Deset najbizarnijih brojeva na dresu u nogometnoj povijesti
Vrijeme Čitanja: 6min | pon. 03.04.17. | 22:10
Među deset igrača koji su nosili čudne brojeve je i bivši Dinamov trener.
Mnogi nogometaši brojeve odabiru pri početku karijere te se uz njih vežu i nose ih čitavu karijeru. Većina igrača nosi broj prema poziciji koju igra, golmani obično imaju „jedinicu“ ili broj 12 na leđima, stoperi nose četvorke i petice, špice devetke i jedanaestice, a najplemenitiji igrači nose svetu desetku.
Nekoć su bili dozvoljeni samo brojevi od 1 do 18, prvih jedanaest bilo je rezervirano za prvu momčad, a dresove od 12 do 18 nosile su rezerve. Johan Cruyff prvi je povukao kontroverzan potez uzevši „rezervni broj“, naime najradije je nosio 14-icu.
Prvi put obukao ga je slučajno, a kasnije ga je nosio iz praznovjerja. Uoči derbija protiv PSV-a, njegov kolega nije mogao pronaći svoju „sedmicu“ pa mu je Cruyff dao svoju „devetku“. Iz košare s rezervnim dresovima uzeo je 14-icu te istrčao na travnjak, Ajax je pobijedio 1:0, a Cruyff je odlučio nastaviti nositi isti broj i ubuduće za sreću.
Tek 1993. godine Englezi su ukinuli obavezne brojeve od 1 do 11 te dozvolili registraciju pod brojevima od 1 do 99. Svaki igrač morao je na početku sezone biti je registriran pod određenim brojem te imati ispisano prezime iznad njega, a u narednih pet godina tu su praksu uvele gotovo sve europske lige.
Iako je s marketinške strane taj potez osigurao ogromne prihode najpopularnijim nogometašima, koji dobar dio svojih prihoda ostvaruju od prodaje imidža, dao je priliku ekscentricima da se istaknu na travnjaku.
Tako je Dino Drpić svojedobno podigao mnogo prašine u Njemačkoj želeći igrati za Karslruhe s brojem 69 na leđima. Ideju je dala njegova tadašnja supruga Nives Celzijus, Dino se složio, klub je pristao, ali kočnicu je povuklo vodstvo Bundeslige.
Drpić nije ostvario svoj naum i zaigrao u „prostom“ broju, ali mnoge njegove kolege nije zaustavio sustav. Za vas smo odabrali deset najbizarnijih brojeva u povijesti.
1: Edgar Davids, Barnet
Edgar Davids proslavio se u Ajaxu i Juventusu, a pri kraju karijere skrasio se u Barnetu postavši igrač-trener. Budući da je bio praktično vršnjak sa svojim igračima odlučio je autoritet nametnuti odmah na početku svoje vladavine. Već na prvom sastanku oduzeo je golmanu Grahamu Stacku broj „1“ i dodijelio ga – sebi!
„Započet ću trend,“ ispalio je neznavši kako su Stuart Balmer, Rud Geels i Osvaldo Ardiles već igrali u dresu s brojem jedan.
0: Hicham Zerouali, Aberdeen
Marokanski internacionalac Hicham Zerouali nije se istaknuo nastupima u škotskoj ligi, ali zato jest izborom broja. Škoti su ga prozvali „Zero“, što je izvedenica od njegovog prezimena, a na engleskom jeziku zanči „nula“ pa je odlučio 2003. godine staviti taj broj na svoj dres postavši prvi nogometaš u Škotskoj s tim brojem. Bio je ujedno i zadnji jer je godinu kasnije škotski Premiership zabranio nulu.
2: Osvaldo Ardiles, Argentina
Bivši Dinamov trener u domaćim okvirima ostat će zapamćen kao čovjek koji je otišao s Dinamom na Old Trafford i vratio se čiste mreže, ali svjetska javnost pamti ga kao „desetku“, odnosno organizatora igre koji je 1978. godine na Svjetskom prvenstvu nosio broj „2“.
„Izbornik Argentine Cesar Menotti dijelio je dresove po abecedi, zato je broj „jedan“ imao Norberto Alonso,“ objasnio je Osvaldo Ardiles.
„Određeni igrači bili su iznimke, primjerice 1982. Maradona je trebao nositi nesretni broj 13, ali Menotti mu je dozvolio desetku, isto je učinio i s Kempesom četiri godine ranije.“
10: William Gallas, Arsenal
Broj deset je poseban među nogometašima, svi koji su barem jedanput igrali taj sport dobro znaju tko nosi desetku, dodijeljuje se uglavnom najboljim igračima ili najboljim tehničarima, a kad ga je uzeo balvan iz obrane, nikome ništa nije bilo jasno. William Gallas stigao je 2006. iz Chelsea u Arsenal i uzeo broj koji je prije njega nosio Denis Bergkamp.
„Nije želio broj tri, a ostale brojeve sam podijelio prije nego je došao. Isprva nisam želio dati desetku stoperu, ali na koncu mi se to svidjelo jer da sam ga dao napadaču, svi bi ga uspoređivali s Bergkampom. Stopera nitko nije ni pokušao staviti uz bok Bergkampu,“ ispričao je Arsenalov trener Arsene Wenger.
16: Paulo Futre, West Ham
Kad je portugalski superstar Paulo Futre doznao kako će u West Hamu morati nositi broj 16, poludio je. Trener Eddie Gillam dao mu je dres, a ovaj mu ga je zavitlao nazad u lice pa mu se u njega unio:
„Futre 10, ne 16,“ započeo je na lošem engleskom. „Eusebio 10, Maradona 10, Pele 10, Futre 10, ne jebenih 16,“ zaderao se i odjurio s treninga.
Sutradan se vratio sa svojim odvjetničkim timom i započeo pregovore da mu se da desetka. Na koncu ju je kupio od suigrača za 100.000 funti.
52: Nicklas Bendtner, Arsenal
Bivši arsenalovac uvijek je bio čudan svat, priče o njegovim budalaštinama često su na zadnjim stranama tiražnih britanskih novina i šokiraju mnoge, a kad je 2009. godine u zadnji čas odlučio promijeniti svoj broj iz 26 u 52 nikome ništa nije bilo jasno.
„Odlučio sam uzeti 52 jer mi taj broj ima osobito značenje i nadam se da će mi donijeti sreću. Svjestan sam da su mnogi moji navijači već kupili Arsenalov dres s brojem 26 i želio bi svima koji ga imaju kod kuće osobno pokriti troškove printanja novog broja,“ ispalio je.
69: Bixente Lizarazu, Bayern Munich
A jel'?! Drpić ne može, a Lizarazu može! Legendarni francuski bek dobio je dozvolu jer je dokazao da njegova 69-ka nema seksualnu konotaciju, naime tvrdio je da mu donosi sreću jer teži 69 kilograma, visok je 169 centimetara i rođen je 1969. godine. Da, moš' mislit.
1+8: Ivan Zamorano, Inter Milan
Po dolasku iz Real Madrida Ivan Zamorano nosio je svoju devetku na leđima, ali kad je u klub stigao božanski repić Roberto Baggio započela je drama među zvijezdama u Interovoj svlačionici. Baggio je želio desetku, ali nju je imao Ronaldo koji mu je odlučio prepustiti, ali samo ako njemu daju devetku, što su interovci i učinili.
Stoga Zamorano je ostao bez broja, no umjesto plakanja poslužio se trikom i uzeo broj 18, te između ušio simbol plus i tako stao na kraj drami jer 1+8=9.
88: Gianluigi Buffon, Parma
Kad je legendarni talijanski golman 2000. godine izabrao dres s brojem 88 izazvao je pravu kontroverzu u židovskoj zajednici. Tvrdili su da je taj broj zapravo neo-nacistički simbol jer je „H“ osmo slovo engleskog alfabeta, a 88 znači „HH“, odnosno predstavlja početna slova pozdrava „Heil Hitler“.
Buffon se dobro snašao i objasnio da ga je uzeo jer ga podsijeća na četiri kugle, simbol koji u Italiji predstavlja „muda“, odnosno označava hrabrog čovjeka. Kasnije je rekao da je uzeo 88 jer je zapravo želio dvije 00, ali taj broj nije bio dozvoljen u Italiji.
80: Ronaldinho, Milan
Ronaldinho je maneken dresa s brojem 10, njegov dribling, tehnika, kontrola lopte i pregled igre baš su onakvi kakvu prava desetka treba imati, ali kad je stigao u Milan taj je broje već bio zauzet.
„Nikad nismo tražili igrače da se odriču svojih brojeva, pa nećemo ni sad,“ ispalio je Adriano Galliani kad su ga pitali koji broj će brazilski, zubati maestro nositi.
Ronaldinho je na koncu izabrao 80 jer je to godina njegovog rođenja, a po istom ključu brojeve su izabrali i Mathieu Flamini (84) i Andrij Ševčenko (76) u drugom mandatu u Milanu.
(Foto: Action Images)
Germanijak pratite i na Facebooku!