligaši potrošili 30 puta više
Vrijeme Čitanja: 3min | pet. 10.08.18. | 19:01
Nevjerojatne cifre vrte se u engleskoj ligi.
Razlika u primanjima engleskih klubova od ostatka Europe (ili svijeta, ako želite) dobro nam je znana.
Činjenica da je najizjednačenija liga na svijetu, Premiershipu - između ostalog – omogućava unosne ugovore s televizijskim kućama koje plaćaju basnoslovne cifre za prenošenje njihovih utakmica.
Tako su za pretprošlu 2016./17'. sezonu (još nema podataka za prošlu) klubovi liga 'petice' zaradili od televizijskih prava ukupno 6 i pol milijardi eura, a čak 42% od toga, odnosi se na Englesku (nešto više od 2 i pol milijarde eura).
Iza njih slijede španjolska La Liga (1,2 milijarde) i njemačka Bundesliga (1 milijarda) te talijanska Serie A sa nešto više od 900 milijuna i francuska Ligue 1 sa malo manje od 600 milijuna eura prihoda od televizijskih prava.
Već su godinama Premierligaši najveći potrošači kada su transferi nogometaša u pitanju, a posljednji podaci prikazuju drastičnu razliku između potrošnje novopečenih prvoligaša u Njemačkoj i Engleskoj.
Tako su Fortuna Dusseldorf i Nurnberg – koji su lani izborili promociju u najviši rang njemačkog nogometa – zajednički na pojačanja ovo ljeto potrošili samo 6 milijuna i 350 tisuća eura.
Fortuna je za 5.65 milijuna eura dovela čak petoricu igrača – Marvina Duckscha (2 mil.), Benita Ramana (1.5 mil.), Jeana Zimmera (900 tisuća), Aymena Barkoka (500 tisuća za posudbu) i hrvatskog nogometaša Davora Lovrena za 750 tisuća eura.
Nurnberg je fascinantno malo trgovao ovo ljeto, gdje je potrošio samo 700 tisuća eura za dvojicu nogometaša – Christiana Mathenia i Roberta Bauera, dok je doveo još četvoricu slobodnih igrača.
S druge strane, u Premiershipu se za nogometaše davao novac 'šakom i kapom'.
Najrastrošniji bio je Fulham koji je za 109 milijuna eura doveo sedam igrača. Dvojac iz Ligue 1 je bio najskuplji a riječ je o Jean Michaelu Seriju iz Nice (30 milijuna) i Andreu Anguissi iz Maseillea (24.85), a slijedi ih trojac iz Premiershipa na čelu s Aleksandrom Mitrovićem iz Newcastlea (20.20) iza kojih su Swanseajev Alfie Mawson (16.85) i Joe Bryan iz Bristola (6.70). Nešto manje su platili za vratara Bešiktaša, Fabrija (6 milijuna), a iz dortmundske Borussije na posudbu je doveden Andre Schurrle za 400 tisuća eura.
Wolverhampton je bio nešto manje rastrošan 'samo' 70 milijuna eura potrošenih na pojačanja.
Njihova veza sa super-agentom Jorgeom Mendesom omogućila im je potpise brojnih portugalskih nogometaša koji u suprotnom nikada ne bi vidjeli gradić od 200 tisuća stanovnika.
Tako su Wolvesi doveli i potpuno otkupili sedam igrača - Adamu Traorea (20 milijuna), Dioga Jota (14 milijuna), Willya Bolya (12), Benika Afobea (11.40), Joaoa Moutinha (5.60), Lea Bonatinija (4) i Raula Jimeneza koji je za 3 milijuna eura stigao na posudbu iz Benfice.
Treći novopečeni prvoligaš na Otoku jest Cardiff koji je osjetno manje trošio od prethodna dva kluba. Oni su za nešto manje od 31 milijun eura doveli sva četiri pojačanja iz Championshipa – Josh Murphy je stigao za 11.4 milijuna eura, kao i Bobbya Reid, dok su po 4 milijuna plaćeni Greg Cunningham i Alex Smithies.
Kada brojke Fulhama, Wolvesa i Cardiffa - koji su sveukupno potrošili gotovo 210 milijuna eura - usporedimo s Fortunom i Nurnbergom (6.35 milijuna) dođemo do podatka da su engleski novopečeni prvoligaši potrošili 33 puta više od svojih kolega iz Njemačke.
S obzirom da su u Engleskoj u pitanju tri kluba, a u Njemačkoj dva promovirana kluba, pošteno je 'izostaviti' jednog od Premierligaša – ali efekt se ne mijenja puno.
Kada bismo izostavili Cardiff i njegovih 31 milijun eura, dva engleska prvoligaša (Fulham i Wolverhampton) potrošili su 28 puta više od dusseldorfske Fortune i Nurnberga.
(Foto: Reuters)